Домашно направен фантастичен воден систем за ладење

Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Лелееее, едно вакво ладење за мојот комјутер и незнам :kez:
Само типов гледам уште го прави, баш ме интересира како ќе се понаша кога ќе го заврши
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
Свака му част. Али ова бара многу работа, НО после ке се исплати.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Само типов може да има проблеми да доведе доволно голем притисок и количина вода до сите компоненти. А и јас не би го ладел напојувањето со вода зашто ако не ги изолирал добро високонапонските регулатори ќе има добро купче старо железо, а не дај боже може и на него нешто да му се деси
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ова повеќе ми изгледа како PIMP MY PC :pos::pos::pos:
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Зашто бе братче ова се поштува, а не да плукнеш 200е и од продавница да земеш готово. Вака може и ќе научиш нешто. Респект за типот
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Нереков дека е лошо во никој случај...само многу работа, а и колку ќе е добро....Сепак респект
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Ако може да доведе доволна количнина вода и доволно голем притисок до сите места ќе работи одлично ама за тоа ќе му треба доста јака пумпа
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.604
Поени од реакции
7.884
Круша, дека воденото ладење е навистина ладење на кое можеш да се потпреш види веќе почнаа и Xbox да прават со водено ладење.



Целата постапка овде.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
абе андроник или ти погрешно си ме сфатил или јас погрешно те сваќам. Јас не викам дека е воденото ладење не е добро и сигурно ладење ако добро се направи/склопи и се тестира пред употреба да не тече нешто негде. Дури и сум размислувал летоска да седнам и да пробам да направам нешто. муабетот ми беше дека не приметив на високонапонските транзистори на напојувањето да стави излолација што може да биде фатално за системот па дури и за неговото здравје и дека ќе треба да обезбеди доволно јака пумпа за да ги снабдува сите места со доволно јак проток на вода. Имам видено системи на водено ладење со повеќе пумпи па така да може и тоа да го направи типот ако не најде доволно јака. А иначе ова ладењево за xbox е добро за сите што се жалат на интернет дека по неколку часовно играње им се прегревал и кочел
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.604
Поени од реакции
7.884
Извини, јас прочитав дека не ти изгледало баш функционално, моја грешка. Добро е и на кабелскиот модем да ставиш вакво ладење. :kez:
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
А која би била целта на тоа? :raz:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.604
Поени од реакции
7.884
Се грее и тој ненормално, а нема ладење.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Незнам. Јас имам АДСЛ и си грее малку ама ништо посебно. Него интересно би било да се стави на они Linksys AP што со firmware можат да идат до 250mw
 

Kajgana Shop

На врв Bottom