Домашен леб на фурна

Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.733
Zdravo narode,
Vejce podolgo vreme baram recet ili upatstvo za pravenje domasen leb(selski leb na Furna).
Se sejkavam na vremeto koga pravese baba mi v selo bese preubav so ogromni supelki i po 4-5 denovi bese mek i ubav za jadenje.
Znam deka si ostavase mal del od testoto kako "kvasec" i toa go koristese za sledniot pat.

Dali znae nekoj od vas da mi kazi cela recepta so takov "kvasec"

Fala,
Cestam debela pijacka.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Повели рецепт кој мислам дека вака се прави.

Домашен леб

Брашното го ставаме во поголем сад за месење, на средината правиме вдлабнатина, ја додаваме солта, шеќерот и претходно припремениот квасец. Го замесуваме тестото со топла вода, да нагласам за водата треба сами да процените колку ке ви треба, јас никогаш не ја мерам, секој пат ставам од око, само тестото треба да е меко замесено. Го оставаме тестото да стаса, 40 минути, го премесуваме, правиме лепчиња големина по желба. Го затоплуваме плехот во кој ќе го печеме лебот, посипуваме по него брашно. Лепчињата ги редиме во плехот и оставаме пак да стасаат околу 30 минути. Ја уклучуваме рерната на 200 степени и печеме 45 минути. Го вадиме лебот и го покриваме со крпа убаво да се задуши за да омекне. Така испеченото лепче уште додека е топло јас сакам да го јадам со пченкарна сол или буковец, кој не пробал досега нека проба.
Драги мои нека ви е на здравје
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Еее ова е вистинска работа. Тоа е леб што се прави со маја за потквасување, а мајата е всушност дел од тестото, од претходното правење леб. Дури и да не правиш секој ден леб, мора редовно да ја „прихрануваш„ мајата (со брашно и вода) за да ја одржиш жива. Така се чува на некое ладно и темно место (не во фрижидер). Порано така правале леб, некогаш мајата била стара и наследство од многу генерации наназад.

@.Sky. мислам дека човеков не прашува како да го испече лебот, туку како да дојде до маја за потквасување. :)

Има на интернет рецепти како да се направи таква маја од ништо (од бактерии и квасци во воздухот) ама јас не би правел така. Премногу можност за... несакани работи. Најдобро е да се земе од некој што сеуште прави таков леб.
Ми спомнаа летово дека во некој наш манастир сеуште така правеле леб. Сосема го имав сметнато од ум ова. Мислам дека за женски манастир збореа, монахињи го правеле лебот на тој старински начин... не сум сосема сигурен, ама чинам некако тоа ми е останато во глава.

Браво за темава. И јас сакам од таквата маја. Кој ќе земе, за само еден ден ќе може да даде на многу луѓе малку од мајата да зафатат. Обавезно ќе напишам ако најдам, или слушнам точно каде има. Ајде, белки некој ќе напише повеќе. (y)
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.733
Еее ова е вистинска работа. Тоа е леб што се прави со маја за потквасување, а мајата е всушност дел од тестото, од претходното правење леб. Дури и да не правиш секој ден леб, мора редовно да ја „прихрануваш„ мајата (со брашно и вода) за да ја одржиш жива. Така се чува на некое ладно и темно место (не во фрижидер). Порано така правале леб, некогаш мајата била стара и наследство од многу генерации наназад.

@.Sky. мислам дека човеков не прашува како да го испече лебот, туку како да дојде до маја за потквасување. :)

Има на интернет рецепти како да се направи таква маја од ништо (од бактерии и квасци во воздухот) ама јас не би правел така. Премногу можност за... несакани работи. Најдобро е да се земе од некој што сеуште прави таков леб.
Ми спомнаа летово дека во некој наш манастир сеуште така правеле леб. Сосема го имав сметнато од ум ова. Мислам дека за женски манастир збореа, монахињи го правеле лебот на тој старински начин... не сум сосема сигурен, ама чинам некако тоа ми е останато во глава.

Браво за темава. И јас сакам од таквата маја. Кој ќе земе, за само еден ден ќе може да даде на многу луѓе малку од мајата да зафатат. Обавезно ќе напишам ако најдам, или слушнам точно каде има. Ајде, белки некој ќе напише повеќе. (y)
Maja ili na germanski "Sauerteig" znam kako se pravi.Samo site recepti se so Crno brasno!
A baba mi toa go pravese so Tip 400.
I mi treba cela recepta ili postapka.
Najdobro bi bilo Video !
Ovaa recepta od @sky ja najdov i porano na Internet aber ne e toa toa sto go baram!
Pozdrav


P.S: Nema nekoj baba na selo sto uste peci leb vo furna po ovaa prastara recepta??
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Maja ili na germanski "Sauerteig" znam kako se pravi.Samo site recepti se so Crno brasno!
Сега ме потсети, sourdough bread се нарекува на англиски. Ама ти велам, не е така едноставно од „ништо„ да ја направиш мајата. За квасците и лакто-бактериите ќе треба многу време да се развијат стабилни генерации на сој кој ќе биде јак и отпорен на инфекции од мувли и слично. Неспоредливо подобро е да се зафати маја од некој што сеуште прави ваков леб. Сигурен сум дека ќе се најде некој.

Иначе има многу видеа за ова.
http://www.youtube.com/results?search_query=Sourdough+Bread+Starter
Еве пример:
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Не е некој посебен рецепт за квасец. Едноставно си вадиш од тестото што си го замесил, ставаш во кеса и замрзнуваш. Кога месиш нареден пат го ставаш овој плус коцка купен квасец, за фурна од 6-7 леба.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Во тој случај не збориме за sourdough bread, туку за нешто друго.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.388
Сега ме потсети, sourdough bread се нарекува на англиски. Ама ти велам, не е така едноставно од „ништо„ да ја направиш мајата. За квасците и лакто-бактериите ќе треба многу време да се развијат стабилни генерации на сој кој ќе биде јак и отпорен на инфекции од мувли и слично. Неспоредливо подобро е да се зафати маја од некој што сеуште прави ваков леб. Сигурен сум дека ќе се најде некој.

Иначе има многу видеа за ова.
http://www.youtube.com/results?search_query=Sourdough Bread Starter
Еве пример:
Ова одамна ме интересира како се прави. Има по Скопјето леб од кисело тесто.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.657
Поени од реакции
34.949
Zdravo narode,
Vejce podolgo vreme baram recet ili upatstvo za pravenje domasen leb(selski leb na Furna).
Se sejkavam na vremeto koga pravese baba mi v selo bese preubav so ogromni supelki i po 4-5 denovi bese mek i ubav za jadenje.
Znam deka si ostavase mal del od testoto kako "kvasec" i toa go koristese za sledniot pat.

Dali znae nekoj od vas da mi kazi cela recepta so takov "kvasec"

Fala,
Cestam debela pijacka.
Мирисот на тој леб што си го јадел тогаш, тешко дека ќе го осетиш повторно. Денес сортите на пченица, за разлика од тогашните се разликуваат премногу, значи брашното не е како тогашното (иако и тогаш и сега ти пишува тип 400 или тип 500). Денес се сеат нови сорти кои даваат тројно повеќе род од некогашните, дури голем дел од овој црниот почнаа да го прават од тритикале, која на времето се одгледуваше единствено за стока.
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
2.205
Поени од реакции
2.051
Еее, време да се потсетам на детството со вкусниот сомун или пешник, како сакате на баба ми :(

Ајде да пробам да ти помогнам друже од тоа што имам во сеќавање и од тоа што гледав додека бабичката моја месеше леб во фурна.
„Квасецов“ што го бараш, баба ми , а и мајка ми го викаат домашен квас, а квасец е тоа купениот. Квасот како и секоја домаќинка од моите мали години, го имаа покрај нив зошто не се купуваше леб, туку се месеше стално. Се чуваше во посебен сад и на ладно место, од време на време знае да направи кора на површината, па таа се отстранува и за одржување се додава по малку вода и брашно па се меша. Квасов с еставаше вешерта на потопло место за слабајлето да биде спремен за подготовка.
Баба ми месеше леб со т-500 брашно, ќе земеше брашно и го ставаше во „текне“ како што го викаше, а тоа е да ти доловам дрвено корито, така метро должина и 80-тина цм ширина со 50-тина цм висина и нормално поклопец. Е во тоа текне брашното на средина правеше место и добиваше сол и домашен квас, па следуваше малку размесење на смесата и потоа кинеше од таа смеса и оставаше за следното месење домашен квас, во меѓувреме купениот сув квасец нормално кога ќе стасаше го тураше во смесата и следуваше добро месење. Оставаше да скисне, покривајќи ја со „цедила“- бело платно(стар материјал од мајка на баба ми) и најгоре ќебенце, па го затвараше текнето.
Кога ќе нараснше тестото, кинеше поголеми парки(сега веќе сомуни) и паметам во малата соба ќе постелеше на подот ќебиња, над ќебето имаше „бљуд“ тоа е тркалезна штица и на неа, по по дваесетина пати го удираше силно сомунот, така од метро висина, затоа што како што ми кажуваше тоа е добро за да ги има тие дупчињата во внатрешноста.
Потоа земаше штица на која имаше послано од цедилата, па на нив доаѓаше сомунот, али изолирани еден се еден за да не се залепат со цедилата, па така со штицата на рамо до фурна. А таму мислам дека знаеш како се разгорува, мети и чисти фурната.
.....Најубавиот леб на светот го имав на трпеза :place: за жал сега баба ми е 85год. и не е во состојба да меси, али вечно благодарен. Мајка ми со работата не и дозволува да се нафати на ваков предизвик, па тераме на купен.

Имам рецепт, (МАЈА) леб тој сеуште мајка ми го практикува за Велигден, има тежок и чуден мирис:) ЕДИТ годинава тоа задоволство ќе биде ускратено, сега ја прашав мајка ми, па ми кажа дека е во изумирање, тешко денешниве генерации домаќинки да го прават овај рецепт, жално:(

Друже не знам дали ти помогнав, битно ти доловив носталгија:D
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.733
@
Vecchia Signora

Fala za textov me potseti na detstvoto!
A mislam deka i baba mi taka go pravese!
Podobro receno ostavase od testoto za sledniot pat.
Samo ne sum siguren dali pred da go stavi suviot kvas ili posle toa!
Prasaj ja babati uste ednas sigurno znae da ti kazi se!
Najvazno mi e kako go zafajcale kvasot dokolku im se raspipel !
Zemale od komsii ili sami si pravele!
Inaku blagodarejci na @Vanlok i na zborot MAJA najdov na google eden "ubav" link i ja ima ovaa slika.
Po izgled bi trebalo da bidi taa struktura sto ja baram.Ce probam pa ce vi pisam!

A ima i Recepta za MAJATA ili KVASOT .

http://forum.kajgana.com/members/vanlok.30811/
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
2.205
Поени од реакции
2.051
Примерок од квасот се чува ПРЕД да се додаде купениот квасец во смесата ;)
Иначе домашен кавс можеш и сам да направиш, треба да замесиш без купен квасец, па дел да се тргне на страна и три-четири пати во текот на денот да го подмесуваш со брашно и вода, така неколку денови додека почнат габите да функционираат.
Нормално за да го убрзаат процесот, да не чекаат многу да направат сопствен, земале од готов квас, што им бил во близина по маалото:)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ваков убав леб од фурна за прв пат пробав од фурната Мутка во Крушево. И следниот ден лебот е вкусен. Ако некогаш наминуваш натаму можеш да се распрашаш за рецептот.

Иначе јас колку што знам се зема парче од тестото, се става во најлонска фолија и се замрзнува. Следниот пат кога ќе правиш леб го додаваш тоа во содржината, ќе замешаш малце, па одпосле го додаваш купечкиот квасец. Кога повторно сето тоа ќе ги измешаш/замесиш, стави го во вангла, покриено со крпа на топло. Остави го така еден саат да нарасне. Потоа подели го тестото на неколку дела и пак остави ги деловите на топло во различни садови покриени со крпа. После пола саат замеси ги и оформи ги во леб. Набрашни и печи.

:)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
И јас си подготвувам леб
Ставам во лонче, 2 лажици брашно, една лажица шекер и многу малку квасец ( 1/20 од коцката ) и вода
Кога ќе нарасне квасецот во лончето, го месам со брашно и вода. додавам сол ( на кило брашно една голема лажица сол ) и го оставам цела ноќ да стои ( да преноќи )
„Тајната “ на домашниот леб е кому ова, се меси од вечер, наутро се премесува и кога повторно ќе нарасне се пече
 

Kajgana Shop

На врв Bottom