Доверба

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Сите без исклучоци постојано пишуваме дека довербата и искреноста се темели на една врска. Што и по непишано правило е така. Сега ќе се задржиме конкретно за довербата.. Колку сте доверливи. Влетувате во нова врска со личност која скоро и да не ја познавате .. се дружите извесно време и двајцата гледате дека сте на иста бранова должина иако не се знаете доволно влетувате во врска. Колку време ви е потребно за целосно да почнете да верувате во партнерот? Колку време ви е потребно за да бидете искрени .. да не криете ништо од него, целосно да му се препуштите? Колку ви е битно партнерот да верува во вас околку колку што верувате вие во него? Колку довербата игра улога кај вас, а воопшто и во врската? Дали вашите најголеми тајни му ги кажувате на партнерот доколку видите дека тој ви се доверил целосно? Па..?:)


На кратко само да се произнесам .. Довербата е симбол на љубовта. Тие што ти се доверуваат симболично ти нудат љубов. Нудете и вие љубов, преку доверба.:wink:
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Без разлика дали личноста ја знаам само 5 минути или 5 години пробувам да се отворам што можам повеќе за таа личност да сФати дека можи да има доверба во мене, па потоа ќе оди тоа колку таа ќе ме сФати и ќе ми верува. Сакам да ми веруваат, сакам да му верувам на сите, но сепак некои луѓе мора да ги лажеш за да имаат доверба во тебе
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
И јас сум нешто слично како тебе Јувефан. Довербата е нешто најважно, нешто што најтешко се стекнува а најлесно се губи. Генерално сум искрена, ама од време на време за оние кои не спаѓаат во тој круг на доверба заобиколувам малку околу фактите и менувам тема.:wink: Секогаш настапувам безрезервно искрено и затоа “другата страна“ најчесто ме доживува доверливо а нашиот однос преминува во нешто цврсто. Знам од луѓето да го извадам она позитивното и често со кого и да се запознаам на прв поглед сите мислеле дека сум арогантна, дигната, да ми падне носот не го кревам и сл. а всушност кога малку муабет ќе сврземе излегува тотална спротивност. Има работи кои не ги кажува на никого .. не е битно за што се работи и за кого се работи. Работите не ги кажувам чисто ради себе самата .. не сакам никој да знае се за мене. Битна ми е довербата од партнерот .. како што се произнесов и погоре довербата е симбол на љубовта. Тие што ти се доверуваат симболично ти нудат љубов. Затоа треба да се нуди љубов преку доверба. Гледам да му се отворам и да му верувам на партнерот уште на самиот почетокот .. така ваљда и тој ќе се ослободи и ќе ми се препушти побрзо.:wink:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Сакам да играм со отворени карти. Искрен сум, не лажам и не се кријам. Се отварам, играм чесно сакам да ми врати и таа со таква игра.
Се трудам да стекнам доверба кај неа, а сакам и таа да е искрена и многу лесно ја добива и мојата доверба во неа.
 

Sweet Barbie

I love U All....
Член од
29 мај 2006
Мислења
157
Поени од реакции
11
Едноставно сам може да почувствуваш кога навистина можеш да и веруваш на некоја личност. Ако осетиш дека уште на почетокот можеш да се довериш супер, само не треба да се затвориш поради страв. Едноставно реално треба да се гледа на работите. Ништо повеќе. Сега тоа не значи да избрзуваш бидејќи навистина можеш да бидеш повреден ако не внимаваш. Но не претерано.
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Коа идам со некој...сакам да имам отворен однос и доверба!!!Мислам дека довербата е многу битен фактор во една врска.Нормално неможеш уше на почеток скроз да и се отвориш на личноста, али мислам дека со тек на време се стекнува одредена доверба и полека само по себе ти доаѓа да се отвориш. Сакам кога ми е тешко личноста која ми значи да биде до мене, да можам да му кажувам онака отворено...истото се работи и за него...Кога ќе има проблем и коа ќе му биде тешко...секогаш би била тука за него, би го ислушала и би му помогнала ако можам
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
The`bItCh напиша:
Колку време ви е потребно за целосно да почнете да верувате во партнерот?
Сега ми е потребно малку повеќе време за да се ослободам целосно и да верувам без резерва. Не можам да кажам колку време во денови, месеци ми е потребно. Тоа се чувствува и зависи од партнерот.

The`bItCh напиша:
Колку време ви е потребно за да бидете искрени .. да не криете ништо од него, целосно да му се препуштите?
Од самиот почеток сум искрена. Кажувам она што сметам дека треба да е кажано, но секогаш искрено. Можеби ќе преќутам на почеток нешто, но со тек на време ќе си се отворам. Кога ќе дојде момент.

The`bItCh напиша:
Колку ви е битно партнерот да верува во вас околку колку што верувате вие во него?
Кога ќе почнам да верувам во него безрезервно, очекувам да стигнал до некој степен колку јас, па да продолжуваме да ја надоградуваме довербата взаемно како што сме почнале. Никогаш не може да се мери кој кому повеќе верува, текот на врската ќе си покаже до кај сме стигнале. Секако дека ми е важно партнерот да верува во мене, исто колку што ми е важно да верувам и јас во него.

The`bItCh напиша:
Колку довербата игра улога кај вас, а воопшто и во врската?
Врска без доверба не ја бива. Не очекувам партнерот од самиот почеток да ми верува безрезервно, но очекувам да не се тапка во место со довербата. Не сум давала повод за недоверба, па нормално е дека ќе очекувам да почне да верува се` повеќе и повеќе во мене.

The`bItCh напиша:
Дали вашите најголеми тајни му ги кажувате на партнерот доколку видите дека тој ви се доверил целосно?
Тајните ги кажувам не затоа што тој ми кажувал, па ајде сега да компензираме. Кажувам затоа што сум почувствувала дека е време да знае некои мои тајни, а не за да правиме размена со моменти од животот кои треба да се кажуваат во вистинското време.
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
173
Поени од реакции
2
Лесно се отварам пред некој кој ќе ми го дозволи тоа, кој ќе се заинтересира. А дека им верувам на лугето и тоа премногу им верувам. Затоа стално сум со скршено срце, јака сум јас издржувам! :) На машко никогаш неможам да му верувам до крај, последица на разводот на моите па сега сите машки ми се слични до некаде (шала). Ама довербата е скапоцена работа и со неа не треба да се игра. Јас имам моооооогу страдано што сум имала доверба во погрешните личности и кога ми забодувале нож во грб било многу тешко ама како што реков јака сум си јас!
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
It`s my life напиша:
Лесно се отварам пред некој кој ќе ми го дозволи тоа, кој ќе се заинтересира. А дека им верувам на лугето и тоа премногу им верувам. Затоа стално сум со скршено срце, јака сум јас издржувам! :) На машко никогаш неможам да му верувам до крај, последица на разводот на моите па сега сите машки ми се слични до некаде (шала). Ама довербата е скапоцена работа и со неа не треба да се игра. Јас имам моооооогу страдано што сум имала доверба во погрешните личности и кога ми забодувале нож во грб било многу тешко ама како што реков јака сум си јас!
Според твојов пост редно време е да се смениш и да сватиш дека сите луѓе не ја заслужуваат твојата доверба!

Отворена сум со партнерот...али целосна мојата доверба ја нема уште на почетокот,туку многу подоцна..и прашањето дали ќе ја добие!Изглеа сум била опкружена со погрешни личноси кои ми ја покажале негативната страна на човекот...
Има една стара поговорка за жените...мажот треба да те знае само од половината надоле!:nesum:
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
во мојот живот и свет им верувам само на 3 луѓе и мислам за таа бројка да се смени ќе треба многу , довербата е нешто најдрагоцено за мене и не дозволувам многу лесно луѓето да ја стекнат во сите останати имам сомнежи и недоверба
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Imanjeto doverba nema nikakva vrska so krienjeto i prepustanjeto.
Jas sum prilicno otvorena, sto znaci deka prethodno sum na cisto deka toa go pravam za sebe, pa i da bidam posle povredena.

Ama toa ne znaci deka se prepustam ( zasto bi se dala nekomu?). Ljubam za sebe i od sebe. Ljubam koga go nemam, i koga me nema. Ako sme zaedno, ne sme se prepustile i dale eden na drug- ednostavno sme odlucile da sme zaedno. Sto e polezno samo za onoj seksualen aspekt.

Doverba, da. Jas im veruvam na site, vprocem. Otvorena sum kon site.
 

Mesija

Hardcore Superstar...
Член од
13 ноември 2005
Мислења
212
Поени од реакции
1
Doverbata e mnogu biten faktor vo vrskata, a toa e da ne recham TEMELOT na edna vrska..Da ima megjusebna doverba megju partnerite kje ima i ubava vrska i razbiranje, a ako nema doverba dzabe e se .. Toa edno vreme kje prestane...
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
The`bItCh напиша:
На кратко само да се произнесам .. Довербата е симбол на љубовта. Тие што ти се доверуваат симболично ти нудат љубов. Нудете и вие љубов, преку доверба.:wink:
Se e kazano so poslednata racenica, bravo :aplauz:
Doverbata i ljubovta idat zaedno ako ja nema doverbata nema da postoi ni vistinska ljubov. Ubavo e koga veruvas vo partnerot, koga mozes da mu se doveris, da napravite muabet za se' otvoreno.
Ako steknes doverba vo partnerot ne treba da dozvolis da ja izgubis, poso odma gubis se sto imas so partnerot - vrskata propaga
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Сите без исклучоци постојано пишуваме дека довербата и искреноста се темели на една врска. Што и по непишано правило е така. Сега ќе се задржиме конкретно за довербата.. Колку сте доверливи. Влетувате во нова врска со личност која скоро и да не ја познавате .. се дружите извесно време и двајцата гледате дека сте на иста бранова должина иако не се знаете доволно влетувате во врска. Колку време ви е потребно за целосно да почнете да верувате во партнерот?
Колку и да сум на иста бранова должина со некој партнер, дали пред или после започнување врска, едноставно многу време ми е потребно за да почнам безрезервно да верувам во него.


Колку време ви е потребно за да бидете искрени .. да не криете ништо од него, целосно да му се препуштите?
Мене не ми треба време да бидам искрена, но не се отварам целосно од самиот почеток, а ни можам да се опуштам. Со тек на време, малку по малку, ако знае и сака да се потруди човекот, тогаш веќе немам никаков проблем.

Колку ви е битно партнерот да верува во вас околку колку што верувате вие во него? Колку довербата игра улога кај вас, а воопшто и во врската? Дали вашите најголеми тајни му ги кажувате на партнерот доколку видите дека тој ви се доверил целосно? Па..?:)
Многу ми е битно партнерот да верува во мене и повеќе од тоа што верувам јас во него, а исто така и се трудам да го постигнам тоа. Довербата игра голема улога во една врска, па затоа и ја барам и ја давам максимално. А за најголемите тајни ... па да, ако си тргне врската како што треба и се дојде до тоа ниво на взаемна целосна доверба, и тие најголемите тајни ги кажувам ... веќе верувам во него и знам дека без оглед на тоа каква ќе е нашата заедничка иднина, таа тајна ќе остане само меѓу нас.
Е сега ... жалосно е што многу ретко можеш да изградиш една таква врска, сеедно дали со партнер/ка или другар/ка, а веќе кога ќе се изгради, е тоа е повеќе од душевен мир и животно најголемо богатство ... мх, мх, мх.
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
312
Поени од реакции
4
doverbata e nesto sveto. tocno e deka mn tesko se steknuva a mn lesno se gubi. epa slicno e i kaj mene, za nekoj da stekne doverba kaj mene prvo treba da mi ja dade svojata. vremenski toa ne mozam da go ogranicam, moze da bide mesec, godina, a moze i nekolku dena. koga ke mu se doveris na nekogo baras od nego da se pocustvuva poslobodno okolku tebe i toj samiot da ti se iskaze. toa e prviot cekor vo edna vrska bez razlika kakva e.

deneska sum raspolozena za filozofiranje :icon_bigg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom