Дијастема

Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
znaci mojov problem e toa sto imam mala praznina megu dvata predni zaba i ponekogas mi deluva nedoverlivo koga sum so nekoja devojka ???znaci problemov e kako da se spravam so tao ???dali ima nekoe resenie da mi se sostavat prednite dva zaba ???dali voopsto na devojkite im preci toa ???kazete mi nekoe resenie ???
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Братче ич да не ми се секираш тоа никаков проблем не ти е за со девојки веруј ми ...а и плус викаат дека таквите као тебе ке бидат богати :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
znaci mojov problem e toa sto imam mala praznina megu dvata predni zaba i ponekogas mi deluva nedoverlivo koga sum so nekoja devojka ???znaci problemov e kako da se spravam so tao ???dali ima nekoe resenie da mi se sostavat prednite dva zaba ???dali voopsto na devojkite im preci toa ???kazete mi nekoe resenie ???
Дијастема се вика тоа. И не мора да значи дека е одбивно, Мадона цел живот е со овој проблем а има куп пари па не гледам дека и фали нешто :)

Со носење протеза би се средило тоа, 100 посто.
 
K

kalimer0

Гостин
Ова може да ти даде самодоверба знам дека се работи за жени но најверојатно е исто:) Прочитај го второто и не се грижи воопшто за тоа, не е ништо страшно:wink:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Се дур не ти заглавува кикирика у простор е ок :P.
Немај гајле бе брат, битно ти фурај си, самодовербата не ја поврзувај со изгледот.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
немај гајле брат , мене забите ми се малце вкрстени ама како поминува време изгледаат се по кул :D
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Наједноставно и најлесно решение ти е протеза, ама не фиксна мислам дека тоа може лесно да се реши и со мобилна.Одиш на преглед кај стоматолог ти зема мерка за протезата,за кратко време ти ја дава и си ја носиш за спиење.Цената не знам точно колку е но максимум може да биде 1000 денари ништо повеќе од тоа.
 

Youthanasia

The game
Член од
19 март 2010
Мислења
141
Поени од реакции
11
Deal with it. Од 4 години сум таков. Аку си под 18 ко ќе појш на доктор ќе ти речат вилицата ти растит и немојме да ти ставиме додатни забчиња, а ко ќе напрајш над 18 ко ќе се оформиш во лицето - тогаш ќе се предалеку за да можат пак да се вратат во нормала.Инаку, ич не се секирај за девојки и пријатели :)
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
И јас го имам овој "проблем", па воопшто не го сметам за проблем. Не се замарам, ко помала цел јазик можев да протнам, сега како растам така ми се спојуваат, но пак има простор меѓу единиците, ама нема веза, тоа знае да биде и секси. Барем замислувај си дека си посекси, за самиот ти да немаш комплекси, а за другите гајле ти e. :)
Не верувам дека некој би те одбегнувал поради ова...
За протези никогаш не сум размислувала, а не ни би размислувала, посебно не сега на 20 години да тргнам со железа во уста :nenene:
 

D-r Walle

www.zazdravje.com.mk
Член од
26 декември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
17
Доколку се решите за корекција на дијастема медијана (меѓу двата горни или долни секачи) или останатите типови на дијастема (кои по правило би требало да се корегираат), сметајте и на тоа дека може да дојде и до промена можеби минијатурна во формата и изгледот на самото лице... Во овој случај попрактична е примената на ламинат техника, отколку носењето на фиксни протези.

Поздрав!
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.591
Поени од реакции
2.096
И јас имам дијастема од кога ми никнаа трајните заби, ич не е тоа никаков проблем, гледај забите да ти се здрави и редовно оди на забар-многу поважно него ли дијастемата.

А, има нешто вистина во тоа народно верување, еден прилично богат човек што го познавам има дијастема. :)
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Мене ме оперираа на 6 години, кога почнаа да ми растат забите со празнина меѓу нив. За 2 месеци, сами се допреа и сега се супер. Само мора навреме да се реши проблемот и стоматолог да ти каже дали треба операција или можеш само со протези. Не е некоја непоправлива работа, реши и поправи ги ако ти сметаат. Ситница е, а ќе ти значи тебе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom