Дијаспората првпат ќе избира претседател!

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Ќе се утепа од собирање гласови во дијаспората. :tapp:
Се додека сме проста маса за жал ќе собира. Се додека има дебили што му бацуваат рака добро ќе му оди. Највеќе што ме нервира кај нас македонците е што ако еднаш си бил за ВМРО или СДСМ цел живот ќе бидеш врзан за една партија. Такада се додека одиме со таквото размислување нема да има никаков напредок без разлика колку и да се форсираат изборите во дијаспората.
 
F

FARANG

Гостин
Се додека сме проста маса за жал ќе собира. Се додека има дебили што му бацуваат рака добро ќе му оди. Највеќе што ме нервира кај нас македонците е што ако еднаш си бил за ВМРО или СДСМ цел живот ќе бидеш врзан за една партија. Такада се додека одиме со таквото размислување нема да има никаков напредок без разлика колку и да се форсираат изборите во дијаспората.

Дијаспората не е врзана за никој. Баш тоа е и убавината. Ние не зависи ни од едните од другите ни од некој трет ако дојде утре. Тоа што доминантно се насторени кон една опција е затоа што другата цело време не негира и запоставува. Цифрите кој може некој да ги собере се толку минорни да ништо не решаваат, нит ќе решиме кој ќе биде претседател нит пак сме некој клучен фактор во тоа кој ќе формира влада. Она што добиваме се +3 пратеника кој имаат легитимитет да се сретнуваат со пратенци/политичари од разни земји (еден вид појачана дипломатија) и да да решаваат колку толку дел од проблемите што ги имаат македонците во странство. Напишав во еден пост погоре за АУС се има доста работи направено и прилично големо придвижнување одкако има пратеник од овде. Со оглед на тоа колку пари влегуваат од дијаспората мислам дека 3 пратеника не треба да е проблем. Штета што не се најде модел за тие да се независни ама за тоа пак кривица сноси пред се народот во МКД кој го излгаса и одобри овој систем на гласање....
 
Член од
4 април 2008
Мислења
25
Поени од реакции
5
Дијаспората не е врзана за никој. .
Точно не е врзана, дијаспората само гледа Сител и го слуша Латас и чита курир, а ситуацијата во државата е сосем различна од онаа која ја има во наведените медиуми.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.353
Поени од реакции
21.856
Точно не е врзана, дијаспората само гледа Сител и го слуша Латас и чита курир, а ситуацијата во државата е сосем различна од онаа која ја има во наведените медиуми.
Nie go citame Kurir, i go gledame Latas a vie gi glasate 10 ciklusi po red tie lugje koj se veliceni od Kurir i Latas, taka da ne ja barajte vo nas krivicata.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Точно не е врзана, дијаспората само гледа Сител и го слуша Латас и чита курир, а ситуацијата во државата е сосем различна од онаа која ја има во наведените медиуми.
Проблемот е што левицата апсолутно не е заинтересирана за дијаспората туку е против неа. Кој може да гласа за некого кој се залага за тој да нема право на глас...нема логика.
 

fkpromaja

In the Heaven.
Член од
28 јули 2012
Мислења
449
Поени од реакции
256
Дијаспора хммм... Еве еден пример. Имам роднини во Чикаго, често комуницирам...На прашањето во врска со изборите тие само кажаа дека ќе глассат за една партија (небитно која), а истовремено немаат појма кој е претседател на собрание во РМ. Така да за мене е неправедно према народот кој што останал во државава да гласаат луѓе кои немаат појма. Нив им е убаво тамо, го ладат на копакабана или на мичиген, а народот овде нема пари (во поголем дел). Треба да се укине тоа, бар по мене, небитно дали се подржувачи на десницата или левицата.
 
F

FARANG

Гостин
Еве ти знаеш кој е претседател на собрание и што има врска тоа? Што со тоа што ти знаеш кој е претседател ќе смениш или ќе ти смени нешто. Гласаш за левица или десница (центар нема) и за политиката во глобала што се спроведува. Колку и да звучи ова чудно за нас (остатокот на светот) политичарите се само да го сервисираат народот тоест сеедно ми е кој мајмун ќе е на функција, битно ми е да се брка работата. Тоа што вие премногу се замарате и крвнички гледате на се тоа, им го билдате егото небаре се рок ѕвезди тоа е пред се ваша кривица. Прашај ги роднините да ти наборијат 5 политичари од Америка, јас ти гарантирам поима ќе немаат нит пак имаат потреба тоа да го знаат за да гласаат и да знаат што сакаат и што им треба во УСА.[DOUBLEPOST=1393954720][/DOUBLEPOST]
Не обвинив јас никој од дијаспората погрешно ме разбра, едноставно кажав дека дијаспората не е воопшто информирана што точно се случува во Македонија, односно ако беше се мед и млеко можеби немаше ни да има дијаспора.

Или пак

Не е баш така. Доволно информирани се да знаат. На нет денес има вести од се и сешто. Зборат со роднини, кога идат гледаат, осеќаат и кога праќаат/трошат пари. Вас информациите за тоа колку и како е информарана дијаспората ви се од К15 или ги базирате на некој тотално небитни работи како ова за дека сме требало да знаеме кој политичар што е. Не сме слепи гледаме резултати. Знаеме и како било пред да се иселиме и како е сега. За многу работи предност е тоа што не си цело време таму, можеш подобро да споредиш на пример како е во однос на остатокот на светот и какви промени има во однос на последен пат кога си бил, тебе таму тоа ти е секојдневие па не приметуваш на пример.[DOUBLEPOST=1393954893][/DOUBLEPOST]
Проблемот е што левицата апсолутно не е заинтересирана за дијаспората туку е против неа. Кој може да гласа за некого кој се залага за тој да нема право на глас...нема логика.
Баш така. Додај на тоа дека левицата е таа што во голема мера е заслужна за 90% од нас што сме надвор - југа, приватизација итн итн...
 
Последно уредено од модератор:
F

FARANG

Гостин
Точно не е врзана, дијаспората само гледа Сител и го слуша Латас и чита курир, а ситуацијата во државата е сосем различна од онаа која ја има во наведените медиуми.
Па не баш. Ги читам и гледам истите весници што ги читаш и ти. ТВ до скоро ја имавме и А1 и ред други. Во АУС на пример двата локални весника (има монопол) се во сопстевност на Игор Павловски син на лустрираниот Божин Павловски што мислиш он на чија страна е? Исто е и со најпопуларите радио програми во Мелбурн каде е 90% од гласањето со оглед на тоа што на други места низ АУС немаме конзулати ради некој таму... Не е воопшто како што си мислите[DOUBLEPOST=1393955431][/DOUBLEPOST]

@fkpromaja Ти си имаш твој приоритети и битни работи за што ќе гласаш он си има свој. Од кај знаеш дека не знае ништо, може не се поклопуваат твојте и неговите приоритети едноставно. Ако дојде до тој 1 глас на дијаспората :tapp: тогаш погледенте се во лице сите тие што не излеговте да гласате. Дај боже да биде нешто такво може ќе почнете и да го цените правото на глас.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Дијаспора хммм... Еве еден пример. Имам роднини во Чикаго, често комуницирам...На прашањето во врска со изборите тие само кажаа дека ќе глассат за една партија (небитно која), а истовремено немаат појма кој е претседател на собрание во РМ. Така да за мене е неправедно према народот кој што останал во државава да гласаат луѓе кои немаат појма. Нив им е убаво тамо, го ладат на копакабана или на мичиген, а народот овде нема пари (во поголем дел). Треба да се укине тоа, бар по мене, небитно дали се подржувачи на десницата или левицата.
За овие дваесет години од независна Македонија,секогаш на сите избори одзивот бил слаб.Треба со закон да се донесе гласањето да биде задолжително за сите,и со тоа малверзации ќе нема.Ама тој што треба да го донесе тој закон е свесен дека сите тие што не излеваат на гласање,всушност не гласаат бидејќи се незадоволни од власта.Истото беше и кога другите беа на власт.Секогаш победата е тесна,со приближен број на гласови на двете страни,а така не се доаѓа до бројка од 62 пратеници.На тој факт се држат и албанските партии,бидејќи доколку сите Македонци би гласале особено во етнички мешаните градови,тогаш не би имало толкав голем број на албански пратеници.Проблемот е секогаш на македонската страна,самите си го создаваме проблемот,а потоа трпиме од него.Е дури само тогаш кога сите во Македонија би гласале,не би имало потреба од гласови од дијаспората.
 
Член од
4 април 2008
Мислења
25
Поени од реакции
5
Па не баш. Ги читам и гледам истите весници што ги читаш и ти. ТВ до скоро ја имавме и А1 и ред други. Во АУС на пример двата локални весника (има монопол) се во сопстевност на Игор Павловски син на лустрираниот Божин Павловски што мислиш он на чија страна е? Исто е и со најпопуларите радио програми во Мелбурн каде е 90% од гласањето со оглед на тоа што на други места низ АУС немаме конзулати ради некој таму... Не е воопшто како што си мислите[DOUBLEPOST=1393955431][/DOUBLEPOST]

Едно е да се слуша и да се гледа друго е да се осеќа, тоа сакав да го кажам. Вие никаде немате слушнато дека во Источна Македонија во фабриките се работи и саботи и недели за мизерни 5-6.000 илјади денари, сите кажуваат дека невработеноста е намалена, али е намалена со исфрлање на невработените од компјутер во заводот за вработување поради заминување во странство или изгубана воља пошто нема работа.И милион други работи кои неможат да се слушнат никаде по медиумите.
 
F

FARANG

Гостин
Да де ние овде сите од Скопје и Битола сме каде тече мед и млеко и немаме престава што се случува со остатокот на Македонија. Ко да незнам јас како е ово Радовиш или Крива Паланка кога цел куп народ од таму е овде...

Овде мислиш не се манипулира со бројки? Се ни е јасно. Ич не се секирај, одлично сме запознати. Осеќаме и ние. Место 35 саати сега до МКД патуваме 25.

Ако порано им ја кратеа пензијата на нашите овде затоа што технички им следувала мак пензија (која не ја примале, пошто им било гајле на другата опција за нас овде) сега тоа веќе не е случај тоест е намалено. Ако до вчера немавме учители од македонија овде на толкава дијаспора (беа укинати од една партија) денес повторно има. На крај крајева сфати дека не мора да сум таму да одлучам зошто гласам за А или Б, имам право и ќе гласам за тоа што мене ми значи, а ти за тоа што тебе.
 
Последно уредено од модератор:

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Дијаспората не е врзана за никој. Баш тоа е и убавината. Ние не зависи ни од едните од другите ни од некој трет ако дојде утре. Тоа што доминантно се насторени кон една опција е затоа што другата цело време не негира и запоставува. Цифрите кој може некој да ги собере се толку минорни да ништо не решаваат, нит ќе решиме кој ќе биде претседател нит пак сме некој клучен фактор во тоа кој ќе формира влада. Она што добиваме се +3 пратеника кој имаат легитимитет да се сретнуваат со пратенци/политичари од разни земји (еден вид појачана дипломатија) и да да решаваат колку толку дел од проблемите што ги имаат македонците во странство. Напишав во еден пост погоре за АУС се има доста работи направено и прилично големо придвижнување одкако има пратеник од овде. Со оглед на тоа колку пари влегуваат од дијаспората мислам дека 3 пратеника не треба да е проблем. Штета што не се најде модел за тие да се независни ама за тоа пак кривица сноси пред се народот во МКД кој го излгаса и одобри овој систем на гласање....
Не ме свати. Јас не реков дека дијаспората е врзана за некој. Поголемиот дел од народот ги има старите сваќања за тоа која политичка партија да ја избере. Тоа си е така и во Македонија, затоа и нема некој голем напредок. Обично кога некој сака една партија со неа е до крај на животот без разлика што прави, како прави дали лошо било или добро. Големо чудо ако го смени мислењето секоја година за различна партија.

Овде во Австралија и самиот знаеш дека луѓето гласаат за тој што им дава највеќе придобивки, така и треба да биде ако не чини власта ја менуваат без око да им трепне. Нема врска дали ја сакале партијата или пак од мали биле со неа. Кога ова ќе се применува и кај нас конкуренцијата ќе биде мноогу поголема а резултатите далеку подобри.
 
Последно уредено од модератор:
F

FARANG

Гостин
Не ме свати. Јас не реков дека дијаспората е врзана за некој. Поголемиот дел од народот ги има старите сваќања за тоа која политичка партија да ја избере. Тоа си е така и во Македонија, затоа и нема некој голем напредок. Обично кога некој сака една партија со неа е до крај на животот без разлика што прави, како прави дали лошо било или добро. Големо чудо ако го смени мислењето секоја година за различна партија.

Овде во Австралија и самиот знаеш дека луѓето гласаат за тој што им дава највеќе придобивки, така и треба да биде ако не чини власта ја менуваат без око да им трепне. Нема врска дали ја сакале партијата или пак од мали биле со неа. Кога ова ќе се применува и кај нас конкуренцијата ќе биде мноогу поголема а резултатите далеку подобри.[DOUBLEPOST=1393986027][/DOUBLEPOST]

Не ме свати. Јас не реков дека дијаспората е врзана за некој. Поголемиот дел од народот ги има старите сваќања за тоа која политичка партија да ја избере. Тоа си е така и во Македонија, затоа и нема некој голем напредок. Обично кога некој сака една партија со неа е до крај на животот без разлика што прави, како прави дали лошо било или добро. Големо чудо ако го смени мислењето секоја година за различна партија.

Овде во Австралија и самиот знаеш дека луѓето гласаат за тој што им дава највеќе придобивки, така и треба да биде ако не чини власта ја менуваат без око да им трепне. Нема врска дали ја сакале партијата или пак од мали биле со неа. Кога ова ќе се применува и кај нас конкуренцијата ќе биде мноогу поголема а резултатите далеку подобри.[/quo

Тоа и јас го зборам. Затоа е добро дијаспората да гласа. Ние не сме врзани ни за една партија во МКД и не зависиме од никој. Значи имаме флексибилност и слобода да гласаме за кого сакаме од она што ќе ни се понуди. Ако истото го практикуваат и во МКД тогаш ќе има напредок. Конкретно убаво напиша некој погоре имаш една страна која се труди колку толку со дијаспората а друга не ја интересира ништо за нас овде
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.353
Поени од реакции
21.856
Nitu resavala nekojpat dijasporata za nesto vo Makedonija nitu ke resavat. Za slucuvajnata i "napredokot" na Makedonija vo poslednite 20 godini ne e kriva dijasporata. A politicki kalkulacii za toa koj kolku sledel sto se desava ili koj kakvi misli ima za partiite vo Makedonija i sto ne znam, tie ne se faktor ili pricina poradi koj smee da im se ukinuva na Makedoncite nadovr od drzavata da glasaat.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
А зошто воопшто би се замарала дијаспората со тоалетот од кој за нивна среќа привремено или постојано се оттргнале.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom