Дијагностика на автомобили...

Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
kazete vie dali moze da se najde nekoj so skener za postari koli problemot e za pezo 405 ono nema obdII konektor ima edno glupo konektorce so 2 pina i treba nekoj skener za nego kolata e 93godina so bosch elektronika. epten mi treba zasto na check engine metodata proverka so trepkanje na sijaliceto mi javuva map senzor ama ne sum siguren deka e samo do nego
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
Connector (DLC).
For your vehicle to be OBD II compliant, it must have a 16 pin DLC (Data Link Connector) under the dash and the Vehicle Emission Control Information Label must state that the vehicle is OBD II compliant. This label is located on the inside of the hood on most vehicle
Suitable for:
Alfa Romeo
Audi
Austin
Bedford
Bentley
BMW
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Corvette
Daewoo
Daihatsu
Daimler
Datsun
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Hillman
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lotus
Maserati
Mazda
Mercedes-Benz
MG
Mini
Mitsubishi
Morgan
Morris
Nissan
Peugeot
Porsche
Proton
Renault
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
Ssangyong
Subaru
Sunbeam
Suzuki
Talbot
Toyota
Triumph
TVR
Vauxhall/ Opel
Volkswagen
Volvo


utre ako stignam ke go probam i skenerot za BMW na 525 1999
Друже што направи со нарачките ај ако можеш пиши на маил igor_m@rocketmail.com. поздрав
 
Член од
28 февруари 2006
Мислења
63
Поени од реакции
1
kazete vie dali moze da se najde nekoj so skener za postari koli problemot e za pezo 405 ono nema obdII konektor ima edno glupo konektorce so 2 pina i treba nekoj skener za nego kolata e 93godina so bosch elektronika. epten mi treba zasto na check engine metodata proverka so trepkanje na sijaliceto mi javuva map senzor ama ne sum siguren deka e samo do nego
Tebe vlajda e so eden skener so ima sijalicka na nego i trepka odnosno sored trepkanjeto se cita kodot.
Mislam ama ne sum siguren deka moze da se povrze sijalica (led dioda) i taka da gi iscitas.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
toa moze da megjutoa ima skener koj isto se vrzuva i moze da cita parametri od senzorite
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
so sijalicka jas ocitav ama sumjam deka mozda i nesto drugo raboti nadvor od granicite i zatoa mi javuva greska
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
so sijalicka jas ocitav ama sumjam deka mozda i nesto drugo raboti nadvor od granicite i zatoa mi javuva greska
A proba da ja izvadis klemata (-) od akumulatorot za da gi izbrise greskite od compjuterot? Ako i posle toa pak ti javuva greska znaci e nesto drugo. A inaku za OBD2 ti treba adapterza da mozes da go povrzis skenerot.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
znaci i posle brisenje na greski odma ja javuva greska pokazuva greska vo MAP senzorot. dodusa nekogas raboti nekogas ne. sto ne e vo red mehanicki se pokazuva kako misfire ama ne epten ali sepak za mene primetliv na ler deka utinja palenje primetuvam po rabotata. isto nekad na ugornica tovarena ide ko luda nekad tapa. zavisno dali e ok senzorot ili ne. mada sumjam deka nekoja sitnica me zaebava
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
znaci i posle brisenje na greski odma ja javuva greska pokazuva greska vo MAP senzorot. dodusa nekogas raboti nekogas ne. sto ne e vo red mehanicki se pokazuva kako misfire ama ne epten ali sepak za mene primetliv na ler deka utinja palenje primetuvam po rabotata. isto nekad na ugornica tovarena ide ko luda nekad tapa. zavisno dali e ok senzorot ili ne. mada sumjam deka nekoja sitnica me zaebava
А да провериш случајно некој од контактите да не е оксидиран или нема добра врска па некогаш работи некогаш не??
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
dole na konektorot e ok sea mi e vo plan da baram da ne e vo vodot do ecu so ide nekade zeznato
 
Член од
28 февруари 2006
Мислења
63
Поени од реакции
1
dole na konektorot e ok sea mi e vo plan da baram da ne e vo vodot do ecu so ide nekade zeznato
Пробај исклучиго сензорот ако заебава пак исто не е до него. Кога ке се исклучи MAP или MAF ECU то се сетиран на богата смеса и обично кога ке се исклучи сензорот кој заебава колата иде поубаво но на сметка за потросувачката. Кај мене со зезнат МАФ нејќеше да втри повисе од 3500 втр/мин а кога ќе го исклучев корнеше но при нормална вожња тросесе литро поише
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
epa bas zatoa i mi treba nekoj so razbira zatoa sto koga ke go isklucam uste poloso raboti
 
Член од
28 февруари 2006
Мислења
63
Поени од реакции
1
Поради тоа што највероватно живееме кај што живееме скенерите не ми стигнаа така да ако некат стигнат ке ве информирам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom