Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Од каде заклучи ти дека треба магија за субјект да биде обкективен? Од кај ја истресе оваа глупост?
Ова е исто како некој да трупне дека ако некој е духовит, не може да верува во духови.
Очекувам дека твојот гениј може да ми одговори.

Ај пак; со која магија, субјектот може да стане објективен?

Да, треба магија, оти состојбата од човекот, како огревоено , ограничено и смртно битие е ноторна вистина, па за преоѓање од ограничен субјект во субјект кој непогрешливо и објективно проценива, навистина е потребно чудо...магиско, она кое моментално ги претвора нештата од „вакви„ во „такви„.

Рецимо, од “жаба„ во „принц„.

Или попут многу пати до сега, ќе бегаш од одговорот, кој ионака го немаш?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Очекувам дека твојот гениј може да ми одговори.

Ај пак; со која магија, субјектот може да стане објективен?

Да, треба магија, оти состојбата од човекот, како огревоено , ограничено и смртно битие е ноторна вистина, па за преоѓање од ограничен субјект во субјект кој непогрешливо и објективно проценива, навистина е потребно чудо...магиско, она кое моментално ги претвора нештата од „вакви„ во „такви„.

Рецимо, од “жаба„ во „принц„.

Или попут многу пати до сега, ќе бегаш од одговорот, кој ионака го немаш?
Ете го тоа што го кажав претходно, циркуларна логика, мешање на реалноста со фантастични сказни и непоправлива ретардираност.
Требало магија за субјект да биде објективен, бидејќи во нивната сказна пишувало дека човекот е ,,огревовен" :tapp: Зини земјо голтни ме.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ете го тоа што го кажав претходно,
Ипси,

еве го уште еднаш прашањето, упростено до посеруење; како може субјектот да стане објективен?

Ваљда разбираш вака прости прашања....за твојот гениј-доволно.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ипси,

еве го уште една прашањето, упростено до посеруење; како може субјектот да стане објективен?

Ваљда разбираш вака прости прашања....за твојот гениј-доволно.
Така што ќе биде непристрасен! Нема потреба од никаква магија. Се што треба за објективност е отсуство на предрасуди и желби за ваков или онаков исход, резултат.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Така што ќе биде непристрасен!
А ќе биде непристрасен....така што ќе стане непристрасен!...:pos:

Ој бе легни си...

А рече, циркуларната логика не ти е туѓа, така?[DOUBLEPOST=1518300232][/DOUBLEPOST]
Се што треба за објективност е отсуство на предрасуди и желби за ваков или онаков исход, резултат.
...што се одлики, својствени за камењата...:pos:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
А ќе биде непристрасен....така што ќе стане непристрасен!...:pos:

Ој бе легни си...

А рече, циркуларната логика не ти е туѓа, така?
А ти си објективен и непристрасен, така?
Ај и ти оди легни си, да не ви запукам по една казничка на двајцата.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Штом ти велиш, тоа мора да е апсолутна вистина...
Не јас не велам така. Јас знам дека си и необјективен и пристрасен. Дури и самиот потврди дека ти треба магија да станеш објективен.
Ај разлаз сега, одморете и двајцата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не јас не велам така. Јас знам дека си и необјективен и пристрасен. Дури и самиот потврди дека ти треба магија да станеш објективен.
Потсети ме на мојот допис, според кој ми требела магија....Живо ме занима, како и обично.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Потсети ме на мојот допис, според кој ми требела магија....Живо ме занима, како и обично.
Очекувам дека твојот гениј може да ми одговори.

Ај пак; со која магија, субјектот може да стане објективен?

Да, треба магија, оти состојбата од човекот, како огревоено , ограничено и смртно битие е ноторна вистина, па за преоѓање од ограничен субјект во субјект кој непогрешливо и објективно проценива, навистина е потребно чудо...магиско, она кое моментално ги претвора нештата од „вакви„ во „такви„.

.........................................
Многу брзо забораваш од пред помалку од половина час што си напишал. Старост...јбг.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Злобно момак, многу злобно... не е можно христијанството да ти го оцрнел и духот и умот до толку со омраза!

Доби одговор, кој што по се изгледа не ти чини, бидејќи е тотално спротивно на твојата христијанска догма и сега немаш што друго, туку ќе исмеваш она што не можеш да го проработиш?

Голема тајна побара да ти се каже, пријателе :)
И @Ipsissimus убаво ти кажа... но тоа не оди во твој прилог нели... мораме да се вратиме на христијанството и исламот, да бидеме „како нашите татковци“! Но ние ги надминуваме нашите предци, не одиме по нивни патеки!

@Ipsissimus ти кажа скратен одговор кој ти тешко дека ќе го разбереш!

Може да ти се каже првиот чекор!

Да се заборави на догмите на Земјата и да се престане да се верува заради „сведочење“ и „весоисповест“. Ослободување на разумот и на духот (ако веруваме дека го има) од клетвите на стариот еон, за да може да зајакне и правилно да суди по своите патеки!
Да почне да се истражува и да се бара искуства низ бесконечното. Нема да постигне апсолутна објективност веднаш, но ќе биде многу пообјективен во својот проширен универзум, наместо да е егоист и деспот во својот мал изолиран систем кој залудно го наметнува на други повикувајќи се дури и на бесконечното и разните богови за човештвото!

Но, ти ќе бидеш ова што си... не бидува поинаку.

П.С. Сега тапкајте се по рамења со браќата наоколу како не ти е одговорено... а имаш толку неодговорени прашања, зборувања на памет ствари собрани од свети книги, повикувања на богови за сведоци за кои ти сведочиш дека се реалност заедно со нивните закони... лудници!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

@Атеист

И, што вели твојот гениј, каде сум јас во посочениов текст?

Да ти појаснам; каде јас барам магија за моја потреба во мојов допис?


[DOUBLEPOST=1518300772][/DOUBLEPOST]
Злобно момак, многу злобно... не е можно христијанството да ти го оцрнел и духот и умот до толку со омраза!

Добри одговор, кој што по се изгледа не ти чини, бидејќи е тотално спротивно на твојата христијанска догма и сега немаш што друго, туку ќе исмеваш она што не можеш да го проработиш?

Голема тајна побара да ти се каже, пријателе :)
И @Ipsissimus убаво ти кажа... но тоа не оди во твој прилог нели... мораме да се вратиме на христијанството и исламот, да бидеме „како нашите татковци“! Но ние ги надминуваме нашите предци, не одиме по нивни патеки!

@Ipsissimus ти кажа скратен одговор кој ти тешко дека ќе го разбереш!

Може да ти се каже првиот чекор!

Да се заборави на догмите на Земјата и да се престане да се верува заради „сведочење“ и „весоисповест“. Ослободување на разумот и на духот (ако веруваме дека го има) од клетвите на стариот еон, за да може да зајакне и правилно да суди по своите патеки!
Да почне да се истражува и да се бара искуства низ бесконечното. Нема да постигне апсолутна објективност веднаш, но ќе биде многу пообјективен во својот проширен универзум, наместо да е егоист и деспот во својот мал изолиран систем кој залудно го наметнува на други повикувајќи се дури и на бесконечното и разните богови за човештвото!

Но, ти ќе бидеш ова што си... не бидува поинаку.

П.С. Сега тапкајте се по рамења со браќата наоколу како не ти е одговорено... а имаш толку неодговорени прашања, зборувања на памет ствари собрани од свети книги, повикувања на богови за сведоци за кои ти сведочиш дека се реалност заедно со нивните закони... лудници!
Шефе, си знаеш...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
@Атеист

И, што вели твојот гениј, каде сум јас во посочениов текст?

Да ти појаснам; каде јас барам магија за моја потреба во мојов допис?
Ти не бараш ништо. ТИ си догматик. Доволно ти е да веруваш. Си нашол верување и сега ги заморуваш сите како твоето верување е апсолутната вистина.
А ние ти велиме: гледај си патот и уживај :)
Тоа е новиот еон и Законот на Телема...

 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
@Атеист

И, што вели твојот гениј, каде сум јас во посочениов текст?

Да ти појаснам; каде јас барам магија за моја потреба во мојов допис?[DOUBLEPOST=1518300772][/DOUBLEPOST]

Шефе, си знаеш...
Извини, јас мислев човек си...... А тоа бог да ти бил Мики :pos:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
А ќе биде непристрасен....така што ќе стане непристрасен!...:pos:

Ој бе легни си...

А рече, циркуларната логика не ти е туѓа, така?[DOUBLEPOST=1518300232][/DOUBLEPOST]

...што се одлики, својствени за камењата...:pos:
За одлики својствени на камењата, побарај најблиско огледало, ќе имаш и на што и со што да се смееш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom