Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Bozjoto prisustvo ne moze da se vidi,no moze da se pocuvstvuva.Lugje spaseni od vremenski nepogodi,od pozari,od nezgodi i nesrekji,od bolesti koi lekarite gi smetaat za neizlecivi,lugje na koi im zarasnale rani koi ne trebalo da im zarasnat,lugje koi se spasile od tezok zivot,a istive dobri neshta im se slucile/slucuvaat i na zivotnite.Za mene ovie dobri neshta se dokaz deka Gospod postoi. :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дај покажи доказ дека процесот е таков и дека одиме после смртта кај госпо. Кога последно сте добиле телеграма од умрен дека е кај госпо?
Кеплер,

ако ти кажам „кој и како„, ти веднага ќе поверуеш и ќе отрчаш кај првиот парохиски свештеник, ќе ги исповедаш сите твои досегашни гревови и ќе излезеш од исповеста со прошка за гревовите, сметајќи си себе за најгрешно битие у Вселенава, врз кое Бог ја покажал својата милост.

Таќе?...[DOUBLEPOST=1508513384][/DOUBLEPOST]
нели исус умре
...и воскресна.

Пак си бегал од часови.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Bozjoto prisustvo ne moze da se vidi,no moze da se pocuvstvuva.Lugje spaseni od vremenski nepogodi,od pozari,od nezgodi i nesrekji,od bolesti koi lekarite gi smetaat za neizlecivi,lugje na koi im zarasnale rani koi ne trebalo da im zarasnat,lugje koi se spasile od tezok zivot,a istive dobri neshta im se slucile/slucuvaat i na zivotnite.Za mene ovie dobri neshta se dokaz deka Gospod postoi. :)
Dobar dokaz... eden prezivean na 10000 drugi mrtvi=bozjo cudo!
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Poleka,bre.Jas samo si go kazav moeto mislenje.Za se si ima pricina,pa i za toa zoshto nekoj preziveal,a zoshto nekoj drug ne.Boli,ama toa e.Kolku e pishano,tolku e.
Da de "bog" e selektiven...site go znaeme toa! Nego so e bebinjava po klinikive sto ne prezivuvaat? Sto zgresile tie?[DOUBLEPOST=1508514708][/DOUBLEPOST]
...и воскресна.

Пак си бегал од часови.
I taka zavrsi filmot a site znaeme deka ne site filmovi se baziraat na istinitoj prici!
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Da de "bog" e selektiven...site go znaeme toa! Nego so e bebinjava po klinikive sto ne prezivuvaat? Sto zgresile tie?
Bebinjata nishto ne zgreshile,tuku doktorite se nesposobni.Da,ova e teshka tragedija.I mene ne mi e jasno zoshto se slucuva.No,nie lugjeto ne sme dojdeni do toa nivo na razvoj za da razbereme zoshto se slucuvaat vakvi teshkotii.Mozeme samo da pretpostavuvame.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Bebinjata nishto ne zgreshile,tuku doktorite se nesposobni.Da,ova e teshka tragedija.I mene ne mi e jasno zoshto se slucuva.No,nie lugjeto ne sme dojdeni do toa nivo na razvoj za da razbereme zoshto se slucuvaat vakvi teshkotii.Mozeme samo da pretpostavuvame.
Ajde dee....A kako toa sme na nivo na razvoj da tvrdime deka se e sozdadeno od 3 u 1 "bog", deka ima afterlive i ostali fantazii!
PS: Celoto tvoe veruvanje e na pretpostavki!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.687
Поени од реакции
35.045
Bozjoto prisustvo ne moze da se vidi,no moze da se pocuvstvuva.Lugje spaseni od vremenski nepogodi,od pozari,od nezgodi i nesrekji,od bolesti koi lekarite gi smetaat za neizlecivi,lugje na koi im zarasnale rani koi ne trebalo da im zarasnat,lugje koi se spasile od tezok zivot,a istive dobri neshta im se slucile/slucuvaat i na zivotnite.Za mene ovie dobri neshta se dokaz deka Gospod postoi. :)
Значи си игра сеир со нив, тој ги прави поплавите, земјотресите, несреќите, а потоа демек ги спасува? :tapp:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.687
Поени од реакции
35.045
Кеплер,

ако ти кажам „кој и како„, ти веднага ќе поверуеш и ќе отрчаш кај првиот парохиски свештеник, ќе ги исповедаш сите твои досегашни гревови и ќе излезеш од исповеста со прошка за гревовите, сметајќи си себе за најгрешно битие у Вселенава, врз кое Бог ја покажал својата милост.

Таќе?...[DOUBLEPOST=1508513384][/DOUBLEPOST]

...и воскресна.

Пак си бегал од часови.
Дај бе Мики да видиме опиплив доказ, ти кажав јас ќе станам најголем верник ако видам доказ кој не е штиман како што ви е штимана библијата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Кеплер,

ако ти кажам „кој и како„, ти веднага ќе поверуеш и ќе отрчаш кај првиот парохиски свештеник, ќе ги исповедаш сите твои досегашни гревови и ќе излезеш од исповеста со прошка за гревовите, сметајќи си себе за најгрешно битие у Вселенава, врз кое Бог ја покажал својата милост.

Таќе?...[DOUBLEPOST=1508513384][/DOUBLEPOST]

...и воскресна.

Пак си бегал од часови.
ама умре а ти викаше дека госпот не може да умре.
3 дена го јадоа црви
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Значи си игра сеир со нив, тој ги прави поплавите, земјотресите, несреќите, а потоа демек ги спасува? :tapp:
E,shto tropash sega ?
Toj ne si igra seir.
Samiot si znae shto pravi,a shto ne pravi.Ni jas znam,ni ti znaesh,ni nekoj drug covek znae.Ne znaeme !
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дај бе Мики да видиме опиплив доказ, ти кажав јас ќе станам најголем верник ако видам доказ кој не е штиман како што ви е штимана библијата.
Забора‘и да кажиш: “Жими мајка„ и „Чесен Титов пионерски збор„ и ја‘ веднага ќе ти поверувам...

Жими мајка![DOUBLEPOST=1508516822][/DOUBLEPOST]
ама умре а ти викаше дека госпот не може да умре.
3 дена го јадоа црви
Се‘ уште велам дека Бог не може да умре, туку умира човекот Христос, т.е. материјалниот дел од Христовото битие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom