Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па дај да видиме што е подметнато! Нешто конкретно посочи! Вака освен магарешки инает, немаш што друго да понудиш.
.
Веќе ти посочив миљон пати; еве ти го примерот со змијата за која велиш дека зборувала а јас велам дека не зборувала.[DOUBLEPOST=1491743172][/DOUBLEPOST]
Само ти можеш во две реченици да си контрадикторен на самиот себе... Не си свесен дека првово за очигледноста ти е контрадикторно на второво тврдење, дека верата била повисок облик на знаење :pos:
Според оваа глупост, испаѓа дека тој што видел дека надвор има дрво и знае, има ,,понизок облик на знаење" од тој што верува дека нема.
.
Според твоите глупости, сето човештво живееше во заблуда, се‘ додека не се појави Телема.
Телема пак, празна и несодржајна, му нуди на човештвото...знаење????[DOUBLEPOST=1491743245][/DOUBLEPOST]
Па тогаш зошто ги користиш?
.
Содржајноста и прецизноста од црковните описи е неспоредлива со површноста од Телемските.[DOUBLEPOST=1491743280][/DOUBLEPOST]
Кажи ми која е должината и ќе ти кажам.
А височината, која е?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Веќе ти посочив миљон пати; еве ти го примерот со змијата за која велиш дека зборувала а јас велам дека не зборувала.
хахахахах змија да зборува хахахха
ах бе Мики какви се глупости нема по светот
хахахахаааааа
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Веќе ти посочив миљон пати; еве ти го примерот со змијата за која велиш дека зборувала а јас велам дека не зборувала.
Битие 3:
4. А змијата и рече на жената: „Навистина, не ќе умрете!
Според твоите глупости, сето човештво живееше во заблуда, се‘ додека не се појави Телема.
Телема пак, празна и несодржајна, му нуди на човештвото...знаење????
Јас бев јасен - Што правело човештвото пред Телемата, сведок е историјата. А таа, историјата има наречено еден период ,,мрачна ера" Dark ages" и истиот се однесува на периодот кога христијанството владеело со европа. Илјада години суеверија, декаденција и репресија.
Што се однесува до Телемата, ти си комплетно неписмен во однос на неа, сам си имаш признаено и јавно изјавено дека не ја познаваш и дека немаш намера да ја запознаеш. Со оглед на тоа, токму твоите ставови и бедни обиди за дискредитирање на истата се тие што се празни и несодржајни, бидејќи се производ на твоите ниски и подли обиди да го демонизираш се она што го сметаш за закана за твојата заблуда.
А височината, која е?
Кој мазохист си ти човече.....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Битие 3:
4. А змијата и рече на жената: „Навистина, не ќе умрете!
.
Дај зафркни се самиот и одвовори си: кога имаш видено змија да зборува?

Ајде да те видам....:pos:[DOUBLEPOST=1491744996][/DOUBLEPOST]
Јас бев јасен - Што правело човештвото пред Телемата, сведок е историјата. А таа, историјата има наречено еден период ,,мрачна ера" Dark ages" и истиот се однесува на периодот кога христијанството владеело со европа. Илјада години суеверија, декаденција и репресија.
Што се однесува до Телемата, ти си комплетно неписмен во однос на неа, сам си имаш признаено и јавно изјавено дека не ја познаваш и дека немаш намера да ја запознаеш. Со оглед на тоа, токму твоите ставови и бедни обиди за дискредитирање на истата се тие што се празни и несодржајни, бидејќи се производ на твоите ниски и подли обиди да го демонизираш се она што го сметаш за закана за твојата заблуда.
Ајде де; од кај токму сега се сети на „мрачниот„ среден век, кога самиот рече дек не било битно што се случувало пред Телема?

САКАШ ДА ГО ЛИНКУВАМ ТВОЈОТ ПОСТ, ЗА ДА ТИ ТЕКНЕ?


Токму историјата, но и реално зачуваните историски предмети, укажуваат на врвните домети од „мрачниот„ среден век, кои (домети) не може никој да ги повтори во „модерново„ време.

А ако земеме кој ја пишува историјата, нештата ќе станат појасни.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кој мазохист си ти човече.....
А широчината?...[DOUBLEPOST=1491745067][/DOUBLEPOST]
Библијава лаже или змијава користела вибер?
Ни првото ни второто, туку третово; абер немаш на што се повикуваш.

И што рече, имаш видено змија да зборува? Еве, јас немам видено такво нешто.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ајде де; од кај токму сега се сети на „мрачниот„ среден век, кога самиот рече дек не било битно што се случувало пред Телема?

САКАШ ДА ГО ЛИНКУВАМ ТВОЈОТ ПОСТ, ЗА ДА ТИ ТЕКНЕ?


Токму историјата, но и реално зачуваните историски предмети, укажуваат на врвните домети од „мрачниот„ среден век, кои (домети) не може никохј да ги повтори во „модерново„ време.

А ако земеме кој ја пишува историјата, нештата ќе станат појасни.
Халуцинираш Мики! Никаде не сум пишал дека не е битно што се случувало! Пишав дека за тоа зборува историјата!

Инаку да, тешко дека кој друг може да достигне такви ,,домети". Сакатење на неистомисленици, прогон, сечење јазици, цензури, палење книги.[DOUBLEPOST=1491745431][/DOUBLEPOST]
А широчината?...[DOUBLEPOST=1491745067][/DOUBLEPOST]

Ни првото ни второто, туку третово; абер немаш на што се повикуваш.

И што рече, имаш видено змија да зборува? Еве, јас немам видено такво нешто.
Телепатски способности имала змијава? Преку меил им го кажала ова, со стапче на песок? Како?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Телепатски способности имала змијава? Преку меил им го кажала ова, со стапче на песок? Како?
И што велиш, си видел змија да зборува? Дај елаборирај; кај си видел, кој род змија, како зборувала, на кој јазик зборувала, поставни на увид клипче со аудио-видео запис како доказ за зборливата змија...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
И што велиш, си видел змија да зборува? Дај елаборирај; кај си видел, кој род змија, како зборувала, на кој јазик зборувала, поставни на увид клипче со аудио-видео запис како доказ за зборливата змија...
Ти тврдеше дека немора да видиш нешто за да веруваш дека постои:
Ако не си ги видел, не значи дека не постоеле.
Уште еден пример дека ти и со бандера да дискутираш, бандерата ќе те побие.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ти тврдеше дека немора да видиш нешто за да веруваш дека постои:

Уште еден пример дека ти и со бандера да дискутираш, бандерата ќе те побие.
Стана инстант-верник, за своја моментална потреба?...
Кај ти отиде знаењето?

Знаеш или веруваш дека змијата зборувала?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Стана инстант-верник, за своја моментална потреба?...
Кај ти отиде знаењето?

Знаеш или веруваш дека змијата зборувала?
Мики, не е тоа мое тврдење па да го објаснувам! Ти веруваш буквално во тие приказни! А таму јасно си стои дека змијата си правела муабет со луѓе! Ти тврдеше дека не се работи за фантазии туку за реални случки! Епа бујрум, објасни како змија може да има интелектуален капацитет за да комуницира и да разговара со луѓе?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики, не е тоа мое тврдење па да го објаснувам! Ти веруваш буквално во тие приказни! А таму јасно си стои дека змијата си правела муабет со луѓе! Ти тврдеше дека не се работи за фантазии туку за реални случки! Епа бујрум, објасни како змија може да има интелектуален капацитет за да комуницира и да разговара со луѓе?

Не ми ја префрлај кривицата; јас се‘ уште тврдам дека змијата не зборувала а ти велиш дека зборувала.

Дај наведи го начинот на кој змијата зборувала: на кој јазик, на кој дијалект, со каков нагласок, со каква боја на гласот, со каков фреквентен звучен распон, со колку октави и сл.

Не бегај, нели сакаш да знаеш наместо да веруваш? Ако знаеш, напиши како може змијата да зборува а ако веруваш, веќе не си Телемит.

А просто е; змијата не зборувала, туку гласот од ѓаволот доаѓал од самата змија, насочен кон Ева. Змијата ниту во Рајот, ниту денес, нема способност за човечки говор и за комуникација со човекот на ист јазик.

Ајде сега, објасни како може змијата да зборувала.

Јас верувам и со тоа знам дека змијата не зборувала.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не ми ја префрлај кривицата; јас се‘ уште тврдам дека змијата не зборувала а ти велиш дека зборувала.

Дај наведи го начинот на кој змијата зборувала: на кој јазик, на кој дијалект, со каков нагласок, со каква боја на гласот, со каков фреквентен звучен распон, со колку октави и сл.

Не бегај, нели сакаш да знаеш наместо да веруваш? Ако знаеш, напиши како може змијата да зборува а ако веруваш, веќе не си Телемит.

А просто е; змијата не зборувала, туку гласот од ѓаволот доаѓал од самата змија, насочен кон Ева. Змијата ниту во Рајот, ниту денес, нема способност за човечки говор и за комуникација со човекот на ист јазик.

Ајде сега, објасни како може змијата да зборувала.

Јас верувам и со тоа знам дека змијата не зборувала.
А кому да ја префрлам? На муслиман некој можеби? Или на хиндус? Ти кажа дека јас сум ги извртувал работите! Ти постирав стих од битие, без да коментирам, без да додавам, без да одземам! Таму јасно стои дека змијата и кажала на жената, нема ниту еден збор дека наводно бил ѓавол! И сега јас сум тој што извртува, додава и одзема?! :tapp:

Друга работа! Цело време трубиш и ми префрлаш за фантазирање, иако во ниеден момент ниту слично нешто не сум изјавил ниту тврдел! Безброј пати сум нагласувал дека Телемата користи симболи што се однесуваат на аспектите на реалноста, концепти и принципи од езотериска природа! Дека истите не се за некој да верува буквално во нив, туку да бидат алатка за изразување на искуствата што човекот ќе ги стекне преку одредени пракси и методи!
Наспроти ова, имаме луѓе како тебе што буквално веруваат во овие басни и бајки а префрлаат на други за фантазирање!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А комј да ја префрлам? На муслиман некој можеби? Или на хиндус? Ти кажа дека јас сум ги извртувал работите! Ти постирав стих од битие, без да коментирам, без да додавам, без да одземам! Таму јасно стои дека змијата и кажала на жената, нема ниту еден збор дека наводно бил ѓавол! И сега јас сум тој што извртува, додава и одзема?! :tapp:
Тоа што се повикуваш на стих од Писмото, не значи дека веднаш треба да се самопофалиш и дека си ме побил, оти;
- верните се повикуваат на Писмото,
- верните се повикуваат на толкувањата од Писмото.

Простиот препис на стихови од Писмото, за моментална потреба, не се никаков успех, уште помалку ако не знаеш што е напишано.

Кај ти отиде знаењето? Како можела змијата да зборува? Оти тоа не го опишеш?[DOUBLEPOST=1491749442][/DOUBLEPOST]
Друга работа! Цело време трубиш и ми префрлаш за фантазирање, иако во ниеден момент ниту слично нешто не сум изјавил ниту тврдел! Безброј пати сум нагласувал дека Телемата користи симболи што се однесуваат на аспектите на реалноста, концепти и принципи од езотериска природа! Дека истите не се за некој да верува буквално во нив, туку да бидат алатка за изразување на искуствата што човекот ќе ги стекне преку одредени пракси и методи!
Наспроти ова, имаме луѓе како тебе што буквално веруваат во овие басни и бајки а префрлаат на други за фантазирање!
Ниту пак очекував дека ќе го признаеш своето фантазирање, иако истото е видливо од врвот од Шар Планина.

Ако тврдиш дека Телема реализирала нешта кои пред појавата од Телема биле само фантазија, дај подобјасни си, дали лагата, гревот и смртта, кои сакаш/сакате да ги легализирате, биле фантазија а токму благодарение на Телема, станале јаве со нивната легализација?

Кој овде фантазира?...Како реалните нешта се фантазија па од фантазија преоѓааат во реалност? Имате некое магично стапче за претворање на нештата од „фатанзерски„ во „реални„?

И што ти се од помош симболите, кога немаш одговор на ниту едно прашање? Зборуваш за вистината а не си ја видел?
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Тоа што се повикуваш на стих од Писмото, не значи дека веднаш треба да се самопофалиш и дека си ме побил, оти;
- верните се повикуваат на Писмото,
- верните се повикуваат на толкувањата од Писмото.

Простиот препис на стихови од Писмото, за моментална потреба, не се никаков успех, уште помалку ако не знаеш што е напишано.

Кај ти отиде знаењето? Како можела змијата да зборува? Оти тоа не го опишеш?
Ти тврдеше дека јас сум подметнувал! Сега кога си во небрано, се прпелкаш ко риба на суво! Јасно е што пишува во битие! Јасно е дека ништо не сум подметнал! Јасно е дека ти додаваш нешта што никаде не ги пишува!
Ниту пак очекував дека ќе го признаеш своето фантазирање, иако истото е видливо од врвот од Шар Планина.
Ако тврдиш дека Телема реализирала нешта кои пред појавата од Телема биле само фантазија, дај подобјасни си, дали лагата, гревот и смртта, кои сакаш/сакате да ги легализирате, биле фантазија а токму благодарение на Телема, станале јаве со нивната легализација?

Кој овде фантазира?...Како реалните нешта се фантазија па од фантазија преоѓааат во реалност? Имате некое магично стапче за претворање на нештата од „фатанзерски„ во „реални„?

И што ти се од помош симболите, кога немаш одговор на ниту едно прашање? Зборуваш за вистината а не си ја видел?
Јас посочував реални ситуации - Добивање рамноправност на жените, декриминализација на хомосексуалноста, слобода на облекување, слобода на мислата, секуларност итн, итн. Сите овие нешта се очигледни и реални! Секојдневие се! Од друга страна си ти, со твоите змејови, џинови, демони, змии, живи мртовци и слично! И истиве не биле фантазија, туку реални случки, а фантазија било тоа што јас сум го посочил како достигнување?!
Колку сакај негирај, одговорите, аргументите, фактите ќе бидат тука! Неможеш ништо да направиш за да ги снема!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom