Дирижабл:)

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Слушај ваму старо сакам да те прашам за мислење конкретно за Бурнели дизајните-гледам има сеуште некои кои тврдат дека дупло поефикасни од сегашниве ама некако не ми е верно бидејќи под претпоставка да има двојна ефикасност и поголем домет сигурно авиокомпаниите ќе го имаат предвид знаеш на што мислам

скајреј Х-48 со Х45-ки наводно базиран на брунели од далечната 1951

Слушај ваму сељачино припроста, :sneaky: Бурнели е еден батка кој уште пред скоро еден век помислил дека трупот на авионот е џабе мастраф и замислил дека, ако му даде аеродинамичен профил кој прави и узгон , а не само ствара отпор ќе добие поефикасен авион. И бил во право. Ама како и секогаш правото можеш да го врзеш мачки о реп , ако при тоа немаш пари кои купуваат се , па дури и сила. А кај има сила нема правдина. Тоа се однесува и на она што се вика ПОДОБРО... никому не му е гајле за тоа , ако тој веќе ДОБРО продава нешто што го има разработено и во него инвестирано...

http://www.alireggiane.com/t558-verso-il-tuttala-burnelli-aircraft има тука нешто за првобитните Бурнелиеви конструкции...

Но и покрај се тоа Blended Wing Body концептот зема замаф и сега прилично многу се истражува...Како и што ќе биде бомо видели...., но нема компанија која е озбилна или институт , па дури и NASA кој нема ваков активен проект.

Дури и кај самоградбите на авиони има такви решенија...:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom