Дирижабл:)

Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Американската војска го тестираше својот најнов "Northrop Grumman-built Long Endurance Multi-Intelligence Vehicle (LEMV)"
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
овој немој да прошол во наше Маало,со чатали ќе го бутнеме.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Да да дирижабли, или таканаречени воздухоплови полесни од воздухот во армија во ова време ке се урне за неверојатни 1.5 делови од секундата, порано се користеле за гранатирање и бомбандирање а сега нема да има никаква функција освен туристичка ;) :)
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Едно вакво за транспорт низ Мк би било добредојдено :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Би можело вакво нешто да има своја улога и во војна, на пример не мора да лета над или во близина на неприателска територија но ако на него се стават радари, инфрацрвени и ултразвучни сензори, би можел и да патролира над сопствена територија како мобилна станица за рано откривање и предупредување, не знам колку се stealth но ако се направат од платно и некоја дрвена конструкција, можи да се доста невидливи за радарите, би можеле ноќе да патролираат и над критични зони пошто се речиси бешумни и да следат се што се движи на земја и даваат кординати за напади.... мислам дека во корејска или виетнамска војна , користеа стари руски двокрилци од пред 2ра светска војна со дрвена конструкција пресвлечена со платно за дотур на материјал или ноќно бомбардирање, пошто поради дрво платно не биле откривани од америчките радари.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Е дај де повеќе детали
Key Features• Simple, non-exotic solutions with proven components
• Energy efficient. Fuel consumption more than 10x less than comparable capability
• 12-24 forward deployed crew members to support 18 vehicles 24/7/365
• 1,500nm – 2,400nm range with 15,000 lbs (Heavy Lift Configuration)
• More than 21 days endurance with 2,750 lbs payload (ISR Configuration)
• Payload Volume more than 2,700 cubic feet, heavy lift yield additional volume
• Service Ceiling greater than 22,000 ft. MSL
• Loiter/dash speed: 30/80 kts
Capabilities• More than 21 days of unblinking stare
• Proven multi-INT payload integration
• Multi-mission capable: persistent surveillance, force protection, counter-drug operations,
• Support host nation ops, disaster, humanitarian relief, overwatch/support troops
• Flexible Murphy Bay modules to accommodate current and future payloads
• Very short or vertical takeoff, excellent ground stability
• Bow thruster provides low-speed control and position hold capability
• Leverage proven type-certified engine
• Future growth accomplished through field installations
• Radar, SIGINT, Full Motion Video, LOS/BLOS COMM Relay
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703

Еден тон користен товар, хибриден погон:дизел-електро-фотоволтни паенели, долет 4000 км, прототипот лета, се проектираат и два модели со мноогу поголема носивост.Аеродинамична форма на енвелопата, што со мало затрчување заради дополнителната подемна сила ја максимализира тежината на полетување.....
 
B

Black Guard

Гостин
Слушај ваму старо сакам да те прашам за мислење конкретно за Бурнели дизајните-гледам има сеуште некои кои тврдат дека дупло поефикасни од сегашниве ама некако не ми е верно бидејќи под претпоставка да има двојна ефикасност и поголем домет сигурно авиокомпаниите ќе го имаат предвид знаеш на што мислам

скајреј Х-48 со Х45-ки наводно базиран на брунели од далечната 1951Јесте да овие погоре и не се баш изворен брунели.
На големо се шпекулира за огромни модификации дури и на хеликоптери а тоа значи многу средства така да што мислиш дали овој дизајн е тоооолку ефикасен како што многумина милуваат да го фалат, мене ми е сомнително да има 200% ефикасност плус за разлика од конвенционалниве.
--- надополнето: 30 август 2012 во 13:02 ---
Key Features• Simple, non-exotic solutions with proven components
• Energy efficient. Fuel consumption more than 10x less than comparable capability
• 12-24 forward deployed crew members to support 18 vehicles 24/7/365
• 1,500nm – 2,400nm range with 15,000 lbs (Heavy Lift Configuration)
• More than 21 days endurance with 2,750 lbs payload (ISR Configuration)
• Payload Volume more than 2,700 cubic feet, heavy lift yield additional volume
• Service Ceiling greater than 22,000 ft. MSL
• Loiter/dash speed: 30/80 kts
Capabilities• More than 21 days of unblinking stare
• Proven multi-INT payload integration
• Multi-mission capable: persistent surveillance, force protection, counter-drug operations,
• Support host nation ops, disaster, humanitarian relief, overwatch/support troops
• Flexible Murphy Bay modules to accommodate current and future payloads
• Very short or vertical takeoff, excellent ground stability
• Bow thruster provides low-speed control and position hold capability
• Leverage proven type-certified engine
• Future growth accomplished through field installations
Radar, SIGINT, Full Motion Video, LOS/BLOS COMM Relay
Опа еве го воздушниот сентинел со слична електронска опрема како и неговиот поморски колега кој беше близу анализирајќи трансмисии за време на несреќата со Курск.

Па ова ќе биде добар шпион посебно за држави кои немаат можност да се спротистават а и ќе може да даде придонес во борбата против наркотиците и шверцот во САД и те како.

Сепак мислам дека идејата е за нијанса подолгорочна бидејќи мене нема да ме чуди ако за 10 години подморниците почнат да лансираат UAV/UUV а кога подморница го може тоа зошто да не и балончево.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom