Димитар Бузлевски Vs. Михајло Волкановски Vs. КИКО - ќе ја бијат битката за Ресен!

Кој ќе биде идниот градоначалник на Ресен?

  • Димитар Бузлевски (СДСМ)

    Гласови: 117 35,5%
  • Михајло Волкановски (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 171 51,8%
  • Сашко Василевски (НСДП)

    Гласови: 42 12,7%

  • Вкупно гласачи
    330
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Ресен жежок костен и за власта и за опозицијата

Кандидатот на СДСМ, Бузлевски, води со 643 гласа пред Волкановски од ВМРО-ДПМНЕ и очекува гласови од НСДП и ЛДП
РЕСЕН - Битката за градоначалничката фотелја во Општина Ресен на овие локални избори ќе биде докрај неизвесна. Ресенчани чии гласови речиси се преполовија меѓу двајца кандидати, за прв човек на градот ќе одлучат по вториот изборен круг в недела, 5 април.

Дел од жителите на Преспа кои изминатите 18 години и' беа верни на левата опција, на последните локални избори испорачаа нови сигнали, дека Ресен ќе биде жежок костен и за власта и за опозицијата. Наспроти убедувањето на јавноста дека актуелниот градоначалник на Ресен, Димитар Бузлевски, кандидат на СДСМ, убедливо ќе го потврди успехот од пред четири години во првиот круг, тоа не се случи. Многу гласови завршија кај кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Михајло Волкановски.

Имено, за Бузлевски гласале 4.765 или 45,52 отсто од избирачите, а Волкановски освоил 4.122, или 39,37 гласови. На контото на Сашо Василевски, кандидат на НСДП- ЛДП, кој отпадна од трката, имаше 1.181 глас. Разликата од само 643 гласа во корист на Бузлевски пред Волкановски е мала предност, иако кандидатот на СДСМ ги очекува гласовите од НСДП и од ЛДП.

Позицијата на новиот ресенски градоначалник се комплицира и со веќе избраниот совет. Состојбите се дотолку поинтересни, бидејќи таму се изедначени силите помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ кои добија по шест советници. Значи, кој и да добие мандат за градоначалник, ќе биде зависен од волјата на тројца други советници. Двајца се на ДУИ и еден на НСДП. Според познавачите на политичките прилики, кога веќе се познати силите во Советот, картите како да се редат за Волкановски. Тој при евентуална победа би ја имал комплетната власт во Ресен, имајќи ја предвид коалицијата на државно ниво ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

По мирната и релаксирана кампања во првиот круг од локалните избори, сега во финиш трката во Ресен се разгореа страстите меѓу кандидатите. Во обид да проивлече што е можно повеќе гласови за себе, Волкановски го обвини Бузлевски за криминал во мегапроектот „Аквапура“. Клевети паднаа околу продажбата на државното земјиште крај брегот на Отешево на португалскиот инвеститор за багателна цена. Волкановски изрази загриженост за иднината на Преспанци. Тој го предупреди странскиот инвеститор дека како нов градоначалник ќе го раскине договорот за „Аквапура“ ако не почне со изградба на елитниот комплекс хотели на брегот на Преспанско Езеро до наесен.

На ова Бузлевски возврати дека неговиот противкандидат Волкановски ги помешал лончињата. Имено, локалната самоуправа на Ресен била само логистика на странскиот инвеститор, а договорот за продажба на земјиштето е во рацете на централната власт. Но, познавачите велат дека ако Волкановски ја добие власта, не се исклучува можноста од реализирање на неговите закани да го раскине договорот со „Аквапура“ и да им ги даде куферите на Португалците. Дотолку повеќе што визата за изградба на комплексот повеќе од една година заглави во лавиринтите на Министерството за транспорт и врски со кое раководи ВМРО-ДПМНЕ.

Двајцата претенденти за власт во Ресен ќе привлекуваат избирачи и со многу други ветувања, а најважни им се новите работни места и странските инвестиции.

„Ќе изградам ладилник за складирање на јаболката со капацитет за преработка. Втор приоритет е изградба на брана со којашто ќе го решам проблемот со водата за пиење и наводнување во Преспа. Езерото ќе се заштити од загадување со колекторски системи во Наколец и Стење“, најавува Волкановски.

Бузлевски се чуди на ваквите планови на својот ривал, бидејќи тие, како што вели, веќе се во фаза на реализација. „Во Наколец се гради колекторски систем. Набавена е инфраструктурна опрема и таму се работи. Браната кај Чешино е мој проект. Јас аплицирав до европските фондови, финансиската конструкција е 12 милиони евра, а браната е со капацитет од 80 милиони кубни метри. За канализацијата во Стење добивме 8 милиони долари од швајцарската амбасада. Инвеститорот не сака да се меша во избори, па ќе ги активира работите по нивното завршување. Ние покажавме дека приоритети се одржување на бизнис- климата и привлекувањето на домашни и странски инвестиции“, порачува Бузлевски. (А.Б.)


izvor utrinski od 1 april


baska potvrda na naslovon.....krupni zverki niz resen denojve, milosovski i ivanov vcera, gruevski denes, buckovski denes , zaev pred 2-3 dena.....
do moite sogragjani da poracam da si go socuvame cesta i neka mine 2 krug vo civilizirana atmosfera.....
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
23
мислам дека гвујо има погрешна политика што секогаш се става себеси во прв ПЛАН ,онаа позната во соработка или со помош на владата и НАШИТЕ КАНДИДАТИ ????? јебига рејтинг билда ...мора падна маце и паника,,,,,,,,,

живи и здрави уште некој ден и ке заврши оваа ЛУДИЛО,,,,

ПС мислам дека овој КИКО нема шанси со бузле:smir::toe:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
мислам дека гвујо има погрешна политика што секогаш се става себеси во прв ПЛАН ,онаа позната во соработка или со помош на владата и НАШИТЕ КАНДИДАТИ ????? јебига рејтинг билда ...мора падна маце и паника,,,,,,,,,

живи и здрави уште некој ден и ке заврши оваа ЛУДИЛО,,,,

ПС мислам дека овој КИКО нема шанси со бузле:smir::toe:
kiko bese kandidat na nsdp/ldp i otpadna vo 1 -ot krug, sega se vo koalicija so vmro dpmne tuka
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
18
Поени од реакции
2
abv

вака бе бато ама Ахмети на грујо му рече ке гласаме ама 2014 претседател албанец е сеа ти планирај...
stom se uplasivte tolku za taa 2014 god, togas vie voopsto ne se nadevate na pobeda na sdsm do 2014:baeh:

:smir:
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
stom se uplasivte tolku za taa 2014 god, togas vie voopsto ne se nadevate na pobeda na sdsm do 2014:baeh:

:smir:

Абе бато мене ме боли кој ке победел само овие од вмро многу се креват тука затоа вака.и како можи на македонија албанец претседател тоа никогаш го немало и нема да го има ако не запни вмро,и гледај овие со се шетат големиве мислат дека ке соберат гласови а со тоа докажуваат дека се неспособни.позз
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
102
Поени од реакции
5
VIDI VAKA THE PRINCE JAS KOLKU STO GLEDAM TI SI KAKO NEKO TELE SE GLEDAS VO VRATA SAMO PRAVO I NE MI KAZUVAJ MI MENE MNOGU JAS GI RAZBIRAM MNOGU RABOTITE JAS KOGA ODEV VO STABOT TI USTE BESE VO PELENI I MNOGU DOBRO GI PAMETAM TORTURITE OD BUZLEVSKI I KOMPANIJA NE SAKAM DA MI KAZUVAS ZA NIV MI SE GADI I JAS ZBORUVAM SO FAKTI NEKULTUREN NEPRISTOEN COVEK SO AFERI KOJ JA SVERCUVASE NAFTATA I CIGARITE ZA SRBIJA I KOSOVO KOGA BESE MINISTER A DA NE GO ZABORAVIME MAKEDONSKIOT BARUS SEJDIU DANCO SUTURURKOV IMA MNOGU AMA DOSTA E KAKO DETENCE KAKO TEBE SE TIE PARI VALKANI STO GI KORISTI ZA KAMPANJA IZLEGOA NA VIDELINA SEPAK USTE EDNAS CITIRAM VNIMAVAJ KAKO SE ODNESUVAS POZD I NE SE NERVIRAJTE A BUZLE SI KAZUVA SAM MISKO NE SE PLASI I MISKO E COVEK OD PRESPA I ZA PRESPA BEZ DAMKA BEZ AFERI COVEK KOJ MORASE DA VRAKA ZAOSTANATI PLATI OD PRETHODNIOT DIREKTOR I TOA 18 PLATI ETE GO VASIOT KADAR DOJDI BOSS ODI SI OBLECEN HEHE
 

мартинчо

ресенчанец
Член од
3 април 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0














Овие слики ја покажуваат реалната ситуација во Ресен, т.е. КАКО МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА СЕ ЗЛОУПОТРЕБУВААТ ВО ИЗБОРНА КАМПАЊА! А воедно ја покажуваат и писменоста на структурата на ВМРО ДПМНЕ во Ресен!
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814


Овие слики ја покажуваат реалната ситуација во Ресен, т.е. КАКО МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА СЕ ЗЛОУПОТРЕБУВААТ ВО ИЗБОРНА КАМПАЊА! А воедно ја покажуваат и писменоста на структурата на ВМРО ДПМНЕ во Ресен!

Па тоа турци (чија азбука е латинската) го пишувале бре...

Инаку, ВМРО сигурно тепа во Ресен, па доста му е на Бузлиу да ја уништува Преспа.

Напред Волканоски...:wink:


Да не е овој истиот чоек на рекламите ? Јако друштво има хахахахах



Па Бузлиу си отишол кај неговите браќа Албанци бре. Не знаевте дека е православен албанец?
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
lol martinco. slikive se napraeni od sobranie od golemata sala, dali nekoj go zloupotrebuva rabotnoto mesto ))))))))))0?

a gledam masala polnoletni ovie so znaminjava )))



a za natpisot )))) me iznasmea da ti kazam go nemav videno...pretpostavuvam spored slikata go imat napisano tie sto ziveat pozadi zgradite na glavna ulica...znaes koi se neli
 
Член од
3 април 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
lol martinco. slikive se napraeni od sobranie od golemata sala, dali nekoj go zloupotrebuva rabotnoto mesto ))))))))))0?

a gledam masala polnoletni ovie so znaminjava )))



a za natpisot )))) me iznasmea da ti kazam go nemav videno...pretpostavuvam spored slikata go imat napisano tie sto ziveat pozadi zgradite na glavna ulica...znaes koi se neli
pa ne gledam decava da delat propaganden materijal !!!
osobeno ne na ulica, kako sto e slucajot na slikite pogore !
a toa sto otisle na miting i sto veat zname, toa e problemot?
pa na pravoto mesto se, ne se na ulica.
Osven toa, mitinzite kolku sto znam, ne se zabraneti za maloletnici

Sto se odnesuva do klipceto so Gruevski vo Resen, od 02.04.2009, jas ne mozam da sfatam kako ne vi e sram da go objavite??!!
Pa na nego jasno se gleda i slusa kolku na Grujo mu e dojdeno do jabolkarstvoto.
1. Ne znae vo koj period od godinata se berat jabolkata ( dali vo prolet, leto, esen, zima)
2. Ne samo sto ne znae kako se prodavale jabolkata ovaa godina (pojma nema za toa), tuku i ovie nasive ajvani-zemjodelci mu vikaat "pa dobro e, moze i podobro, ama toa e, pazarno stopanstvo, mnogu jabolka imase na pazarite, pa zatoa e taka"

Nema problem, po preporaka na vladata ke posadime malini i kapini, zosto tie odele na pazarot.
Ako vladata nema pojma dali se prodavaat ili ne jabolkata,a i koga se berat, znaci da zaboravete za bilo kakva pomos od nejzina strana (kako olesnuvanje pri carinenje, dogovori so drugi zemji za plasman na nasite zemjodelski proizvodi i sl.)
 
R

RAYTHEON23

Гостин
pa ne gledam decava da delat propaganden materijal !!!
osobeno ne na ulica, kako sto e slucajot na slikite pogore !
a toa sto otisle na miting i sto veat zname, toa e problemot?
pa na pravoto mesto se, ne se na ulica.
Osven toa, mitinzite kolku sto znam, ne se zabraneti za maloletnici

Sto se odnesuva do klipceto so Gruevski vo Resen, od 02.04.2009, jas ne mozam da sfatam kako ne vi e sram da go objavite??!!
Pa na nego jasno se gleda i slusa kolku na Grujo mu e dojdeno do jabolkarstvoto.
1. Ne znae vo koj period od godinata se berat jabolkata ( dali vo prolet, leto, esen, zima)
2. Ne samo sto ne znae kako se prodavale jabolkata ovaa godina (pojma nema za toa), tuku i ovie nasive ajvani-zemjodelci mu vikaat "pa dobro e, moze i podobro, ama toa e, pazarno stopanstvo, mnogu jabolka imase na pazarite, pa zatoa e taka"

Nema problem, po preporaka na vladata ke posadime malini i kapini, zosto tie odele na pazarot.
Ako vladata nema pojma dali se prodavaat ili ne jabolkata,a i koga se berat, znaci da zaboravete za bilo kakva pomos od nejzina strana (kako olesnuvanje pri carinenje, dogovori so drugi zemji za plasman na nasite zemjodelski proizvodi i sl.)
jas edan na miting vidov i nenovorodeni deca:pos2::pos2::pos2::pos2:

ma daj moli te,pa decata gi zloupotrebuvaat po vojni i gi ekspoloatiraat a ti tuka za dve sliki vadis generalen zaklucok:nenene::nenene::nenene::nenene::nenene::nenene:
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Е добро бе толку не се зборува за претседателските избори,како Ресен да главен град.Нема што да се зборува Бузле е шампион.:kesa:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom