Димитар Бузлевски Vs. Михајло Волкановски Vs. КИКО - ќе ја бијат битката за Ресен!

Кој ќе биде идниот градоначалник на Ресен?

  • Димитар Бузлевски (СДСМ)

    Гласови: 117 35,5%
  • Михајло Волкановски (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 171 51,8%
  • Сашко Василевски (НСДП)

    Гласови: 42 12,7%

  • Вкупно гласачи
    330
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 март 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Програма

Неколку души прашуваат кој е Сашко Василевски и каква има програма тој. А не видовме збор програма од Господинот Бузлевски и од Господинот Волкановски. Еднито мафта со кули од карти и со ветувања кои ги повторува по 100-пати и не ги реализира и нема на хартија ништо конкретно. Господинот Волкановски пак не излезе во јавност со документ во кој ќе покаже дека има визија каде ќе се движи Општина Ресен. Успесите или неуспесите на моменталната влада кој како милува не се репер за тоа што има за план да работи господинот Волкановски. Дајте нека каже како ја гледа во иднина Општина Ресен и преку кои мерки ќе го оствари тоа, верувам дека е чесен за разлика од господинот Бузлевски но треба да каже и како ќе работи откако ќе ја освои власта.

http://poubavaprespa.blog.com.mk/
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
59
Поени од реакции
8
Секој си кажува свое мислење али јас мислам дека се ке се знае на 22 па така да можиме да солиме умови сите и да нема крај на муабетиве ресенски па одморете се малку има уште 17 дена па ке се види кој ке е.

Макар дај јас мислам дека Бузле ке добие незнам дали со голема или мала разлика тој ке биде градоначалник. Тоа е мое мислење а секој си има свое да имаше во обложувалница овде би се кладел на бузле .
Da se kladis. Zosto koeficinet deka ke dobie buzlevski e 40 a deka ke dobie MIsko e 1.05. Pa sega ti vidi zosto.

Неколку души прашуваат кој е Сашко Василевски и каква има програма тој. А не видовме збор програма од Господинот Бузлевски и од Господинот Волкановски. Еднито мафта со кули од карти и со ветувања кои ги повторува по 100-пати и не ги реализира и нема на хартија ништо конкретно. Господинот Волкановски пак не излезе во јавност со документ во кој ќе покаже дека има визија каде ќе се движи Општина Ресен. Успесите или неуспесите на моменталната влада кој како милува не се репер за тоа што има за план да работи господинот Волкановски. Дајте нека каже како ја гледа во иднина Општина Ресен и преку кои мерки ќе го оствари тоа, верувам дека е чесен за разлика од господинот Бузлевски но треба да каже и како ќе работи откако ќе ја освои власта.

http://poubavaprespa.blog.com.mk/
Cisto informativno... MIsko ima programa i ja kazuva tamu kaj sto odi. Inace ne e stignata vo pecatena forma a ke ja ima denes ili utre. Inace odi so konkretna programa so konkretni proekti i planovi za da ja izvadi Prespa od tamu kaj sto uspea buzle da ja pikni so negovite dalaveri.

I ako ne dobie Misko na site mu e jasno deka Prespa nema da dobie nikakva poddrska od vladata. Nema da se realizira ni eden proekt bez nejzina pomos a taa ke ja dobieme samo ako glasame za Misko. Toa e javna tajna koja site mora da ja znaat.
Misko ke ima poddrska od vladata za sekoj negov proekt i plan za obnovuvvanje na Prespa.
 
Член од
5 март 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Демократија??????

Da se kladis. Zosto koeficinet deka ke dobie buzlevski e 40 a deka ke dobie MIsko e 1.05. Pa sega ti vidi zosto.



Cisto informativno... MIsko ima programa i ja kazuva tamu kaj sto odi. Inace ne e stignata vo pecatena forma a ke ja ima denes ili utre. Inace odi so konkretna programa so konkretni proekti i planovi za da ja izvadi Prespa od tamu kaj sto uspea buzle da ja pikni so negovite dalaveri.

I ako ne dobie Misko na site mu e jasno deka Prespa nema da dobie nikakva poddrska od vladata. Nema da se realizira ni eden proekt bez nejzina pomos a taa ke ja dobieme samo ako glasame za Misko. Toa e javna tajna koja site mora da ja znaat.
Misko ke ima poddrska od vladata za sekoj negov proekt i plan za obnovuvvanje na Prespa.
Дали овдека зборуваме за едноумие, дека ако нема градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ Преспа ќе тоне. Не мислам дека е така и имам доверба во демократските капацитети на Никола Груевски. Навистина соработка немаше со господинот Бузлевски ама и не можеше да има затоа што тој не предложи ни еден конкретен квалитетен проект за кој владата би соработувала со него и пи помогнала во остварување на истиот. Инаку постојат закони во оваа држава кои мораат да се почитуваат и спрема овие закони се знае што и колку и следува од државата на секоја општина. Дајте им на луѓето шанса за избор немојте да наметнувате теза дека само ВМРО смее да добие во Ресен ќе бидете во старт исти со Господинот Бузлевски кои владееше и сеуште сака да владее со страв.

Програма на тимот што победува на Коалицијата НСДП-ЛДП на чело со кадидатот за Градоначални Сашо Василевски

Да го вратиме достоинството на граѓанинот на Преспа, душата на Преспа и конечно да ја направиме Преспа квалитетно место за живеење
Локален економски развој:
Ќе помогнеме во создавањето на Европски производител на јаболка со европски квалитет и европски приходи преку:
[FONT=&quot]o[/FONT]Стандардизирање и Брендирање на надалеку познатото Преспанско Јаболко: Вкусот на Преспа,
[FONT=&quot]o[/FONT]Создавање на база на информации за земјоделското производство,
[FONT=&quot]o[/FONT]Воспоставување на систем на поврзување на производителите на јаболко и трговците,
[FONT=&quot]o[/FONT]Создавање на дистрибутивни центри.
Ќе ја направиме Преспа атрактивна бизнис дестинација за вложување преку:
[FONT=&quot]o[/FONT]Воспоставување план за ослободување или намалување на комуналните давачки на сите заинтересирани врз основа на доставените бизнис планови, големината на инвестицијата и бројот на вработувањата
[FONT=&quot]o[/FONT]Промоција на структурата на високообразованите млади кадри како двигател на идниот развој на Преспа
[FONT=&quot]o[/FONT]Создавање на индустриски зони, технолошки паркови и бизнис центри
Преспа ќе ја направиме атрактивна и посакувана дестинација за туристите од целиот свет преку:
[FONT=&quot]o[/FONT]Промоција и помагање на алтернативните форми на туризам: селскиот, агротуризам, планинарење, активен туризам, културниот туризам, здравствен и други алтернативни форми на туризам
[FONT=&quot]o[/FONT]Истражување на можностите за развој на елитниот туризам и негова промоција.
Акција за спас на Преспанското Езеро
·Ќе создадеме комитет за спас на езерото во кои ќе се вклучат сите релевантни фактори од трите држави;
·Ќе организираме национална кампања за спас на Преспанското Езеро во соработка со Здруженијата на граѓани од Преспа;
Општинска администрација
·Создавање на мала, професионална, компетентна, непристрасна општинска администрација во служба на граѓаните што ќе работи според следните принципи: владеење на правото, транспарентност, компетентност, стабилност, предвидливост, еднаков третман, ефикасност, етичност, отчетност.
Комунални дејности:
·Изградба на нова и реконструкција на постоечките инфраструктури во сите области важни за подобрување на условите за живеење (водоснабдување, канализации, третман на цврст комунален отпад и градежен шут)
Образование:
-Зголемување на квалитето на образованието преку осовременување на наставните планови и програми спрема потребите на бизнис заедницата, исфрлање на непотребните содржини и воведување
на креативно учење.;
-Градење на јавно приватни партнерства за реконструкција на постојните и изградба на нови: училишта, спортски сали, спортски терени.

Култура

-Разбивање на медиумскиот мрак преку создавање на јавни приватни партнерства во основање на локална телевизија и радио.
-Создавање услови за редовно одржување на богати културни настани во текот на целата година и отворање на сите културни простори на граѓаните (Сарајот, Старото Кино, Пионерскиот Центар-Вавилон).
-Грижа за локалните установи од културата, грижа за материјалното и духовното културно наследство и старата архитектура. Возобновување на групата „Ресенчани“
-Негување на јазиците, културите, традициите и обичаите на граѓаните кои припаѓаат на немнозинските заедници (Турци, Албанци, Роми, Египјани, Власи и други)
Спорт:
-Обезбедување повеќе финансиски средства за развој на масовен спорт и рекреација како и за помош и поддршка на спортските клубови и сојузи за изградба на нови и одржување на постоечките спортски терени.
-Зголемување на интересот на бизнис заедницата за инвестирање во спортот што е од суштинско значење за подобрување на неповолните состојби.
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
59
Поени од реакции
8
Nisto ne se nametnuva. Toa e mnogu jasno i cist fakt. Samo ako sme zaedno site mozeme povekje!! Nemoj te molam so buzle da sporeduvas. Samo so nego nikoj ne mozi vo kriminal i lopovstvo.
Nema so loso da se kaze za Kiko. Jasno e deka ne e kako buzle ama sepak mislam deka pogolem prosperitet ke ima Prespa so covek od vlasta.

..i nema da mi preci i ako Kiko dobie. Samo da se padne buzle e najbitno za dobroto na site od Resen.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
21
Поени од реакции
8
kako i sekogas nie resavame

Selam alekum
decki i devojki milo mi e sto stabot na mitko se aktivira. ke mozeme malku da prodiskutirame. se nadevam deka ke imaat fakti sto da kazat.
samo za informacija najgolemiot del od malcinstvata se so misko volkanovski. ovaa euforija mozevme da ja vidime 1998 godina koga mitko stana pratenik a togas nie site bevme so nego e sega e sprotivnoto. ke recete pa sto ako ste so misko? vie ne resavate koj ke pobedi?
e da vi odgovoram nakratko. nie sme so misko zatoa sto toj ke go pobedi na slednite izbori. a kako brojka iako ne sme mnogu (samo 300 familii), nie vlijaeme na vasiot moral. znaci samo zatoa sto najgolemiot del od turcite, albancite, egipkanite i romite se so misko vie makedoncite ke uvidite i ke namirisate deka ke pobedi i vie site ke glasate za misko.
 
Член од
27 февруари 2009
Мислења
4
Поени од реакции
3
SAMO BUZLE DA PADNE

Nisto ne se nametnuva. Toa e mnogu jasno i cist fakt. Samo ako sme zaedno site mozeme povekje!! Nemoj te molam so buzle da sporeduvas. Samo so nego nikoj ne mozi vo kriminal i lopovstvo.
Nema so loso da se kaze za Kiko. Jasno e deka ne e kako buzle ama sepak mislam deka pogolem prosperitet ke ima Prespa so covek od vlasta.

..i nema da mi preci i ako Kiko dobie. Samo da se padne buzle e najbitno za dobroto na site od Resen.
lugeto samo ova go velat samo buzle da padne. i taka ke bide
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Програми на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани пријатели од двете партии, дајте да ги видиме вашите визии за развој на Преспа. Кои Ви се прироритетите каде ќе ја водите Преспа. Не мора да чекаме ние на форумов печатени верзии. Дајте извадоци од Вашите програми да прерасне овој форум во сериозна дискусија за програми, визии, стратегии а не во препукување кој е посилен во тешки навреди и обвинувања.

http://poubavaprespa.blog.com.mk
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
59
Поени од реакции
8
A kiko ic nema um koga na oro se fakja so Goce doktorot koj direktno moze da mu parira na buzle so svoite kriminali. GReska golema na kiko!!!

NAPRED MISKO
 
Член од
27 февруари 2009
Мислења
4
Поени од реакции
2
Misko vcera imase sredba so graganite na ulica slavejko arsov. samo tri kuki od ovaa ulica se za drugite kandidati. site drugi bea izlezeni da se vidat so misko i da go pozdravat sto za prv pat eden kandidat odi kaj niv da gi islusa. veruvajte bev mnogu iznenaden, zatoa sto imase poveke luge od tribinata na jani makraduli. pretpostavuv deka misko ke pobedi no mislev deka ke e tesno. sega sum uveren deka misko ubedlivo ke pobedi na prviot krug.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Преспани зар сме вакви?

A kiko ic nema um koga na oro se fakja so Goce doktorot koj direktno moze da mu parira na buzle so svoite kriminali. GReska golema na kiko!!!

NAPRED MISKO
Ете го повторно стилот на размислување. Каде се програмите, визиите, каде иднината. Или Преспани не бива само за навредување и оговарање. Не се согласувам дека сме такви. Важиме за чесни и трудољубиви луѓе. Луѓе домаќини. Вратете го достоинството и на форумов и споственото достоинство.
 
Член од
27 февруари 2009
Мислења
3
Поени од реакции
1
pocituvani sogragani. aktivno ucestvuvam vo kampanjata protiv buzle. nemozam da vi objasnam kolku lesno ni odi. lugeto ne cekaat da im kazes koj e koj. ednostavno se cudam kako uspeal tolku mnogu luge da izlaze. no na 22 mart narodot ke ja zeme vlasta vo svoi race. hahaha
 
Член од
1 март 2009
Мислења
2
Поени од реакции
1
90 % od nas sme so misko

i papagalite na buzle potajno se izjasnuvaat za misko. razbraa koj e pobednikot. a na potrckovci toa im lici. jas sakam samo da kazam dokolku aktivno ja sledite kampanjata jasno ke vidite deka misko ke pobedi uste vo prviot krug.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Земјаци,

Живееме во тешки времиња, изгеледа е судбина све со мака да е. Преспани сега и низ минатото со труд и сопствена пот си го трасирале патот кон подобра иднина, иднина која нашите деца ќе ги направи горди и достоинствени.

Покрај егзистенционалните проблеми судрени сме и со еден многу поопасен феномен на дешницава...исривените вредности на општеството.

Според стандардите на оние кои го потиснаа достоинството на луѓето оној кој е чесен и поштен, кој со свој труд по легален пат си ја открива иднината е осуден со епитетот-неспособен.

Од друга страна истите тие лихвари на транзицијата наметнаа мислење дека ако си криминалец , ако патот кон иднина води преку лаги, преку подметнувања, ако води преку плеќите на трудољубивиот народ тогаш си успешен, или онака чаршиски способен се снајде.

Сите поединачно ама не заборавајте и колективно ќе одговараме пред судодт на совеста која можеби касно се буди ама неминовно доаѓа.

Преспани да не дозволиме НАШИТЕ ДЕЦА ДА ИМААТ ПОГРЕШНИ ИДОЛИ И ЦИВИЛИЗАЦИСКИ ВРЕДНОСТИ.

``при очи слеп да си`` е најголема казна...трезвено и храбро за подобра иднина на нашата Преспа.
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
132
Поени од реакции
9
Ти да не си брокер за квоти а што знаеш многу коефициенти кој ви ги прави квотите таму чек да видам кој имаше високо школован таму во тој ресенскиот вмро ај не ми текнува ниеден и па како ке има само сончогледи се наполна таму и таа старите вмровци со тапија останаа со прстот во уста од сегашниве праваранти.
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
132
Поени од реакции
9
тоа ти е перење со гонг ви го пери грујо умот
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom