Деца со наследнa болест ...

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Епа си постои генетски инженеринг за тие потреби,ако имаш пари ќе одиш во странство ќе му ги одберат гените на твоето идно дете, со диференцијација ќе го исклучат тој ген што ја пренесува болеста и woala имаш здраво дете :icon_mrgr ако немаш пари ќе си одбереш здрав партнер за здраво поколение :wink: ако имаш одбрано болен партнер тогаш ќе одиш на среќа, мислам дека не може на неродено дете да се направат испитувања дали е носител на тој ген што ја пренесува болеста или не?
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
А каква мајка ти ќе бидеш кога си го одбираш детето како тебе ти одговара? Тоа не е на пазар, фати јагода разгледај ја хмм...гнила фрли ја и земај друга... Ако се решиш да правиш ризико, прави го до крај, а не пу пу не се важи.
А ако размислиш дека ако не абортираш со такво дете дека ќе страда и тоа и уште ти,маж ти и 30 луѓе околу вас?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Ako jas ili partnerot imame nekoja bolest koja e nasledna i koja na deteto ke mu donese mnogu teskotii, ne samo nego tuku i na negovite najbliski onda ne bi rodila dete, tuku bi posvoila.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
А ако размислиш дека ако не абортираш со такво дете дека ќе страда и тоа и уште ти,маж ти и 30 луѓе околу вас?
Ако се знае предвреме дека еден од двајцата партнера имаат наследна болест која може да е со голема последица врз детето, И на сето тоа прават дете кое потоа го абортират треба одма на гиотина. Тука нема што од кога е зачнато детето да се размислува. Или ќе го родиш без размислување или нема ни да го зачнеш..трето нема. Самиот збор ризико ти кажува или ќе одиш со ризикот до крај или не почнувај ако немаш Ei. Децата не се лотарија.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Ако се знае предвреме дека еден од двајцата партнера имаат наследна болест која може да е со голема последица врз детето, И на сето тоа прават дете кое потоа го абортират треба одма на гиотина. Тука нема што од кога е зачнато детето да се размислува. Или ќе го родиш без размислување или нема ни да го зачнеш..трето нема. Самиот збор ризико ти кажува или ќе одиш со ризикот до крај или не почнувај ако немаш Ei. Децата не се лотарија.
Добро ти така направи,ја не би сакала да го гледам страдањето на моето дете и би се одлучила на абортус :smir: Тоа е се народе.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Добро ти така направи,ја не би сакала да го гледам страдањето на моето дете и би се одлучила на абортус :smir: Тоа е се народе.
Ама ако несакаш да го гледаш страдањето на твоето дете зошто тогаш и го правиш? Тоа не ми е јасно. Со здрав разум ги знаеш последиците и одиш на ризико. Јебига оди до крај. И уште едно прашање. Што ако не откријат во текот на бременоста за болеста и го родиш?
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Ама ако несакаш да го гледаш страдањето на твоето дете зошто тогаш и го правиш? Тоа не ми е јасно. Со здрав разум ги знаеш последиците и одиш на ризико. Јебига оди до крај. И уште едно прашање. Што ако не откријат во текот на бременоста за болеста и го родиш?
Цело време зборуваме за 50-50 да родиш здраво дете-да родиш болно дете!Зошто да не го направам кога имам исто толку шанси да родам здраво дете?
Ако не може да се открие во текот на бременоста дали ќе биде здраво или не (што е научна фантастика,денес може да се знае се уште во 1-2 месец) е тогаш не би ризикувала :smir:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Цело време зборуваме за 50-50 да родиш здраво дете-да родиш болно дете!Зошто да не го направам кога имам исто толку шанси да родам здраво дете?
Ако не може да се открие во текот на бременоста дали ќе биде здраво или не (што е научна фантастика,денес може да се знае се уште во 1-2 месец) е тогаш не би ризикувала :smir:
Зошто научна фантастика? Грешки има, и здраво дете ти го ослепуваат..
И што не би ризикувала ако не може да се открие? Мене прашањето ми беше „Што ако во текот на целата твоја бременост не го откријат тоа и се роди детето со наследната болест? „ Ќе го фрлиш на буниште?
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Зошто научна фантастика? Грешки има, и здраво дете ти го ослепуваат..
И што не би ризикувала ако не може да се открие? Мене прашањето ми беше „Што ако во текот на целата твоја бременост не го откријат тоа и се роди детето со наследната болест? „ Ќе го фрлиш на буниште?
Не би го правела ако ми кажат дека во текот на бременоста не може да се открие,во спротивно ДА :smir:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Не би го правела ако ми кажат дека во текот на бременоста не може да се открие,во спротивно ДА :smir:
Ако те сватив нека изгорам :pos: Ама ајт не го прави детето ако не ти откријат во бременоста, ти си знаеш најдобро :) Ќе си го родиш ненаправено.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Ама ако несакаш да го гледаш страдањето на твоето дете зошто тогаш и го правиш? Тоа не ми е јасно. Со здрав разум ги знаеш последиците и одиш на ризико. Јебига оди до крај. И уште едно прашање. Што ако не откријат во текот на бременоста за болеста и го родиш?
Има едно нешто што се вика себичност. Најчесто тоа е причината што луѓето се секираат само да им е убаво на нивниот задник. Ако нечини-ќе рашириш нозе и ко да го немало. Па здравје после ќе си посвоиш, па ако не ти се свиѓа ни тоа дете... ќе го фрлиш како паштета со поминат рок.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Ако те сватив нека изгорам :pos: Ама ајт не го прави детето ако не ти откријат во бременоста, ти си знаеш најдобро :) Ќе си го родиш ненаправено.
:pos2: :pos2: што ти е нејасно?Ќе отидам на лекар и ќе ми кажат дека имам некоја болест која детето може да ја наследи и докторот ми кажува дека 50-50 се шансите да ја наследи таа болест.И ја го прашувам може ли да се открие во текот на бременоста,нели,и ако ми каже дека може да се открие ќе правиме дете со партнерот,а ако не може да се открие-нема.Ако детето ја има наследено болеста-абортус и чао пријатно :smir:
Ух се изморив од објаснувања,ајде поздрав :)
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
:pos2: :pos2: што ти е нејасно?Ќе отидам на лекар и ќе ми кажат дека имам некоја болест која детето може да ја наследи и докторот ми кажува дека 50-50 се шансите да ја наследи таа болест.И ја го прашувам може ли да се открие во текот на бременоста,нели,и ако ми каже дека може да се открие ќе правиме дете со партнерот,а ако не може да се открие-нема.Ако детето ја има наследено болеста-абортус и чао пријатно :smir:
Ух се изморив од објаснувања,ајде поздрав :)
Те напнавме, ал ќе ни простиш.:)
Како може без око да ти трепне да го абортираш? Твое е, од твоја крв.
Јас би си го сакала, па каква било маана нека има.
Чим јас со тие генетстки пореметувања ( или таткото, зависи кој е носител на гените ) сум успеала да дотуркам до таму да сум среќно мажена и да имам деца... зошто за детето би било поинаку?
Детето не е за да го сакаш и чуваш само ако е совршено, нели?
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Те напнавме, ал ќе ни простиш.:)
Како може без око да ти трепне да го абортираш? Твое е, од твоја крв.
Јас би си го сакала, па каква било маана нека има.
Чим јас со тие генетстки пореметувања ( или таткото, зависи кој е носител на гените ) сум успеала да дотуркам до таму да сум среќно мажена и да имам деца... зошто за детето би било поинаку?
Детето не е за да го сакаш и чуваш само ако е совршено, нели?
ЈБГ таква сум,не би била среќна да го гледам такво,ни тоа не би било среќно.Замисли сите негови врсници одат во школо,излегуваат и слично,а ти твоето го водиш во училиште за деца со специјални потреби.Грев е :(
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Или ова е само оправдување на тие што не сакаат да осеќаат грижа на совест после абортусот.:smir:
Веќе 20 години гледам едно детенце со тешки недостатоци како се мачи,и не само тоа што се мачи туку се мачи и целата фамилија не бирекол дека е само изговор сигурен сум дека животот на таа фамилија ке беше 100 пати подобар доколкуѕ тоа детенце беше абортирано,аи самиот факт дека тоа немаше да се мачи значи нешто,а ако мислиш дека тоа е само изговор бити посакал тебе такво нешто да видиш колку е само изговор:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom