Деца со наследнa болест ...

Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Не би одела на опцијата да чекам кариотипот и кариограмот да ми кажат каква е состојбата во никој случај. Не би можела да го пребродам абортусот, а нема да можам да гледам како ми го исмеваат детето и тоа се чувствува отфрлено од околината.
Пошто деформитетите на лицето спаѓаат во доминантните гени, не знам колку е напредна медицината за да биде до тој степен развиена да си игра со гените и рецесивните да ги направи доминантни и да се избегнат несакани последици.

Доколку е такво нешто можно, би имала свое дете, но доколку загарантирано е дека моето дете ќе има проблеми... радо би овозможила топол дом на некое дете кое родителите го оставиле.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Затоа и не продолжив со тој дел, затоа што повлекува прашање на абортус што е веќе друга тема.
За такви работи треба да се мисли и договара уште пред да се започне со исполнување на желбата-дете. Кога веќе е зачнато и тоа во поголеми месеци од бременоста со кариотипот и каригорамот и откривањето на болеста доаѓа до две грешки, од каде која и да се потегне е огромна...
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
За такви работи треба да се мисли и договара уште пред да се започне со исполнување на желбата-дете. Кога веќе е зачнато и тоа во поголеми месеци од бременоста со кариотипот и каригорамот и откривањето на болеста доаѓа до две грешки, од каде која и да се потегне е огромна...
Но ете, напоменав дека може и преку селекција да се одберат здравите полови клетки кои би успеале во правилно оплодување.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Кариотипот и каригорамот кои се одередуваат со земање на примерок од плодната вода, можат да дадат точен приказ на тоа дали детето ја има наследено болеста или не.
Сепак, мислам, но не сум сигурен, дека во последно време е овозможена и селекција и на машките и на женските полови клетки со помош на испитувања со што би се довело до оплодување на потполно здрави клетки.
Детето во секој случај ја наследува болеста. преку плодовата вода може да се одреди дали детето го има здобиено деформитетот, а доколку не тогаш со сигурност ги носи гените на која и да е болест.

Со помош на генетскиот инжинеринг доколку се знае кој ген е носител на некоја наследна болест истиот може успешно да биде отсранет со што се прекинува генетската преносливост на болеста на наредните поколенија.
Имаше документарец за тоа.
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Доколку медицината овозможи да се избегне тоа детето да ја наследи таа болест, па нека биде и во одредени проценти сигурност(секако над 50% е неприфатливо огромен ризик како што кажа Наташа) со претходни многу консултации, разговори, подготовки и за она неочекуваното...би прифатила да родам дете поради огромната желба да имам свое дете кое јас сум си го износила, што растело во моја утроба. Но секој процент над 50 не би си дозволила таков себичен потег и поигрување со животот на нешто што треба да ми биде најбитно на светов.Тогаш дефинитвно би си посвоила детенце:pipi:
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Уште во првите месеци во бременоста мислам дека се видливи недостатоците што може да ги има детето,така да јас би ризикувала-ако испадне дека детето ја наследило болеста-златен абортус.И после абортусот бил убиство...Не е,тоа е нужно зло :smir:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Уште во првите месеци во бременоста мислам дека се видливи недостатоците што може да ги има детето,така да јас би ризикувала-ако испадне дека детето ја наследило болеста-златен абортус.И после абортусот бил убиство...Не е,тоа е нужно зло :smir:
Или ова е само оправдување на тие што не сакаат да осеќаат грижа на совест после абортусот.:smir:
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Или ова е само оправдување на тие што не сакаат да осеќаат грижа на совест после абортусот.:smir:
Грижа на совест затоа што си спречил едно невино живо суштество да страда подоцна во животот?

Мене ми е стварно грев кога гледам деца со специјални потреби како се мачат да преживеат,буквално :smir:
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Извините за оф топик:

Може некој што повеќе се разбира оти јас стварно ништо не знам а сакам да прочитам нешто на македонски да отвори тема за вродени срцеви мани или воопшто срцеви болести, нивни симптоми, причини итн.... А ако има теква тема се извинувам јас не најдов. Фала :smir:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Грижа на совест затоа што си спречил едно невино живо суштество да страда подоцна во животот?

Мене ми е стварно грев кога гледам деца со специјални потреби како се мачат да преживеат,буквално :smir:
А со која цел ќе го направиш кога знаеш дека може да има деформитет? Со цел да го абортираш после тоа?
Добра логика маст сеј.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
А со која цел ќе го направиш кога знаеш дека може да има деформитет? Со цел да го абортираш после тоа?
Добра логика маст сеј.
Рековме дека шансите се 50-50.Мора да ризикуваш за да добиеш нешто што го сакаш нели,често пати ризикот се исплати :smir:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Рековме дека шансите се 50-50.Мора да ризикуваш за да добиеш нешто што го сакаш нели,често пати ризикот се исплати :smir:
Правилото е дека ќе има наследно пореметување, а редок исклучок е дека ќе биде здраво и право.
Фино е да си оптимист, ал да бидеш на сметка на животот на бебето е себично.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Правилото е дека ќе има наследно пореметување, а редок исклучок е дека ќе биде здраво и право.
Фино е да си оптимист, ал да бидеш на сметка на животот на бебето е себично.
Ама пореметувањето не мора секогаш да го наследи.Не би се лишувала од правото да бидам мајка заради страв дека нема да имам здраво дете,кога има годеми шанси да имам :smir:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Ама пореметувањето не мора секогаш да го наследи.Не би се лишувала од правото да бидам мајка заради страв дека нема да имам здраво дете,кога има годеми шанси да имам :smir:
Не, туку големи шанси има да не е.
Ал секој различно го прифаќа абортусот, ти си знаеш како ќе се справиш со него, никој не може па да те лишува од правото да абортираш. Suit yourself.:smir:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Ама пореметувањето не мора секогаш да го наследи.Не би се лишувала од правото да бидам мајка заради страв дека нема да имам здраво дете,кога има годеми шанси да имам :smir:
А каква мајка ти ќе бидеш кога си го одбираш детето како тебе ти одговара? Тоа не е на пазар, фати јагода разгледај ја хмм...гнила фрли ја и земај друга... Ако се решиш да правиш ризико, прави го до крај, а не пу пу не се важи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom