Дефинирајте го Господ!

Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Не ми е јасно зашто постојано барате да се дефинира нешто што е апсолутно надвор од нашите поимања на реалноста.
Всушност не може ниту да се дефинира неверувањето во нешто што не постои(според атеистите), нагласувам верува бидејќи ниту атеистите не се сигурни во тоа.
А за тоа дека мама и тато не создале многу јасно но според тоа што вие го тврдите, тогаш баба и дедо ти се мајмуни, ова не е навреда за атеистите бидејќи не може така да се свати нели?:salut:
Не знам зошто вие теистите ја искривувате вака работава... Атеист е човек кој нема да плати на попот за крштевање, кој нема да плати за венчавања, нема да плати за пеење на погреб, кој нема да остава пари на парчиња обоено дрво наречено икона итн.

И баба ми и дедо ми не, ама некои многу подалечни баби и дедовци сигурно биле.
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Ако те разбрав, атеистот тоа се ќе го направи само нема да плати?
ААААА не сум знаел добро тогаш.:coffee:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Со сила се правиш наудрен......јасно е напишано дека нема да плати, зошто ни на крај памет не му да да ги прави тие непотребни церемонии.:tapp:
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Не знам зошто вие теистите ја искривувате вака работава... Атеист е човек кој нема да плати на попот за крштевање, кој нема да плати за венчавања, нема да плати за пеење на погреб, кој нема да остава пари на парчиња обоено дрво наречено икона итн.

Е кај го најде сеа и ти ова на све личи ама на атеист не личи.
Атеист ти е чоек шо му се смешни сите тие глупости,постење оставање пари, глупите адети на погреби, и слични срања,не верува во таков глуп филм како религијата а е во потрага по знаци на постоење на било каква натприродна сила.
Ебаго

Дефиниција на господ

Сила правопропорционална на Добрината направена на земјата,и луксузот на хотелот во рајот.

Иначе типот има долга брада бела, полна со вошки бубачки чудовишта, и многу други заебани животинки.Се мија со Wash&Go, а понекоаш со Kosili,бебешки шампон во периодот кога се раѓаат новите вошки да не им наштети на малите вошчиња.
Голем едно 20 метра у пичку матер, коа гази на земјава се праи земјотрес,коа испушта гасови се создава торнадо и умираат 10 000 грешници,коа кива овдека се дешава невреме дожд и ветар пичку матер страв да го фати човек.
Иди во најголемата тератана таму во рајот, а ја држат ѓаволите,
не им плаќа не ги ебе 2 посто па се знај тој е господ драпај си јајцава.
Набилдан е толку многу шо можи една планина да ја крени и со К****.
За љубовниот живот не се знае многу, освен дека ја бендисал некоја цура, Марија, такозвана богоројца, и ја остаил трудна без да ја оштети.(Сигурно му бил ептен мал шо така трудна ја остаил а пак невина)
Иначе типот има завршено Филозофија,Уметност,и два факултети за Етика.
Се дружи само со најјаките фаци во цел свет,има вработено многу анѓели слични работи да го служат,одгледува најдобра марихуана садена во рајски водопади.
Пиво пие строго од шише никако од чаша,и едно шише е големо колку едно буре и така нешто.
Иначе поеќе ни Ристос Кристос нема така долга коса, као што имаше, сеа во мода се емо фаци,така да ја потскрати косата и го оштети дедо боже со сметките за струја секој ден ја пушта пеглата за коса.
Пошто помина со сите петки татко му му купи едно моториште еве го сликан е овде на патот Битола - Прилеп кај преминот до тополчани.



Фаца му е моторов.....
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Па тоа е лицемерието и хиопкризијата на религиите! Во средниот век ги лажеле на луѓето дека демек кога ќе умрат ќе одат во рајот (на небото) или во пеколот (под земја), а сега кога луѓето отидоа и видоа што има на небото, не го мислеле тоа сериозно!!!:nesvest:
Pa toa ti vikam, ne e voopsto licemerie, tuku na neukiot covek od toa vreme sto i da mu se kazalo drugo bi bilo nesfatlivo. Sekako deka togas pod poimot "nebo" ne se podrazbiralo toa sto denes se podrazbira. A i samoto kazuvanje deka rajot e tamu negde na neboto, e metaforicno kazano...... ne deka bas tamu negde na nekoe mesto ili planeta se naoga...

И не знам зошто спомнуваш други планетарни системи...
Go spomnav toa za da ti ukazam deka kolku tolku ke bese pologicno toa da go spomnes za nekojsi argument, a ne neboto, taka kako sto nie go podrazbirame denes.....
Во Средниот век не знаеле за други планетарни системи.
Mozebi ne znaele za drugi planetarni sistemi, no vidi cudo znaele edna druga mnogu vazna rabota:

"Nie so nasata sila go sozdadovme neboto i nie go sirime." (Sure Edh-Dharijat: 47) - izvadok od Kur'anot....
cudno neli?
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Pa toa ti vikam, ne e voopsto licemerie, tuku na neukiot covek od toa vreme sto i da mu se kazalo drugo bi bilo nesfatlivo. Sekako deka togas pod poimot "nebo" ne se podrazbiralo toa sto denes se podrazbira. A i samoto kazuvanje deka rajot e tamu negde na neboto, e metaforicno kazano...... ne deka bas tamu negde na nekoe mesto ili planeta se naoga...
Хипокризијата се состои во тоа што порано Небесниот Рај буквално се толкувал како Таму-Горе-Над-Нас, а Пеколот како Таму-Доле-Под-Нас. Кога човековите истражувања стигнале до гледањето дека ниту горе има Рај, ниту доле има пекол, тогаш Небото и Подземјето се претвориле во денешните метафори за апстрактни места.

А што сакаш да кажеш со цитатот, ќе мора да подобјасниш. Ако го толкувам на мој начин, тогаш ми е спротивен од претходните твои тврдења.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Хипокризијата се состои во тоа што порано Небесниот Рај буквално се толкувал како Таму-Горе-Над-Нас, а Пеколот како Таму-Доле-Под-Нас. Кога човековите истражувања стигнале до гледањето дека ниту горе има Рај, ниту доле има пекол, тогаш Небото и Подземјето се претвориле во денешните метафори за апстрактни места.
Aha vazi togas, cim bukvalno se tolkuval i ti si bil , ili sigurno znaes, vazi.

А што сакаш да кажеш со цитатот, ќе мора да подобјасниш. Ако го толкувам на мој начин, тогаш ми е спротивен од претходните твои тврдења.
Sekako deka ke objasnam ako ima potreba, no pred toa zivo me zainteresira koe e tvoeto tolkuvanje, sekako ako sakas......
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Sekako deka ke objasnam ako ima potreba, no pred toa zivo me zainteresira koe e tvoeto tolkuvanje, sekako ako sakas......
Nie so nasata sila go sozdadovme neboto i nie go sirime.

Би очекувал Бог да го создаде небото и со неговата сила да го шири.
Под Ние подразбирам „Ние, луѓето“ и понатаму се губам.

Луѓето го создале Рајот и го шират?
Луѓето го создале Универзумот и го шират?

сигурно мислата е нешто сосема друго.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Nie so nasata sila go sozdadovme neboto i nie go sirime.

Би очекувал Бог да го создаде небото и со неговата сила да го шири.
Под Ние подразбирам „Ние, луѓето“ и понатаму се губам.

Луѓето го создале Рајот и го шират?
Луѓето го создале Универзумот и го шират?

сигурно мислата е нешто сосема друго.
Aha ok te razbrav. No ne, ne se misli na toa. Pod " nie " ne se podrazbiraat lugeto, barem vo Kur'anot e taka, tuku se misli na Gospod i Angelite. Znaci stilot na pisuvanje vo Kur'anot e takov, Bozji zborovi "kazani" vo prvo lice...
 
Член од
22 мај 2008
Мислења
32
Поени од реакции
8
Aha vazi togas, cim bukvalno se tolkuval i ti si bil , ili sigurno znaes, vazi.
А ти си бил кога се создавал светот или пак кога Мојсеј/Исус/Мухамед муабетеле со господ, па си уверен во нивната веродостојност. Дури до тој степен да знаеш и дека твојата религија е вистинската.

Aha ok te razbrav. No ne, ne se misli na toa. Pod " nie " ne se podrazbiraat lugeto, barem vo Kur'anot e taka, tuku se misli na Gospod i Angelite. Znaci stilot na pisuvanje vo Kur'anot e takov, Bozji zborovi "kazani" vo prvo lice...
Тоа дур залутаниот Габриел му диктирал на Мухи во пештерата.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
А ти си бил кога се создавал светот или пак кога Мојсеј/Исус/Мухамед муабетеле со господ, па си уверен во нивната веродостојност. Дури до тој степен да знаеш и дека твојата религија е вистинската.
Ne sum bil, ama barem imam kniga, ja citam, naiduvam na nekoi izvonredno zacuduvacki citati, kako onoj pogore koj go spomenav, ........
Za toa koja, kako religija e vistinskata za mene sum se izjasnil milion pati, i sum go obrazlozil moeto mislenje, prolistaj po moite postovi ke vidis....
 
Член од
22 мај 2008
Мислења
32
Поени од реакции
8
Ne sum bil, ama barem imam kniga, ja citam, naiduvam na nekoi izvonredno zacuduvacki citati, kako onoj pogore koj go spomenav, ........
Za toa koja, kako religija e vistinskata za mene sum se izjasnil milion pati, i sum go obrazlozil moeto mislenje, prolistaj po moite postovi ke vidis....
Од кај знаеш кој ја пишувал книгата, под кои услови и со која цел?
 

M&G

Член од
17 јули 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Za mene Bog e Ljubov i Ljubovta e Bog. Mislam na onaa univerzalna,kon se sto e sozdadeno vo ovoj Univerzum.Na toa pociva i smislata na naseto postoenje. Sto mislite kako nastanal ziviot svet na Zemjata ?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Од кај знаеш кој ја пишувал книгата, под кои услови и со која цел?
Koj ja napisal knigata mozam da znam a i da ne znam, ne e voopsto vazno, no od toa sto e napisano vo knigata zaklucuvam deka sepak se zborovi na " nekoj drug", a ne na obicen nepismen arabski trgovec od 7 vek. Eve nesto takvo:

"Nie so nasata sila go sozdadovme neboto i nie go sirime." (Sure Edh-Dharijat: 47)

"Toj gi sozdade nokta i denot, sonceto i mesecinata i sekoj od niv pliva vo edna orbita." (Sure el-Enbija: 33)

"I Sonceto patuva..." (Sure Ja Sin: 38)

"Neboto go sozdadovme kako siguren krov ( zastitnik )...." (Sure El-Enbija: 32)

" Potoa Toj mu se posveti na neboto koe sto bese dim.... I gi sozdade tie sedum neba za dva dena i na sekoe nebo mu go odredi toa sto mu bese potrebno. "(Sure Fusilet: 11-12)

" Toj e koj sto za vas sozdade se sto ima vo zemjava ( planetava ), potoa negovata volja ja nasoci kon neboto i gi usovrsi tie sedum neba.... " (Sure Bekare: 29)

"Zarem ne ste videle kako Allah sozdade sebum neba ( vo sloevi )?" (Sure Nuh: 15)

"Toj e koj sto sozdade sedum neba sloj nad sloj..." (Sure el-Mulk: 3)

" Toj napravi ( ovozmozi ) da dve morinja se spojat eden so drug. Pomegu niv ima precka koja sto ne im dozvoluva da se pomesaat." (Err-Rrahman 19-20)

"Toj e prvicen ( poceten ) Tvorec na nebata i zemjata ( bez da ima nitu eden primer)... "(El-En'am 101)

" Zarem ne znaat nevernicite deka nebata i zemjata bea spoeni, a Nie gi razdvoivme i napravivme da vodata bide osnova za zivotot..."(El Enbija 30)

"... vo neboto poln so patista." (Edh-Dharijat 7)

"Koga gi gledas planinite mislis deka tie se staticni, dodeka tie se dvizat kako oblacite..." (En-Neml 88)

" Nie go simnavme zelezoto, vo koe sto ima golema sila i pridobivka za lugeto..." (El Hadid 25)

"... kaj Nego eden den koj sto spored vaseto merenje e kolku 1000 godini " (Es-Sexhde 5)

" Samo Nemu mu sleduva vladeenjeto so nebata i zemjata, Toj nema deca nitu drugar vo Negovoto vladeenje. Toj sozdade se, usovrsuvajki go na jasen , precizen i presmetan nacin."(Furkan, 2)

" Nitu Sonceto moze da ja dostigne Mesecinata, a nitu denot nokta. Tuku site plivaat vo odredena orbita" (Jasin 40)

"... vo neboto sto vraka ( odbiva )"(Et-Tarik 11)

p.s. zabegavme, izvinjavam se za off topicite...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom