Детектори за подземни води

Член од
14 октомври 2013
Мислења
75
Поени од реакции
104
Ааа то, мислиш како да разликуваш подземна вода, од вода во почва (влажна почва). Па инструментот ти дава шум, пикот од водата би бил далеку поинтензивен од шумот, по тоа би се познал. Секогаш е потребна калибрација на инструментот, за да се дознае на која длабочина се наоѓа водата, тоа зависи од повеќе фактори, видот на почвата, минералниот состав и така натаму.
Одлично, и при постојано поле од 10^-5 Т колкава јачина на променливото поле треба да имаш за да разликуваш сигнал од шум?
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Одлично, и при постојано поле од 10^-5 Т колкава јачина на променливото поле треба да имаш за да разликуваш сигнал од шум?
Како очекуваш да ти одговорам на прашањето без експериментирање?
 
Член од
4 декември 2005
Мислења
49
Поени од реакции
2
гуглај: Протон магнетска (или магнетна) резонанца!

Колку што памтам може и до 100 метри, а ако имаш јак генератор и до 150 метри длабочина да фати. Пошто магнетното поле на земјата е константно, ти треба јак радиофреквентен генератор и јак детектор.

Не знам за каков радиогенератор зборуваш пријателе, но до 100м длабочина во земја не продира ни едно радио фрквентно зрачење. ни гама ни космички кои се најмоќните во падиофреквентниот спекар. А па тој детекторот дури и зрачењево да продре таму долу не знам што ќе ти детектира. Најдобрите метал детектори, кои АЛООО детектираат феромагнетни, дијамагнетни или парамагнетни промени во медиумот кој се испитува на база на што се врши проценка за тоа кој метал се работи, тоа го прават до отприлика 1м длабочина,
Да се открие вода со некаков РФ генератор е лудост, ако беше така и Марс НАСА ќе го пребаруваше со „такви како твојот“ детектори.
Жалам што вака грубо критикувам мислење од некој што не го познавам, но во животот се владеам по правила а едно од нив вели ако не си сигурен што точно зборуваш, премолчи си за да не бидеш смешен и глупав. Јас мразам тресење глупости ради реда.
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
75
Поени од реакции
104
Со есап и математика. При постојано поле од 10^-5 Т најмногу 10^-10 од протоните се ориентирани правилно. За воопшто да добиеш било каков сигнал ти треба наизменично поле од редот на ГигаТесла. Кога би направил електромагнет голем колку целата планета, индуктивноста би му била помалку од мегаТесла.
 
Член од
6 јули 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Има и успешни пронаоѓачи, во тоа сум уверен од човек кој го познавам на 2 различни места само мене што ми има пронајдено вода за бунари и тоа точно и на која длабочина е прва жица и на која другата ако има. 1200ден е тарифата.
Може контакт од овој пронаоѓач?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Има радари во Бугарија самоделски. Цената на еден во Уса е 15000 долари а у Бугарија е поефтино. За контакт ПО
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
42
Поени од реакции
2
ако може контакт од некој што наоѓа вода со посовремена апаратура ви благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom