Демократија

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
118764259_2810144482590721_5684588489183895209_o.jpg
Добро за медитација во однос на недостатокот на контрола врз работите што ни се случуваат.

Прашањето кое е интересно е дали може у свет у кој е општо прифатена пракса ова од погоре да постојат територии во кои ќе постои систем кој би се спротивставил на ова. Треба да си тотално небитен по се изгледа, и прашање е и тогаш дали ќе ти дозволат.
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Демократија е срање. Исланд е демократија. А најнедемократск земја во моментот е банана државата САДче.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
Според моето скромно мислење, за почеток не треба сите граѓани да имаат право на глас.

На пример социјални случаи односно лица кои примаат парична помош за да преживеат не треба да имаат право на глас.

Или лица кои не плаќаат данок. Немаш платено данок? Немаш право на глас.

Дијаспората никако не треба да има право на глас. Не живееш тука? Не плаќаш данок тука? Нема гласање.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Види затоа го сакам форумов, затоа што овозможи нов и брз начин на демократско изразување. Но, тоа е за генерациите што користиме интернет од пред 25 години.

Потоа се појави Фејсбук и дојде до израз сета ретардираност на луѓето.

Иначе @Eisenhorn твојов предлог за демократија личи на демократијата во Римската империја. Со тоа само ќе се вратат кастите на голема врата.

Прашањето е како да се избегни тоа?
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
Иначе @Eisenhorn твојов предлог за демократија личи на демократијата во Римската империја. Со тоа само ќе се вратат кастите на голема врата.

Прашањето е како да се избегни тоа?
Не знам.
Не е совршено ни така, но овака како што е сега секој може да купи гласови. Или како во Калифорнија да увезе доволен број од трети земји.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
Прво на пензионерите 65+ треба да им се забрани право на глас, тоа е таа движечка сила во општеството :icon_mrgr:
И на лица без завршено барем средно образование.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Според моето скромно мислење, за почеток не треба сите граѓани да имаат право на глас.

На пример социјални случаи односно лица кои примаат парична помош за да преживеат не треба да имаат право на глас.

Или лица кои не плаќаат данок. Немаш платено данок? Немаш право на глас.

Дијаспората никако не треба да има право на глас. Не живееш тука? Не плаќаш данок тука? Нема гласање.
Би одел чекор понатаму.. ако имаш 18 не значи дека ти расудуваш зрело односно си способен за паметен избор - лесно би те изманипулирал.

Со фина бројка на испиени пива добив идеа МАНУ да состави тест за зрелост, пример ја и ти се среќаваме и пред да почнеме муабет вадиме телефоните стискаме со показалецот отпечаток, веднаш апот поврзан со датабазата кажува пример ти си положил јас паднал .... и ти одма знаеш со мене уопште да не си го трошиш времето, иако имам и по некое бело влакно. Со неположен тест ја не би смеел ниту да гласам ниту да протестирам, ни возачки нема да смеам да полагам..... нема да смеам ни у брак да влезам.....

Туку колку од сите вас што не ја лајкаат демократијата... излегуваат на гласање?

Љ.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
И лица со двојно државјанство. Или да немаат полн глас туку 50%
Автоматски споено мислење:

Би одел чекор понатаму.. ако имаш 18 не значи дека ти расудуваш зрело односно си способен за паметен избор - лесно би те изманипулирал.

Со фина бројка на испиени пива добив идеа МАНУ да состави тест за зрелост, пример ја и ти се среќаваме и пред да почнеме муабет вадиме телефоните стискаме со показалецот отпечаток, веднаш апот поврзан со датабазата кажува пример ти си положил јас паднал .... и ти одма знаеш со мене уопште да не си го трошиш времето, иако имам и по некое бело влакно. Со неположен тест ја не би смеел ниту да гласам ниту да протестирам, ни возачки нема да смеам да полагам..... нема да смеам ни у брак да влезам.....

Туку колку од сите вас што не ја лајкаат демократијата... излегуваат на гласање?

Љ.
Мислам дека не сме против демократија, туку би ја дотерале. Да се намали можноста на купување гласови на пример.

Јас искачам да си го поништам ливчето, за секој случај да не заокружи некој место мене.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Би одел чекор понатаму.. ако имаш 18 не значи дека ти расудуваш зрело односно си способен за паметен избор - лесно би те изманипулирал.

Со фина бројка на испиени пива добив идеа МАНУ да состави тест за зрелост, пример ја и ти се среќаваме и пред да почнеме муабет вадиме телефоните стискаме со показалецот отпечаток, веднаш апот поврзан со датабазата кажува пример ти си положил јас паднал .... и ти одма знаеш со мене уопште да не си го трошиш времето, иако имам и по некое бело влакно. Со неположен тест ја не би смеел ниту да гласам ниту да протестирам, ни возачки нема да смеам да полагам..... нема да смеам ни у брак да влезам.....

Туку колку од сите вас што не ја лајкаат демократијата... излегуваат на гласање?

Љ.
Абе знаеш дека ние не сме ко овие што бараат само црно-бело, ние знаеме дека е се сиво и сакаме само да го осветлиме малце. :)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Абе знаеш дека ние не сме ко овие што бараат само црно-бело, ние знаеме дека е се сиво и сакаме само да го осветлиме малце. :)
Мудро... туку за совет на мудреци сум јас... али децата да не знаат... нешто слично ко нашето уредување, Брисел не раководи преку прокси кој мислиме дека сме го... гласале. :)

Љ.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Мудро... туку за совет на мудреци сум јас... али децата да не знаат... нешто слично ко нашето уредување, Брисел не раководи преку прокси кој мислиме дека сме го... гласале. :)

Љ.
Не е лоша работа тоа, затоа што секој мудар си го знае селото и знае кој е ретарда, а кој е салам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom