Данок на добивка од он-лајн покер?

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Ако гледаме така и во кладилниците во Македонија треба да се зима 10% данок на повеќе од 10 000денари ама никој не го прави тоа.Едино на многу пари,пример 1 000 000денари може да ти земат данок ако немаш некои луѓе у таа кладилница.
 
Член од
9 јули 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
А дали се плаќа данок за добивка над 20 000 од кладилница??
 
М

Мартин`

Гостин
А дали се плаќа данок за добивка над 20 000 од кладилница??
Во спортлајф пишува демек зимаат 10% ама не сум сигурен дали во пракса навистина ги зимаат, ама во другите останати не зимаат (моцарт, депортиво итн).
 
Член од
9 јули 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
брат ми фатил пред некое време и му дале да потпише некоја потврда, потврдата била и нешто за оданочување,па сега незнае што да прави, затоа прашувам :)
 
Член од
12 март 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
брат ми фатил пред некое време и му дале да потпише некоја потврда, потврдата била и нешто за оданочување,па сега незнае што да прави, затоа прашувам :)
Брат ти треба да поднесе годишна даночна пријава (ПДД-ГДП) најдоцна до 15 март 2012 година до УЈП, да ја пријави исплатената сума и да ја приложи потврдата (од обложувалницата) за исплатен (задржан ПДД ). Нема потреба да плаќа ништо од причина што обложувалницата веќе задржала( платила 10 %) за тоа и издава потврда.
ПС : Ако не поднесе ризикува казна од 1500 евра.
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
105
Поени од реакции
94
Имам од покер извадено преку $10К од кои од 2012 -та некаде околу $3k, ги вадам преку skrill ( moneybookers ) така да до сега никој не ми побарал да платам данок, уживај и не кажувај у банка кога вадиш пари од каде ти се.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.721
Поени од реакции
1.969
Ако гледаме така и во кладилниците во Македонија треба да се зима 10% данок на повеќе од 10 000денари ама никој не го прави тоа.Едино на многу пари,пример 1 000 000денари може да ти земат данок ако немаш некои луѓе у таа кладилница.
Зимат некој кладилници на 300 + коефициент .
--- надополнето: 13 март 2012 во 14:28 ---
Нито немој да плаќаш нема закон ако платиш по таков однос тоест добивка на наградна игра која се игра на интернет отидоа сите пари шо си ги спечалил
во законот вика македонски државјанин, кој што учествува на наградни игри и игри на среќа кој се организирани на интернет сајтови надвор од државава ,смее тоест најголемата уплата и исплата смее да биде 2 еу,
башка од кај те знаат од кај тисе парите? и колку имаш добиено? па данок да им плаќаш:pos2:
Е тука лежи зајакот .
На пример имаш годишно уплатено 30 000 а имаш добиено 25 000 ,како би можела она да ти наплати данок кога немаш профит .
--- надополнето: 13 март 2012 во 14:31 ---
Македонскиве банки не дозволуваат коцкарски трансакции, затоа преку манибукер или пејпал ќе си ги регулираш ставките и не подложиш на никаков данок на добивка. Има повеќе кладилници кои работат со онлајн комар во странство и добивката ти ја исплаќаат во целост, што значи и тие не го плаќаат данокот а се правни лица преку чии банкарски сметки поминуваат парите.
Комерцијална и Стопанска мислам дека не дозволуваат ама тутунска знам дека дозволува.....еден пријател ми кажа дека уплакал на БВИН преку Тутунска банка .
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.479
Поени од реакции
6.339
Е тука лежи зајакот .
На пример имаш годишно уплатено 30 000 а имаш добиено 25 000 ,како би можела она да ти наплати данок кога немаш профит .
Е не лежи тука зајакот, ако си уплатил 30, а си добил 25 само немаш среќа, а и тие 25 000 се сметаат како заработка, без разлика колку имаш претходно уплатено, така што и на тие 25 треба да платиш данок.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
231
Поени од реакции
160
согласно Уставор на РМ мислам член 8* (а може и не) , што не е забрането со устав и закон е дозволено. Такада ако не е регулиран овој сегмент за плаќање данок и не треба да платиш. А закон за примена ти е оној за персонален данок на доход.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.099
Поени од реакции
260
значи убацувам на бет365 3000еу,и ги вртам парите добивам-губам-добувам-губам и за 2 недели истата сума на пари од бет365 ја префрлам на картичка,значи дека ќе треба да платам данок ????
 
На врв Bottom