Данок на добивка за фриленсери

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
348
Поени од реакции
449
Ако живеам и работам во Саудиска Арабија а платата ми стига тука во Македонија (околу 4300еур) дали подлежи на данок?
И дали би можело да се избегне данокот со тоа што веднаш штом би стигнала би ја трансферирал во друга банка пример во Белизе?
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.231
Поени од реакции
348
Ако живеам и работам во Саудиска Арабија а платата ми стига тука во Македонија (околу 4300еур) дали подлежи на данок?
И дали би можело да се избегне данокот со тоа што веднаш штом би стигнала би ја трансферирал во друга банка пример во Белизе?
мораш да платиш данок зошто имаш прилив на банкарска сметка во Македонија
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
348
Поени од реакции
449
мораш да платиш данок зошто имаш прилив на банкарска сметка во Македонија
А што ако истата сума фирмата ми ја исплаќа на wise сметка а потоа јас си ги препраќам парите тука во мк. Уствари тие пари се од мене на мене пратени?
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.231
Поени од реакции
348
Ќе ти бараат потекло на парите, мислам дека нема така да помине.
 
Член од
19 ноември 2017
Мислења
18
Поени од реакции
3
Некој ми спомна дека ако станеш ДДВ обврзник еднаш (пример си надминал 2 мил денари лани и годинава си ДДВ обврзник), тогаш си автоматски ДДВ обврзник и следната година, без разлика дали и годинава си надминал 2 мил. Знае некој нешто повеќе околу ова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom