Дали “Бугарија“ е мисловна именка ?

Член од
3 јануари 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
странно ако на секи лош човек му викат во франциjа булгар то зашто на хитлер не са му дали име-прекор булгар.па они мразат и бисмарк оти им взе елзас но не са го нарекли булгар.:toe:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.538
Поени од реакции
878
Французите своите Оверијанци кои ги сметаат за “Бугари” во погрдна смисла (Бугри, најразвиено еретсво?!) и особено развратната и настрана форма за нив - ПЕДЕРАСТИЈА.

Ете затоа.
 
Член од
3 јануари 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
да но предците на бонапарт не са от оверн и нема данни да са биле еретици от оверн.а во франциjа во парвата и втората светска војна германците ги наричаха хуни но това не накара маджарите които са роднини на хуните како и ние, да се срамуват от това.и до днес много маджари се наричат атила или при жените етелка ништо че во европа атила е бич божи и за хуните са пишели че са много диви и грозни.:smir:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.538
Поени од реакции
878
Ова се извадени цитати од бугарски доктори на науки, а не од македонски...самите си кажуваат што значи зборот „бугар“ кај другите народи кога самите незнаете да си го објасните :ples:
 
Член од
3 јануари 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
поради богомилството са хулели бугарите но името булгар е значело и добар човек волтер пише дека за луи 14-ти во фландрија са сборували това е господар истински булгар нашиот владетел е ништо пред него.а и за сите православни са пишели саштите обиди е например за византиjа а и ние православните сме немали по добро мнение за тех
 
A

anaveno

Гостин
болвариа баш е за "мислење"..
ако може жолтокожиот Radko25 да се занесува,дека поради 2 червени во потеклото, има белина во него...
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
Цитат:

" Непријателот на мојот непријател, е мој пријател!

http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=33780

Традиционалното пријателство меѓу Грција и Србија се должи на стравот од Бугарија, а во врска со Македонија - тврди грчкиот историчар Лукијанос Хасијотис во неодамна објавената книга „Грчко-српските односи 1913 -1918“.
Хасијотис во книгата што ја претставува грчкиот весник „Та Неа“, меѓу другото, го разгледува прашањето, зошто Грција отсекогаш гледала на Србите како на сојузници.
Грчката историографија и печатот традиционално објавуваат една идеализирана слика за грчко-српските односи - наведува уште во воведот на својата книга авторот Хасијотис. Таа слика е митологизирана во однос на комплицираноста и жестокоста што ги обременува грчките односи со сите други балкански земји, пишува авторот.
Основата на историското пријателство, наведува Хасијотис, се должи на општиот страв на Грците и Србите од Бугарија, а во врска со поделбата и веројатните идни поделби на Македонија.
Оваа борба околу Македонија, трите нации ја започнаа уште од 1860 година, наведува Хасијотис, додавајќи дека Србите задоцниле да влезат во играта, поради што Бугарите биле во предност.
Во исто време како и Србите, така и Бугарите имаа една иста цел - славјанското население во Македонија. Грчката држава, од своја страна, додава авторот, повеќе се плашела од Бугарија, затоа што Софија ја имала заштитата од Русија, што ја чинела „непобедлива“, но и со поголемо влијание врз Македонците.
Грчкиот историчар наведува дека Грците отсекогаш се плашеле да не дојде до сојуз меѓу Бугарија и Србија, а сличен страв, според авторот, имале и Србите во однос на можен сојуз помеѓу Бугарија и Грција.
Оттука. а во согласност со изреката, „непријателот на мојот непријател, е мој пријател“, Грците и Србите станале сојузници против Бугарија во Втората Балканска Војна, по што, Грција освои половина од Македонија, додека Србите добија 38 проценти од територијата - ги пренесува заклучоците на авторот, грчкиот весник „Та Неа“. "
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
23
Поени од реакции
0
овде имаме една реченица за лјуде дека им збориш едно а они си мислат друго..-" ..ти му викаш куме Иване ..-то трчи за куро да те фане...." извини ама мислам дека сосема точно ти објасних за што станува збор во Пиринска Македонија а ти пак своите си тези развиваш...со исклучок на неколко лумпени и платеници нема здрави и читави лјуде кои да се декларират етнички македонци ...а и веруваш ли ти дека некој нормален човек кога има можност да бира мегу ЕУ и Голема Албанија ке посака "албанска " иднина...
Абе не трескај глупости без основа, нели во најново време имаше од почетокот мнозинство што се изјаснија како чисти Македонци во Пиринска Македонија по што следуваше промена на закон во Уставот на Република Бугарија дека треба да има поголем број за да се оформи таква една групација - партија како ОМО Илинден. Се изјаснија повеќе како Македонци, следуваше нова измена на законот и кога веќе третиот пат бројот стана страшно опасен за Република Бугарија ја забранија целосно да дејстува партијата со образложение дека сака да го одвои Пиринот од Бугарија :tapp:.

Плус уште многу примери за тоа да си Македонец во Бугарија е нешто најнеприфатливо за бугарските лидери(и да си, ќе викаш дека си бугар по нивната болна логика). Професор на универзитет мислам во Софија беше на „Св.Климент Охридски“ кој бил Македонец кажал некој збор во полза на Македонија и веднаш бил протеран од работното место, демек ете дејствувал со анти-бугарска пропаганда.

Само едно е јасно, а тоа е неверојатната асимилација на протераните Македонци во Бугарија, при што писмените луѓе(во тоа време кметовите на населбите а највеќе поповите) биле веднаш селектирани и Бог знае кај ги протерале или поголема веројатност дали веднаш ги убивале??? За после на нивно место да донесат пак попови али бугарски нели и лека полека нормално со поминати 20, 30, 60 години да почнат овие да викаат дека се мадафакин блгари. Неспорна е една работа, дека во денешно време сите лидери во Бугарија се дојдени Македонци(значи од толку многу бугари пак македонска интелигенција да владее но сепак жално што си изгубиле смисла за тоа кои претставуваат самите они - класично перење на мозок).

Да се надоврзам веднаш со погоре споменатото, една година кога бев на Црното Море на одмор [може ќе ви текне зошто во БГ на одмор :) ] сретнав еден старец и не ми се веруваше човекот што се изнакажа за бугарите и протерувањето али најважно од се е тоа што рече 50 години сум тука и немам еден бугарски збор во мојот говор, не сакам да имам ништо заедничко со Бугарија и желба дека пред смртта ќе одам во родната Македонија.

Вештачки изградена нација, нема никаков спор во тоа. Дај нешто кажете што имаат оригинално во својата култура овие, ами тоа што се прокламираат во светот со нашата музика препеана на нивни мечкарски начин што вика баба ми.(ако има во песната збор што не им одговара кон нивниот јазик ќе си го променат и така ќе си ја пеат песната ако би немала смисла и би си изгубила целата синхронизација на мелодијата со текстот) Поезија, проза за тоа збор да не стане, сето тоа превземено од Македонија и во најново време се е достапно да се чита за Македонија и од Македонија бидејќи нели пред тоа имаа закон се што е поврзано со Македонија е строго забрането за бугарската нација. Бугарите одма ќе речат ами нели тој и тој бил Бугарин творел на бугарски, живеел во Бугарија - али во време кога во Македонија немало тврда основа и погодно општество за да можат овие да се бават со творечките дејности пребегувале или се запишувале на образование во блиските држави и пишеле на тој јазик и тоа не ги прави бугари, грци, срби или руси. Јас цело време се чудам како една нација може да се нарече нација кога ги немаат основните елементи на културата.
Очајнички ја сакаат Македонија бидејќи Македонија е синоним за тоа што они подразбираат под најубаво.

Инаку да дадам така некои занимливи факти од соседната Бугарија:
- значи ако погледнете во историјата на Бугарија за странци уште на првата страна ќе видите дека не била држава стара 1600 години ами дупло од тоа, Бугарија била држава веќе 3000 години. Веќе на следната реченица бугарите ги имало на бродот на дедо Ное:vozbud:
Мислам кој разумен би напишал такво нешто освен ако не нација која сака вештачки да се издигне со илузии и халуцинации.

Дијалог со бугар од некои дваесет и пет-шест години по занимање информатичар интелектуален човек : јас го прашувам зошто толку често Александар името се среќава кај вас и ми вика дека Александар Македонски бил бугарин:toe: ... започнува тука спор кој што бил и ме нокаутира ко ми кажа дека живеел после Христа :uvo::uvo::uvo: со образложение дека нас во Македонија ништо не не учат:pos2:.

Филм голем му е дека се' ние србите ги слушаме комунизам нешто социјализам, а и од србите генерално мислам колку што сме добиле уште повеќе и сме изгубиле како што сега никаде ги нема за поддршка за името, а веднаш бараат од нас поддршка со спорот за Косово. И да не се спомнува тука режимот на Тодор Живков кој ги изолира буквално од цел свет со цела таа умоболна диктатура.

Прочитав од некој бугар на форумов дека ромите не претставуваат ништо во Бугарија...ами како марсовци ли се они??? Друго нешто, ги мразат ромите со цела душа и нормално му е да ги нарекуваат „цигани“ зошто ромите биле население на Романија...NO COMMENT за ова. Ко си идев еднаш од Бугарија на граница тој нивниот граничен работник го враќа еден ром и го питува: што си ти бе? Овој понизно му одговара: ами господине циганин, и цариникот онака сеирски: оди на крајот на редицата и после ќе ми кажеш дека си бугарин(е сеа одлучете се еднаш наши соседи татарчиња или незнам точно кое племе и од кој ЖОЛТ дел на Азија сте дошле, до душа и вие после толку страници од оваа тема уште ништо не сте кажале од кај сте, дали ромите што живеат од раѓање до смрт во Бугарија се бугари или...?).

Толку генерални факти ми проникнаа за блгарчетата на прва рака што едвај го испишав :). Сепак уште не ми е јасно што е Бугарија, од кај дошол бугарскиот свет. Значи чекаме одговор сите што сме тука. Која е културата на Бугарија, наследството нивно?
А да уште нешто самите бугари се свесни дека никој од околните држави не ги сака... Зошто???? :kesa:Е добро де едно хинтче <Call of Duty> :smir:
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
23
Поени од реакции
0
@pavelmk: Абе нема што да читам бе човек, ти треба да се запрашаш зошто има луѓе кои се изјаснија за Македонци а вашата блгарска власт тоа не го признава, макар и без некаква партија :vozbud: ?????
А да читам материјали само од ваша гледна точка ..:nenene: оти ќе прочитам нешто како дека организаторот на ова или она Македонско востание бил прав бугар а неговиот дедо со Колумбо ја открил Америка, а па прадедо негов бил на бродот на дедо Ное, чијшто другар па бил предок на Џон Атанасов од Америка.
Ај додека не признаете МАКЕДОНЦИ во Бугарија нема што да правиме муабет, исто како со грчките соседи. Ајт!

И не ми одговоривте што всушност претставува Бугарија, на што подлежи, кое племе сте всушност ....????
 
Член од
7 февруари 2008
Мислења
63
Поени од реакции
0
@pavelmk: Абе нема што да читам бе човек, ти треба да се запрашаш зошто има луѓе кои се изјаснија за Македонци а вашата блгарска власт тоа не го признава, макар и без некаква партија :vozbud: ?????
А да читам материјали само од ваша гледна точка ..:nenene: оти ќе прочитам нешто како дека организаторот на ова или она Македонско востание бил прав бугар а неговиот дедо со Колумбо ја открил Америка, а па прадедо негов бил на бродот на дедо Ное, чијшто другар па бил предок на Џон Атанасов од Америка.
Ај додека не признаете МАКЕДОНЦИ во Бугарија нема што да правиме муабет, исто како со грчките соседи. Ајт!

И не ми одговоривте што всушност претставува Бугарија, на што подлежи, кое племе сте всушност ....????
Na takiva kato tebe chitane ne im trebva.Trebva da si pazite intelektualnoto nivo sepak.:tapp:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.810
Поени од реакции
451
Како може "блгарија" да е мисловна именка кога јас не можам никак да ја смислам. А верувајте се трудев:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom