Дали “Бугарија“ е мисловна именка ?

Член од
6 јануари 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Тоа е темата, не се знае коjа е и што е Бугариjа, нема дефинициjа. Бугари има(ло) и во Татарстан и Чувашиjа и речиси насекаде во Централна Азиjа и накаj Европа каде што тие турко-монголски номади се придвижиле, но не е сета земjа e "Бугaриjа".


Оф леле, сега не сте веќе Татари туку Келти/Ирци ?!?!? :uvo:

Цар Болг, народ "Фир-Болг", Господ ум да ви даде ... :toe:
Е аз ти дадох една дефиниција при това извлечена от достат'чно достоверни източници, източници , които при желание могат да се проверјат .Сега,друг е в'проса , че на такив акто теб , каквото и да им с епосочи , каквото и да им се предостави , то пак нјама да могат да си дефинират ништо.Понеже от изказването ти личи , че си на много ниско ниво по историческо познание нјама да ти пиша д'лги писанија , а само ште те запитам знаеш ли кога се појавјават татрите и ако татарите са б'лгари, то зашто се наричат татри , а не б'лгари (опс , аз мај забравих , че за татрите и за останалите тјуркски народи думата Б'ЛГАРИН е буквално непроизносима).ИСКАМ ДА МИ ПОСОЧИШ ЕДИН ЕДИНСТВЕН СРЕДНОВЕКОВЕН ИЛИ АНТИЧЕН ДОКУМЕНТ ИЛИ ПИСАНИЕ ОТ СТАРИТЕ АВТОРИ И ХРОНИКЬОРИ, които да указват , че б'лгарите са татари (тјурки или турци, апропо знаеш ли каква е разликата между турци и тјурки?).Хајде псевдоисторико чакам отговори по-в'зможност аргументирани с'с с'ответните цитати от старите историци .
За Цар Болг не говорја аз, а Полибиј в'в "Всеобшта историја" и ник'де не с'м казал , че б'лгарите са ирланци , а че се споменават в техните писанија (доста преди изобшто тјурките да се појавјат като етнос в далечна монголија).И ако се чет'т старите хроникьори , като јордан (готски) и изброените в по-горнија ми пост , то јасно се вижда , че Б'ЛГАРИТЕ СА КЕЛТО-СКИТСКИ НАРОД.
Ама то трјабва много четене п'к с'рбо-комунистчетата необичат да четат.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
odgovoreno i kazano vi e ne ednas, ne milion, miljardi pati , ne tuku prodavaj mi madinja za bubrezi, kultura, vospitanie...

kultura so kulturni, vulgarno so vulgarni :)

izvinuvanje za nekoi sranja koi si gi pisuval ili ke gnjavam nekoj od adminite da te banira.

zosto? cenzura? ne be bukar, edno e cenzura, a druga da mi vregjas i omalovazuvas nacija.

jasno?

aj sea, ili na .bg forumi, ili izvinuvanje :)

@ administracija: edno vreme nikakvi navredi kon Makedonskiot Narod i Drzava ne bea tolerirani, sho se smena vo megjuvreme? (osven so abc zede pasaport :p )

ako na nekoj sofijski ili kojznae civ agent ne mu e jasna razlikata megju arijska (bela) i zolta rasa, ne e moj problem, a ne se site nashetani i nacitani ko jas...

ima deca sho ni do Prilep ne bile! a ja su bil 3 pati prilep, i ednas duri vo Bitola!

majtapot na strana, ne ostavajte sekakvi spijuni i kodoshi da ni gi trujat decata.

pozdrav
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Eдна голема молба кам модераторите и администраторите.
Тази тема отдавна мина изван добриjа тон. Ако може едно кльуче.

А иначе, ако целта е оште по-голем цирк да има, можем да го уредим :-D
А Дунек-Лозар да не си играе с оганьа, че не знае с кого си има работа
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
103
Поени од реакции
1
мдаа

Имам слушнато дека основачите на Bulgari биле Власи (најверојатно од Бугарија). Незнам дали е така, но го имам чуено тоа некаде.

Едит:

Еве што пишува на Википедија - “Italian jeweler and luxury goods retailer Bulgari (usually written "BVLGARI" in ancient Roman style) is named after its founder, Greek Sotirios Vulgaris (Σωτήριος Βούλγαρης). Sotirios Vulgaris began his career as a jeweller in his home village Paramythia (Epirus, Greece), where his first store is still to be seen. He moved to Rome, Italy in 1884 where he founded his company.“

Значи бил Грк (не пишува дали бил Влав или не).
Значи Сотир(ис) Б'лгарина! Е шо сакаш, ама сега уште чекам да разбера зошто кога цел свет сознал (според МАНУ) дека БУЛГАР е мрсна именка - еве ти пример за обратното!
 
Член од
3 јануари 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
۰На страница 198 от книгата "Албанците и техните територии" (Тирана, 1985 г.) се казва: "Славјанските топоними в Косово и Албанија изглеждат повечето б'лгарски, отколкото ср'бски, т'ј като б'лгарите завладјават тези земи през 9-ија и нај-вече в краја на 10-ија век по времето на в'зхода на Б'лгарската империја с'с столица Охрид, когато с'рбите се намират далеч от Косово(Kosovo). Едва при Стефан Неманич(Stefan Nemanich, Stephan Nemanja) (1196-1227), пров'згласен за крал в 1217г,, ср'бската д'ржава вклјучва в с'става си рајона на Печ, докато преобладаваштата част на Косово остава изв'н нејните граници. "
۰В третија том на Пуркевил "П'туванија в Г'рција, Албанија и други части на Отоманската империја през 1798, 1799,1800 и 1801 г." (Париж,, 1802 г.) в цјалото произведение се споменава многократно за б'лгари както например се отбелјазва на стр. 48: "На около 4 км. От јанина (јоанина) се намира градчето Бопила, чиито жители са б'лгари", а на стр. 249 от с'штија том: "Призрен е естествената граница между Б'лгарија, С'рбија и Албанија".
В книгата на Малте-Брјул "Отоманската империја" (1828 г.) се казва: "На запад б'лгарското население се врјазва д'лбоко в Централна Албанија, а в санджаците Приштина и Призрен б'лгарите отст'пват по численост единствено на албанците".
۰В седмија број на вестник "Призрен'"(којто започва да излиза от 1871 год. и се списва и издава в Призренска област),е кaзано в турската страница следујуштето:
"Немјусјулманските народи, които са намират в Нишкија и Скопскија санджаци даже и в Дебрите, които сја считат, като огниште са в'обште Б'лгари, а в Призренскија санджак, с изклјучение на седемстотин к'шти Латиндски, всичките други христиени са б'лгари, които с' всичките градове имат доста училишта, гдето учат на б'лгарскиј јазик."
ето примери от чужди автори за това к'де са живеели б'лгари през времето на османската држава.давам пример с косово нај вече.понеже имаше с'мнение че бугарите са владеели моравската равнина ето казва се етническата граница ни е стигала до източно косово.
 
Член од
3 јануари 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
в епир с'што е имало б'лгарско прис'ствие и това че сотирио булгари е от епир не значи че не е б'лгарин.дори и албанците са признавали че в епир е имало и б'лгари.
۰В писмо от 23.1.1913 г. до пријателја си поета П. јаворов Кочи Цилка, минист'р на поштите и телеграфите в п'рвото албанско правителство от 1912 г., се оплаква "от ср'бскија терор и ежедневното прогонване на б'лгари и шкипери от Призрен и други градове и от оште по-големите зулуми на г'рците в Костурско, Леринско и Епир спрјамо б'лгари и албанци". Писмото си Цилка зав'ршва под бурните в'згласи на неговите другари "Реофе Булгарија" (Да живее Б'лгарија!)...
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
93
Поени од реакции
0
[SIZE=-1]„da ja sledime evropskata regulativa, kade sto nasite kolegi se opremeni so helikopteri, za nas toa e mislovna imenka, bidejki nie nemame dovolen broj na...


[/SIZE]
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Не, не очаквам да ми казваш ништо, а оште по-малко п'к ти да ми кажеш дали с'м в правото си.Твоето мнение (просто едно мнение изградено на базата на с'рбо-комунистическата простотија)ништо не значи , ни за мен , ни за нјакој в Б'лгарија , нито п'к за нјакој в Европа или света.И междувпрочем не искам да си б'лгарка , заштото "истинскија Б'ЛГАРИН не сменја името и вјарата си за печена кокшка" ,както казва известнија б'лгарски в'зрожденец от Велес јордан Хаджиконстантинов-джинот и ето оште какво казва тој .
"Нека служим роду моему, ако е и за крива Бога. Не е честно мене Болгарину да отчајавам и да вракјам зло за зло. Болгарин прави и верни и благородни човек, Болгарин е лјубитель всјакое добро, Болгарин е срамота да се отричува от своја род и јазык, тој Болгарин, којто родо свој си хули името му е ни ден ни ношт. Аз сам Болгарин, плачем за нашите изгубени болгаре, които са во Долна Мисија, затова сдолжни сме да сја жертвуваме за бракјата наши пресладкии болгари. многоревностнии јурдан х. Константинов" (Цариградски вестник, бр. 44 от 1855 г.)

И какво казваш родила си се македонистка и смјаташ да си умреш такава?За бога нјамаш ли малко желание и амбиција да поумнееш?:pos2:
А ние сме си били винаги б'лгари от повече от 1600 гдини (че и повече , от когато се говори за б'лгари в хрониките).
Вс'штност всички световни учени-лингвисти знајат , че македонските говори са диалекти на Б'ЛГАРСКИја ЕЗИК .Вие нјамате език , а един с'сипан от с'рбите б'лгарски диалект.Има обаче една друга особеност , че б'лгарите от Македонија , които си в'зстановјават б'лгарското гражданство доказват с документи , че предците им са Б'ЛГАРИ.

Вјарвај в БОГ, ОБИЧАј Б'ЛГАРИја.
A со никаков доказ неможеш да го потврдиш истото!

E затоа македонците викаат "бугарски памет" - оти го немате ...
 
Член од
21 декември 2007
Мислења
168
Поени од реакции
1
Ej luge, eve vi edna mala anegdota:

Na edna sredba megu makedonki i bugarski intelektualci Blgarinot go provocira Makedonecot: "Abe kakvo e tova Blgarija, nema Blgarija, vsickoto e Makedonija, od Ohrida do Chernoto More".

Makedonecot mu vika:
:nenene:"A, prijatele, nemoj da mi ja smaluvas zemjata. Makedonija e od Ohrid do Indija...."
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
7
Ej luge, eve vi edna mala anegdota:

Na edna sredba megu makedonki i bugarski intelektualci Blgarinot go provocira Makedonecot: "Abe kakvo e tova Blgarija, nema Blgarija, vsickoto e Makedonija, od Ohrida do Chernoto More".

Makedonecot mu vika:
:nenene:"A, prijatele, nemoj da mi ja smaluvas zemjata. Makedonija e od Ohrid do Indija...."

Хехехеееее! Ама и овој Бугаров е дарежлив, види, види, до Черното море, а ?
 
Член од
4 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
0
Од 1.01.2007ма Б'лгарија колкото и да ја плјуете е на два океана и седем морета!!! А вие уважаеми соседи сте затворени в 25 000кв.км.Както сами казвате-в Гетото. Ние не ви се подиграваме.Даже ви с'чувстваме.Мојата страна помага когато може на вашата....Направо ми е трудно да ви разбера. Отк'де тази злоба? И закакво!!!
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
3атвор - воспитна мерка, лошо поведение, геноцид, самоубиства, убиства и пак уште имa МАКЕДОНЦИ.

Hепоправливи!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Од 1.01.2007ма Б'лгарија колкото и да ја плјуете е на два океана и седем морета!!! А вие уважаеми соседи сте затворени в 25 000кв.км.Както сами казвате-в Гетото. Ние не ви се подиграваме.Даже ви с'чувстваме.Мојата страна помага когато може на вашата....Направо ми е трудно да ви разбера. Отк'де тази злоба? И закакво!!!
Ако ти е трудно, потруди се да разбереш.
Тази злоба поради "неколку пати што сте се обиделе на не ослободите од самите нас"! Ќелеш.
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
103
Поени од реакции
1
опа - апчинја

Ако ти е трудно, потруди се да разбереш.
Тази злоба поради "неколку пати што сте се обиделе на не ослободите од самите нас"! Ќелеш.
Самите нас?, коги по-точну. 1912 - Османската империја си бил дел от турската нација, зошто сме се тепале главно со турци и савезници-предатели. Или 1915 и 1941 - дел от српската нација? Малко не разбрав - дај разјасненија. Други опити за освобождаване чини ми се немало?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom