Дали ќе се вакцинирате против коронавирус?

Дали би се вакцинирале против корона вирусот?


  • Вкупно гласачи
    301
Член од
22 декември 2020
Мислења
213
Поени од реакции
95
Дефинитивно не. Зачудува фактот што тука повеќе гасале за да. Вакцина не се прави за 1 година поготово не за еден ваков вирус каков што сеуште не сме виделе. Ама брзо ќе го заборавите и ќе морате да отварате тема за ковид 20. Мутираната верзија е всушност тоа. Баш како со iphone сериите така ке си изгледуваат секоја година. Наредна година ке имаме ковид 20. Замисли тоа. И нашите квази експерти и тука на форумот и пред ТВ едвај ќе чекаат да кажат по некој збор.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.231
Поени од реакции
21.506
Дефинитивно не. Зачудува фактот што тука повеќе гасале за да. Вакцина не се прави за 1 година поготово не за еден ваков вирус каков што сеуште не сме виделе. Ама брзо ќе го заборавите и ќе морате да отварате тема за ковид 20. Мутираната верзија е всушност тоа. Баш како со iphone сериите така ке си изгледуваат секоја година. Наредна година ке имаме ковид 20. Замисли тоа. И нашите квази експерти и тука на форумот и пред ТВ едвај ќе чекаат да кажат по некој збор.
Na strana od emociite nekoi fakti:

- Vakcinata e napravena vo rekordno tempo i nema dolgogodisni iskustva.
- Vakcinata e napravena so site covecki i finansiski resursi vo svetot so najvisok prioritet i ubrzena administracija no sepak gi pomina potrebnite fazi.
- Corona virusi ne se novi iako ovoj vid e nov. Znaci naucnicite ne pocnaa od 0 tuku ima iskustva od predhodni virusi, kako SARS i MERS.
- Na mRNA se raboti veke 30 godini.
- Studii pokazuvaat golema efikasnost i malku neposakuvani dejstva slicni na drugi vakcini.
- Vo SAD i Velika Britanija do sega negde milion ili priblizno milion lugje se vakciniraa vekje. Osven poednecni alergicni reakcii nema seriozni problemi.
- Pokraj mRNA vakcinite Kina i Rusija napravija vakcini koi valjda se efikasni iako falat podetalni informacii. Znaci momentalno ima 4-5 vakcini koi se vo upotreba vekje a uste mnogu drugi koi se vo napredna faza. Toa dokazuva, deka mu imaat lek najdeno na virusot.
- Svajcarija i EU vekje odobrija vakcinata oficijalno, posle SAD, UK i Kanada.

Na kraj ostanuvaat argumentite deka "bilo brzo" (ima pricini za toa) i deka falat dolgogodisni iskustva. Toa e tocno ama ne moze da se smeni. Dolgogodisno iskustvo ide so pominati godini. E sega na kraj sekoj treba da odbere koj rizik saka da go snosi: Da dobie Covid so mozni trajni posledici i najlos slucaj smrt ili da primi efikasna vakcina za koja seuste falat dolgogodisni iskustva.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.846
Поени од реакции
39.154
Ќе се вакцинираме но што правиме со чиповиве луѓе? Мојата античка днк да му ја дадам на гејтс?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ќе се вакцинираме но што правиме со чиповиве луѓе? Мојата античка днк да му ја дадам на гејтс?
Ма јок.
Ќе добиеш нова ДНК.
Недај боже да ја добиеш мојата, сите ќе се чудат зошто одеднаш си станал така глуп. :)
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
6.355
Whoa whoa wait up...

ДНК беа ВМРО, па СДС, сеа ќе ги даваме кај ќе стасаме. Првен Арсенал почна да ги тепа кој стаса ко мало циганче сега и овоа, шо е следно, Левица да стане Десница?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Не гледам зашто би примаја вакцина, секако го имам преележано и имам и анти тела, така да која е логика да примам вакцина, еве мојата доза нека ја донираат на некој од ризичните групи.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Една од пандемично најискусните нации во светот после 2012та и нивното видување за вакцинацијата, негде втора половина од видеото. Не е решение и нема да биде а секако има и многу други фактори кои влијаат за исполнување на комплетна имунизација.


Само ако е македонска вакцината инаку не. Купувам домашно!
Е не... После оп скен сметката и лапај си поврат на ддв
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Ќе се вакцинирам со Кинеска или Руска вакцина само.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom