Дали сте одмаздољубиви?

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.690
Поени од реакции
32.831
Во право е Обидиен, иако не го дочитав целиот текст зошто имам некоја одбивност кон текстовите напишани на латиница - без навреда.

Ако некој те повреди намерно или намерно ти нанесе штета, било да е материјална, физичка или духовна - заслужува одмазда. Ако тоа е ненамерно, колку и да сте гневни во моментот, треба да се воздржите од било какви одмазнички акции.

Јас не се одмаздувам освен ако некој не ми згрешил со намера. Ако ме повреди намерно - се одмаздувам, но само додека ми трае гневот. Ако ми помине лутината (а многу брзо ми поминува) се трудам да заборавам на тоа и едноставно се изолирам од тие луѓе. Си викам „кој те ебе” и си бркам работа.

Одмаздата може да биде интересна, пуни душа!
Ама некогаш знае да се претера и да станеш бетер од тој на кого му се одмаздуваш.
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.140
Поени од реакции
19
jas najiskrajno mislam deka vkusot na odmazdata e najubav mnogu goooolemo zlopamtilo sum so site sum dobar aren ali so toj sho ke mi zgresh mnogu go brisham za mene nepostoi vishe ali ke mu vratam. nemozam da izdrzam ako nevratam jebiga toa mi e golema negativna strana ali kakov sum takov sum ne mi e gajle
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Колку и да ми згреши некој се трудам да не реагирам дури сум под влијание на лутина и гнев, туку одкако ке олади малку ситуацијата. Така да ретко кога враќам. Обично на сите што сме грешеле ни се враќало, така да и на тие што ми згрешили и што ке ми згрешат ке им се врати кога тогаш. Не се замарам многу со одмазди и такви работи.
Се се враќа, се се плаќа
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Зависи од гревот. Памтам како слон на лецитин, враќам и добро и лошо, често во поголеми количини отколку применото. Еден од моите омилени филмови е "Kill Bill", а омилен цитат од филмот „Одмаздата е јадење кое најдобро се сервира ладно” :)
Стара јапанска поговорка ваљда. Ете колку јапанците биле помудри од Џизас :raz:
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.378
Поени од реакции
48
Се памтам. Ама ретко се одмаздувам. А кога се одмаздувам, ден, итс биг. рили, рили, биг.
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Хм..

Едит од Spooky : Постов не го бришам само за да остане како лош пример на „содржајни“ постови. И затоа што му е прв на Карлито, да не каже лошо сме го пречекале. Ќе ве молам вакви постови (и постови со по едно-две смајли) да не пишувате.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.753
Поени од реакции
1.845
Не знам како изгледа одмазда, дека не сум ја спремала никому ... т.е. сум спремала и сум се ладела после тоа па останувало на нереализиран план. Не држам омраза во мене многу. Но, тоа било досега ... секој има право да се промени, а мислам дека нешто во мене почнува баш тоа да го прави:icon_lol:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.340
Поени од реакции
3.052
- Svetov je trkalo, braos na toj shto go vrti! KOga si gore ne plukaj na tie dole oti koga ke dojdat, koga ke se smeni trkaloto, nema da sakas da te plukaat tebe.

Revenge is a dish best served cold! Tocno. No, ne cini da se odmazduvate. Prostete, sekomu, kolku i da vi zgresil.
Bidete lugje doblesni, so vrednosti vredni pocit, a ne so odmazda, kako nisko cuvstvo na momentalna satisfakcija koja nosi dolgorocna paznina nikogas nenadoplniva.

Kolku ova ubavo i doblesno zvuci.
No, navitina, jas ne se odmazduvam. Ne planiram so denovi, meseci, godini.
Ako vo momentot ne vratam na bolkata (sto ne e dzedajski od mene mnogu, ama covek se trudi i uci cel zivot na podobro), tesko deka e vratam nekogas. Ako slucajno se pruzi sansa ponatamu, vo zivotot, da mu vratam nekomu za zloto, ne znam. Zavisi od raspolozenieto vo momentot. Ako sum vo afektno rastroeno nervozna sostojba mozebi. Najcesto krst i recka ne maam ponatamu. Iako mnogupati, cesto smetam deka se e glupost i prostuvam.

Poveke za drugi sum izigruval bonebreaker, tugj mec na osvetata. No, ni toa vo posledno vreme. It is beneath me.
Iako se trudam to right the wrongs.

P.S. Oj, Aceva, koj ti zgersil dusa?
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Garfield напиша:
P.S. Oj, Aceva, koj ti zgersil dusa?
Те интересира? Сакаш да ми ја олесниш совеста?
Или да му ја оптовариме на Елвис совеста?:wink:
 

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
1
Одмаздата е човечка особина,значи,да бидеме човечни..што се однесува до одмаздата..Но,не е и единствена особина,нели?
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
227
Било што да ми направат,сигурно после тоа нема да седнам на маса да викнам најдобри другари и да правиме план за одмазда (ко по шпанскине серии :icon_lol:).Знам подобри начини да го натерам тој што ме повредил психички да пати...но ни тоа не го правам често
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
sinook напиша:
Одмаздата е човечка особина,значи,да бидеме човечни..што се однесува до одмаздата..Но,не е и единствена особина,нели?
Токму така. Човечки е и да се сподели. Кога пред трет чоек (кај нас другар/ка во америкине можеби шринк) ќе се истурат сите мајки, шајки, зли духови и крвави намери и желбата за одмазда омекнува - или исчезнува.
Затоа сме тука.:wink:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.726
Поени од реакции
246
Ајде кажувајте кој е тој (ак треба и по ПП) за да му кршам врат или да го варам како виршла :pishtoldz
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.726
Поени од реакции
246
Почитувани колеги - причините за преместување ви се објаснати во Администратори. Ве молам оставете ја темава во Чек Дис Аут :wink:
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Одмазда - не.

Што ако се одмаздам? Што добивам со тоа? Е сеа, ако легне на волеј зашто да не, ама у принцип не се ангажирам околу „собирање луѓе”, „кроење планови” и „спремање тактики”.

Пошто со тоа што ќе му вратам, станувам ист ко него. Може да го напраам на малце подискретен начин, ама никако со предумисла или со акција - реакција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom