Дали сте буквалисти?

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Он топик:
Дали сум буквалиста? Апла. Можам цел ден да си го тупам мозокот со некоја изјава од одредена личност, иако може вистината е само дека таа личност се зезала или па има брз јазик и покрај тоа што не ме знае доволно за да суди.
Така да, испаѓа дека колку и да викам дека живеам по свои правила и сл, сепак и те како ми е битно што другите мислат за мене и што ми зборуваат.

Слично нешто и јас. Често знам да си ја тупам главата и да се фаќам за најмали ситници.И некогаш навистина буквално ги сфаќам работите и некогаш и шала може да ме повреди. Сепак нормално не се случува постојано ова. Барем така мислам. Барем кога сум со поблиски луѓе знам кога се зезаат, кога се иронични, кога се сериозни, па знам кога да ги сфатам буквално, кога не. И во зависност од ситуацијата и од човекот, некогаш сфаќам меѓу редови, некогаш не. Некогаш сама си создавам “меѓуредови“.

Во секој случај припаѓам на оние кои малце побуквално ги сфаќаат работите. Сепак кога сум излезена со поголемо друштво се сфаќам на заебанција,ама кога ќе си дојдам дома е проблемот. Тогаш почнува тупењето.:)
 

GoKo}sBePoT

Опасниот Буцко
Член од
27 јули 2007
Мислења
582
Поени од реакции
5
Ауф да,се сфаќам здраво за готово...:)
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Ne ,ne sum bukvalista ako nekoj se sali ili e dvosmislen toa znam da go osetam.No ne daj boze nekoj da mi obeka nesto ,a ne go napravi toa znam na glava da mu se kacam.Ako mi obekaat nesto da mi kupat ili dadat nesto, a toa ne go storat e togas pagam u nesvest ,ko nekoe dete sum za takvi raboti zosto mi obekale a ne go ispolnile vetuvanjeto. Za toa sum strasen bukvalista i ne se menjavam vo toj pogled.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Во некои случаеви сум буквалист зашто малце ми е тешко да ги разберам луѓето со двосмислените тактики. Научен сум се да си кажувам во лице и тоа го очекувам од другите кон мене. Сум се заебал неколку пати заради тоа али се учам. Има време.
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
28
Поени од реакции
0
Crazy in love има напишано баш се што мислам.Да не се повторуваме.А сето тоа на моменти многу ме нервира што сум таква, сум пробала да се менувам ама некако тешко ми оди.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Знам да читам меѓу редови ,сваќам шала и препознавам двосмисленост.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ги познавам двослисмените ама и мислам дека нема букевализам...туку лавизам:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
224
Поени од реакции
2
Па не... не сум буквалист, знам да читам меѓу редови, најчесто можам да препознаам кога некој се зеза или збори со иронија и сл. Меѓутоа познавам многу луѓе кои се буквалисти и кои мене неможат да ме препознаат дали сум озбилна, дали зборувам со иронија и сл. и најчесто тоа ме нервира затоа што неможам да зборувам како што јас сакам туку треба да внимавам дали тој некој што не ме препознава ќе биде увреден или нема да ме сфати.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
сум сум .. емто голем .. можи споменик од 35 метра да ми подигните. Ми се смеат море другариве ко че кажа нешо демек на смеја и ја одма мозгам .
Знам оти е лошо ова ама лошо е па и нишо да непромозгаш шупењка да бидиш и се здраво за готово да си земаш.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
449
Поени од реакции
16
Не сум голем буквалист,понекогаш знам да бидам ама тоа е само кога ми одговара:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom