Дали си спасен?!

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Како бе не може да има негативна и позитивна енергија? Абе сега не зезај па не си ваљда до толку дете да не разбираш и да не си го осетил тоа?

Иначе за твоја информациај се е створено од енергија, и секоја маетрија си има своја енергија на оваа палнета. И затоа лошите луѓе не за џабе ги викаат негативци :smir:
Ajде вака: Во библијата пишува дека кога грми, некој светец (нз кој) растовара камења на небото. Не си ваљда дете да веруваш во ова! Размисли малце во што веруваш.:smir:

И ова со негативциве, мн глеаш филмови.

Тоа што се осеќаш позитивно нема врска со енергијата. Ако е за така, ред булот е пијалок на господ:kesa:? хаха
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ajде вака: Во библијата пишува дека кога грми, некој светец (нз кој) растовара камења на небото. Не си ваљда дете да веруваш во ова! Размисли малце во што веруваш.:smir:

И ова со негативциве, мн глеаш филмови.

Тоа што се осеќаш позитивно нема врска со енергијата. Ако е за така, ред булот е пијалок на господ:kesa:? хаха

каде си прочитал такво нешто во бивблијата жити се?


ЗА библијата дека е света книга се кажува или веруваш во се или не можеш да речеш во ова верувам во ова не. Нема средина, али вакво нешто колку што знам јас не пишува.
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
каде си прочитал такво нешто во бивблијата жити се?


ЗА библијата дека е света книга се кажува или веруваш во се или не можеш да речеш во ова верувам во ова не. Нема средина, али вакво нешто колку што знам јас не пишува.
100% пишува. Проверено.

И што ако е света книга. Тоа значи дека тамо се што е напишано е вистина?
Јас колку што знам, библијата е книга напишана од луѓе, а воедно е и плагијат верзија на книгите од азиските цивилизации од пред нашата ера. Ајде сеа и ова успори го!

Сигурно господ не се симнал да ја напише! А ако е од луѓе напишана, што е светото? Тоа што вика не кради? :nenene: Па и ја ќе ти речам немој да крадеш, но тоа не ме праи светец, ти текиња?! Или пак што пишува за алхемија и тоа од вода у вино?!:tapp: Тоа е сосема невозможно да се напраи на тој начин! Тоа фикција, исто како и сајнс фикшн филмовите. Ако тоа е свето, тогаш и филмовите се свети, така? :toe:
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
4
Здраво!

:icon_conf

:smir:

Во мојот прв натпис, пишав:

vasilk напиша:
Пред некое време на YouTube се појави едно предавање, преведено/титлувано на македонски со тема: „Дали си спасен?!“

Топло ви го препорачувам да го изгледате и би сакал да го слушнам и вашете мислење на истото прашање - како можеш да знаеш дека си спасен?!

Мој впечаток е дека сите почнавте да одговарате на прашањето и да кажувате свои мислења, без притоа да го изгледате видеото. Знам дека сите имате што да кажете, но мислам дека би било коректно ако се ислушаат сите воведните аргументи, а видеото е едно од нив. Па еве, да ве потсетам и потикнам да одвоите 50тина минути и да го ислушате.

Исто, вчера наидов и на едно друго видео на YouTube, многу пократкo, на тема: "Faith, works & salvation" - трае само 3минути и има интересен (математички) приод :icon_idea Може да го погледнете: .


А пред се, имајте постојано љубов меѓу себе; зашто „љубовта покрива многу гревови”.
- 1 Петрово 4:8


Пријатен ден!
Васил
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.668
Поени од реакции
11.708
Јас на пример имам проблем со звучната, мојот звук из дед, дај накратко ако можеш опиши о чему се ради, за нас грешните со грешна звучна карта...:se_ molam
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
100% пишува. Проверено.

И што ако е света книга. Тоа значи дека тамо се што е напишано е вистина?
Јас колку што знам, библијата е книга напишана од луѓе, а воедно е и плагијат верзија на книгите од азиските цивилизации од пред нашата ера. Ајде сеа и ова успори го!

Сигурно господ не се симнал да ја напише! А ако е од луѓе напишана, што е светото? Тоа што вика не кради? :nenene: Па и ја ќе ти речам немој да крадеш, но тоа не ме праи светец, ти текиња?! Или пак што пишува за алхемија и тоа од вода у вино?!:tapp: Тоа е сосема невозможно да се напраи на тој начин! Тоа фикција, исто како и сајнс фикшн филмовите. Ако тоа е свето, тогаш и филмовите се свети, така? :toe:

Sem sto e tamu napisano e vistina i zatoa sakas veruvaj sakas ne veruvaj sredina nema.

Napisana e od luge ama vo niv bi lsvetito duh sto znaci deka gospod bog preku svoite proroci ja napisal knigata. I zatoa se vika deka ima slugi bozji.

jas pak ke te prasam kade e toa napisano vo biblijata cim vikas deka go ima :helou:
 
A

ateist

Гостин
Здраво драги трагачи на вистината!

на македонски со тема: „Дали си спасен?!“
кон насловот на темата :
па да научиме нешто за превенција и спасување

.
.
.


Превенција од СВИНСКИ ГРИП

До сега сигурно ги имате видено застрашувачките слики од Мексико и САД со луѓе кои превземаат се што е во нивни раце да се заштитат од вирусот на Свински Грип. Во продолжение следуваат неколку корисни податоци и совети во врска со вирусот Х1Н1 тип А.

Секогаш кога кашлате или кивате покривајте ја вашата уста со нешто непробојно. Избегнете го честото допирање на вашето лице, носот и устата затоа што свинскиот грип најчесто се пренесува преку каналите за дишење исто како и обичниот грип.

Често мијајте ги вашите раце со сапун затоа што свинскиот грип се пренесува и преку допир на објекти на кои е возможна вегетација на вирусот.

Алкохолните дезинфициенси кои ги користиме за чистење на рацете не се 100% гаранција за уништување на Х1Н1 тип А вирусот, затоа што тие чистат само дел од микроорганизмите, но никогаш во целост.

Доколку во местото во кое живеете има појава на заболени од свински грип треба да се избегнуваат собири на поголеми групи луѓе. Заболените од свинскиот грип може да го носат вирусот и до 10 дена без да имаат какви и да било знаци на настинка.

Во случај да сте параноични и немате ништо против необичниот изглед можете да носите респираторна маска. Со неа шансите за заболување се намалуваат за преку 50%.

Оние кои се почуствувале настинати или со нарушено здравје се препорачува да не одат на работа и веднаш да го посетат нивниот матичен лекар. Се додека лекарот не им потврди дека се е во ред со нивното здравје не треба да се враќаат назад во нормалниот општествен живот.

http://www.altea.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=42&Itemid=41

.
.
.
.
.
ЗАКОН ЗА ЗАШТИТА И ЗА СПАСУВАЊЕ ОД ПОЖАРИ
Ретко кој знае да ракува со противпожарен апарат
"Мобимак" е една од фирмите што редовно организира предавања и обуки за своите вработени, тие се обврзани на тоа со ИСО-стандардот 14001

Работодавците во сите фирми мора на своите вработени да им организираат предавања и обука како да се снајдат ако во фирмата избувне пожар, пишува во Законот за заштита и спасување, чии измени беа внесени во јуни. Одредбата во новиот закон е пренесена од Законот за заштитата од пожари од 1986 година. Во него пишува дека организациите на здружениот труд и другите организации и заедници, државните органи и работните луѓе што самостојно вршат дејност се должни да обезбедат секој работник да се запознае со опасностите од пожари на работното место на кое е распореден, со мерките и со средствата за гаснење пожари, практичната употреба на уредите, техничката опрема и средствата за гаснење пожари. Работодавците мора да ги информираат своите вработени за материјалната и за другата одговорност ако тие не се придржуваат на пропишаните мерки за заштита од пожари.

Во Секторот за заштита од пожари велат дека работодавецот има обврска да изврши годишна обука на своите вработени или обуката да ја спроведува на секои шест месеци. Најчесто тоа се кратки предавања како да се евакуираат вработените ако избие пожар и како да се ракува со противпожарниот апарат. Обуките ги вршат екипи на противпожарните бригади, претставници на фирми што произведуваат противпожарни апарати, како и членови на Агенции за физичко обезбедување на објектите.

- Штом екипите за обука го завршат предавањето, фирмата добива документ со кој се потврдува дека вработените имаат одредено знаење како да реагираат при пожар. Нашите инспектори вршат редовна контрола кои од фирмите во Градот имаат таков документ. Вработените се обучуваат како да не креваат паника и како најбезбедно да го напуштат објектот. Тие добиваат совети како да ракуваат со плински боци и решоа, бидејќи факт е дека нив ги има по канцелариите. Во зависност од интересот на работодавецот, предавањата може да бидат теоретски и практични - велат во Секторот.

Вработени во повеќе фирми во градот не знаат како да реагираат ако избие пожар.

- Не дај боже да се случи нешто, не знам како да реагирам, ниту како да го активирам противпожарниот апарат. Никој досега не ми кажал што треба да правам ако дојде до тоа. Не ни знаев дека работодавецот има обврска да организира предавање на таа тема за мене и за моите колеги - вели една вработена скопјанка.

"Мобимак" е една од фирмите што редовно организира такви предавања и обуки за своите вработени. Таму велат дека тие се обврзани да преземаат такви активности, бидејќи тоа им го налага ИСО-стандардот 14001.

http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2536&stID=38323
.
.
.
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Sem sto e tamu napisano e vistina i zatoa sakas veruvaj sakas ne veruvaj sredina nema.

Napisana e od luge ama vo niv bi lsvetito duh sto znaci deka gospod bog preku svoite proroci ja napisal knigata. I zatoa se vika deka ima slugi bozji.

jas pak ke te prasam kade e toa napisano vo biblijata cim vikas deka go ima :helou:
Дај ми еден доказ дека е вистина! Ако знаеш дека е вистина, треба и да знаеш зашто е вистина. Ама ако нешто не е можно, автоматски и е невистинито, се сложуваме тука?!

Напишана е од луѓе кои препишувале од сумерците или од незнам кој!
Ти знаеш ли у опште нешто или за џабе дискутираме?!

Не ја имам прочитано, ама ми го имаат кажано некои кој ја има.:pipi:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Дај ми еден доказ дека е вистина! Ако знаеш дека е вистина, треба и да знаеш зашто е вистина. Ама ако нешто не е можно, автоматски и е невистинито, се сложуваме тука?!

Напишана е од луѓе кои препишувале од сумерците или од незнам кој!
Ти знаеш ли у опште нешто или за џабе дискутираме?!

Не ја имам прочитано, ама ми го имаат кажано некои кој ја има.:pipi:

каков доказ сакаш да ти дадам? Кога се што се пророкувало се исполнило. И од никого не е препишана.

А јас тебе ти побарав да ми го покажеш тој пасус каде тоа го пишува ти не го даваш :helou:


А што тоа е неможно за господ бог?
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
каков доказ сакаш да ти дадам? Кога се што се пророкувало се исполнило. И од никого не е препишана.

А јас тебе ти побарав да ми го покажеш тој пасус каде тоа го пишува ти не го даваш :helou:


А што тоа е неможно за господ бог?
Препишана е. Може не цела, ама поголемиот дел, да.

Ако го најдам, ќе ти го пратам. Вака незнам кај се наоѓа.

Мислев на доказите, тие се неможми. А за да ти кажам што е неможно за него, јас прво треба да знам нешто за него. Ама нигде не можам да најдам ни доказ ни ништо, па така да ќе ти кажам дека едноставно не е можно неговото постоење.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Препишана е. Може не цела, ама поголемиот дел, да.

Ако го најдам, ќе ти го пратам. Вака незнам кај се наоѓа.

Мислев на доказите, тие се неможми. А за да ти кажам што е неможно за него, јас прво треба да знам нешто за него. Ама нигде не можам да најдам ни доказ ни ништо, па така да ќе ти кажам дека едноставно не е можно неговото постоење.
Убаво си кажа дека не си ја прочитал Библијата, а тврдиш дека таму пишува такви глупости само затоа што „некој што ја читал ти кажал дека е така“...
Ова му доаѓа исто како оној вицот: -„ абе знаеш дека бурекот е многу убав ? -не знам, а ти си јадел ? Не, ама бато еднаш гледал некој како јаде“:pos2::pos2::pos2:.
Не биди смешен. Земи ја Библијата и читај ја, таму има се' што ти треба.

Не ширам некоја ерес, ил инешто ново, туку ја кажув ам вистината зашто сатаната или ѓаволот ги лаже луѓето дека бог е еден за само на нему да му се поклонуваат.

п.с. не знам дали можеш да отвориш очи и да видиш дека секогаш кога некој вика дека бог е еден се осеќа темна енергија или поточно црна. по тоа се познава дека тоа не е вистина.
„Зашто тројца се Кои сведочат во небото: Таткото, Словото и Светиот Дух; и Овие Три се едно“ (1Јованово 5,7). Ова ли ти личи на ерес ? Која ли Библија ти ја читаш ?

Околу твојот болдиран текст: да не е трагично, би било смешно. Друг коментар немам.
 
Член од
26 март 2010
Мислења
132
Поени од реакции
23
Не ја имам прочитано, ама ми го имаат кажано некои кој ја има.:pipi:

Kako mozes da dades komentar za kniga sto ne si ja procital?

Toa e isto kako da komentiras za nekoj film a ne si go gledal.

A pak ova deka vo Biblijata pisuva deka koga grmi nekoj svetec trkala kamenja e vrv na se:pos2:.

Prasaj gi tvoite prijateli sto imaat Biblija da ti kazat vo koj stih se naogja toa :wink:
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
1. Jas sum gospod Bog tvoj, da nemas drugi bogovi osven mene.
2. Ne pravi idol ili slika od ona stoe gore na neboto, sto e dolu na zemjata i stoe vo vodata, pod zemjata, ne im se poklonuvaj i ne im sluzi.


da nemas drugi bogovi osven Mene!!!!

Spored ova znaci deka Bog e samo eden i ne saka nikoj nisto da mu pridruzi, ni svet duh, ni sin, ni bogorodica, nisto....

Ne pravi idol ili slika od ona stoe gore na neboto, sto e dolu na zemjata i stoe vo vodata, pod zemjata, ne im se poklonuvaj i ne im sluzi.

Vie napravivte idoli, svetci, bogorodici itn.
Браво, ние и немаме друг Бог. Не му се клањаме ниту на Кришна, ниту на Зевс, итн. Само на Троединиот Бог. „Зашто тројца се Кои сведочат во небото: Таткото, Словото и Светиот Дух; и Овие Три се едно.“ (1Јованово 5,7)
Околу идолите: не прави слика од она што е на небото (сонце, месечина,ѕвезди, гром и сл.), што е долу на земјата (теле, вол, змија, коњ и сл.) и во водата (риба, кит, јагула и тн.) под земјата (крт, црви, и сл.) не им се поклонувај и не им служи. Сосема точно. Христијаните не го прават тоа.
Сите знаеме кој тоа обожува и се поклонува на крави, змии, тотеми, богови на громовите, ѕвездите (астролозите) и сл. Таа заповед најмногу се однесува на нив, а им е дадена на христијаните за да не бидат како нив.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
„Зашто тројца се Кои сведочат во небото: Таткото, Словото и Светиот Дух; и Овие Три се едно“ (1Јованово 5,7). Ова ли ти личи на ерес ? Која ли Библија ти ја читаш ?

Околу твојот болдиран текст: да не е трагично, би било смешно. Друг коментар немам.

севишен е бог, космички апсолут кој ги обединува сите богови и целата вселена во една целина. Сите останати богови се хипостаси или субличности на свевишниот.

Боговите се рацете на севишниот или инструменти со чија помош тој управува со светот. Но тие богови не се пасивни, тие имаат слободна воља, нели како што имал и луцифер - или сатаната која одбрала да се спротистави.

но нели е најважно дека свевишниот не е единствен бог тоа е свевишниот апсолут.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
севишен е бог, космички апсолут кој ги обединува сите богови и целата вселена во една целина. Сите останати богови се хипостаси или субличности на свевишниот.

Боговите се рацете на севишниот или инструменти со чија помош тој управува со светот. Но тие богови не се пасивни, тие имаат слободна воља, нели како што имал и луцифер - или сатаната која одбрала да се спротистави.

но нели е најважно дека свевишниот не е единствен бог тоа е свевишниот апсолут.

Извини, ако не е тајна, на која религија и припаѓаш ?
Не можам да те разберам според овие твои мислења во што веруваш ти ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom