Дали си спасен?!

A

ateist

Гостин
за кого и философско-математичките нелогичности се сами по себе вистинити.
за какви нелогичности станува збор ?
наброј неколку .

филозофија е едно а математика е друго

филозофијата има разни правци
а математиката е егзактна , конкретна прецизно дефинирана , еднозначна ...логична

Верата верува и се потпира на богооткриените вистини, а умот мудрува и сака да го дознае она кое веќе е објавено како вистина.
кое е веќе објавено како вистина ?

има негде шеми во библија како се прави радио , телевизор . шпорет .....

боготкриени вистини ??????????

дека како велиш ..верата верува .............значи ПРЕТПОСТАВКА без било какви докази него онака безвезе ..кому иде ....

Моите очи така гледаат, и се осеќа кога некој кажува нешто дали е вистина или не. Јас верувам и су мсигурен дека бог не еден и дека е тоа вистина и дека вие сте погрешно учени дека бог е еден. Се додека така верувате дека бог е еден му служите и му се поклонувате на сатаната.
???????????????????
што сакаше да каже писателот ?

на македонски молам ако може да се одговори .
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
- веќе посочив една нелогичност (нелогичност според умот), а тоа е Троединоста Божја.

- еве ти уште неколку „нелогичности„ (нелогични за умот, разбира се): како може Бог отсекогаш да постои, или, како може Бог од ништо да создаде нешто, т.е. се видливо и невидливо, или, како е можно да постојат и нематеријални/невидливи битија, или, како е можно Христос да се роди без биолошки татко, или, како е можно Христос да воскресне веќе мртов човек, или, како е можно Христос да воскресне, иако бил мртов 3 дена, или....ај, доста ти се нелогичности за денеска.

- Вистината веќе е објавена: Он, Христос Богочовекот, Сам по Себе е објавена Вистина, потврдена од Отецот и Духот Свет, а Неговите вистини се забележани во Писмото и искуствено докажани преку животот од и во Црквата.
 
A

ateist

Гостин
- веќе посочив една нелогичност (нелогичност според умот), а тоа е Троединоста Божја.
тоа е грчка измислица која вие сте им ја украле

нема таква работа во библија

Марко: 12:32 И книжникот Му рече: „Добро, Учителе, кажа според вистината дека Бог е Еден, и нема друг освен Него,

1 Тимотеј: 2:5 Зашто Бог е Еден , и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,

- Вистината веќе е објавена: Он, Христос Богочовекот,
уште една грчка измислица

не е Богочовек туку Човек

еве :
1 Тимотеј: 2:5 Зашто Бог е Еден , и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,

-

- еве ти уште неколку „нелогичности„ (нелогични за умот, разбира се): како може Бог отсекогаш да постои, или, како може Бог од ништо да создаде нешто, т.е. се видливо и невидливо, или, како е можно да постојат и нематеријални/невидливи битија,
кој докажал дека воопшто постои а нели пак отсекогаш дека постоело битие Бог ?

кој докажал дека било што создал некој виртуелен лик наречен бог ?

откај знаеш дека постојат невидливи битија ....може станува збор за психолошко пореметување .
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Биди ми поздравен, здрав и жив, а еден убав ден, глеј да бидит троа порано, ќе ти текнит, ај ти....

И тогаш, кога ќе ти текнит, ќе увидиш во која заблуда си живеел до тој моменат, разбираш...
 
A

ateist

Гостин
Биди ми поздравен, здрав и жив, а еден убав ден, глеј да бидит троа порано, ќе ти текнит, ај ти....

И тогаш, кога ќе ти текнит, ќе увидиш во која заблуда си живеел до тој моменат, разбираш...
мене барем видот ми е добар

читам како што пишува

Вие за жал ниту до тоа ниво неможе да стасате

ниту на очите неможе да си поверувате :pos:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
дека како велиш ..верата верува .............значи ПРЕТПОСТАВКА без било какви докази него онака безвезе ..кому иде ....



???????????????????
што сакаше да каже писателот ?

на македонски молам ако може да се одговори .

Па еве на приемр бидејќи си ти атеист тоа е исто како неврник или како што е ѓаволот, сатаната. Кога ти пишуваш овде против бога и против религијата твоите постови зрачат со иста така евергија како кога викаат и веруваат дека бог е еден.
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Па еве на приемр бидејќи си ти атеист тоа е исто како неврник или како што е ѓаволот, сатаната. Кога ти пишуваш овде против бога и против религијата твоите постови зрачат со иста така евергија како кога викаат и веруваат дека бог е еден.
... и таа енергија (светлинска) е во директна поврзаност со контрасотот и сјајот на мониоторот пред кој седиш. :smir:
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Како ви се троши време за вакви глупости бе ОТИДЕ И МЛАДИНА И СЕ У ПИЧКУ МАТЕРИНА!!!
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Премногу WOW играте. И јас бев таков, ама фамилијата, пријателите, стучните лица и институциите се тука да ви помогнат. Треба многу воља и труд.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
... и таа енергија (светлинска) е во директна поврзаност со контрасотот и сјајот на мониоторот пред кој седиш. :smir:

хахаха :smir: Не шала на страна, факт е дека постои позитивна енергија и негативна. Еве на приемр постовите на MIKI1 се позитивни без разлика дали се сложуваме и сме истомисленици во тоа дали е бог еден или е тројство. тоа ми е мене поентата и верувам дека сум во право.
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
хахаха :smir: Не шала на страна, факт е дека постои позитивна енергија и негативна. Еве на приемр постовите на MIKI1 се позитивни без разлика дали се сложуваме и сме истомисленици во тоа дали е бог еден или е тројство. тоа ми е мене поентата и верувам дека сум во право.
Да, у право си. Позитивно влијаат на мене. Често знаат да ме насмеат.


... и да. Каква е таа негативна енергија. Другар, кога уптребуваш поим енергија, треба малце од малце да знаеш што е тоа. Не сум сигурен (сум заборавил, одамна сум учел), но мислам дека енергијата неможе да има негативна вредност.:toe: Поправете ме ако не сум у право. А доколку сум у право, не ти држат вода фактиве.:)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Да, у право си. Позитивно влијаат на мене. Често знаат да ме насмеат.


... и да. Каква е таа негативна енергија. Другар, кога уптребуваш поим енергија, треба малце од малце да знаеш што е тоа. Не сум сигурен (сум заборавил, одамна сум учел), но мислам дека енергијата неможе да има негативна вредност.:toe: Поправете ме ако не сум у право. А доколку сум у право, не ти држат вода фактиве.:)
Како бе не може да има негативна и позитивна енергија? Абе сега не зезај па не си ваљда до толку дете да не разбираш и да не си го осетил тоа?

Иначе за твоја информациај се е створено од енергија, и секоја маетрија си има своја енергија на оваа палнета. И затоа лошите луѓе не за џабе ги викаат негативци :smir:
 
A

ateist

Гостин
Па еве на приемр бидејќи си ти атеист тоа е исто како неврник или како што е ѓаволот, сатаната. .
?????????????????????????

глупости невидени .
атеист неверува во нешто што е недокажано .
додека како што пишува во библија ЃАВОЛ САТАНА е ВЕРНИК ..нели се знаат со бог
нели ....сатаната -џаоло бил избркан од рајо-т ОД НЕГОВИО тате = Бог
значи се познаваат сас бога

атеист неверуе во бог или џаол сатана ...........се деодека не се докаже нивното постоење .

Кога ти пишуваш овде против бога и против религијата твоите постови зрачат
ам тоа не ме праи џаол сатана

баш напритив атеистите не ја кршат заповедта ..не го спомнуат име господово напразно

( и неможат оти е недефиирано )

а токму вас религиозните ве пишува дека се лигавите со слткоречивост уствари ЛАЖЕТЕ сушите Ве пишуе дека сте сатанисти

еве :

2 Коринтјани: 11:14 И не е чудно, зашто самиот сатана се преправа во ангел на светлината.

религиите измислуваат лукави бајки - прикаски драпешници

2 Петрово: 1:16 Зашто кога ви ги објавивме силата и доаѓањето на нашиот Господ Исус Христос, ние не следевме лукаво измислени бајки,

атеистите НЕ ИЗМИСЛУВААТ никакви бајки прикаски за никакви богови
и не дозволуваат релиозните драпајгазовци да ги доведат во заблуда

Ефесјани: 4:14 за да не бидеме веќе деца, кои ги лулее и ги носи секој ветар на науката, што - со човечката измама и лукавство - доведува до итро измислени заблуди.


релгииите шират злоба омраза

1 Коринтјани: 5:8 Затоа треба да празнуваме не со стариот квас, ниту со квасот на злобата и лукавството, туку со бесквасниот леб на искреност и вистина.

претставата за малите бедни злобни луѓе наречени верници-религиозни ги пишува- е дадена и во новиот завет

еве :

Марко: 7:22 кражби, лакомства, лукавства, пакости, разузданост, око лукаво, богохулство, гордост, безумство.

Римјаните: 1:29 исполнети со секаков вид неправда, расипаност, алчност, зло; полни со завист, убиства, расправии, лукавства, подмолност; озборувачи,

.
.

затоа помеѓу атеистите и религиите и верите постои

Лука: 16:26 Освен тоа, меѓу нас и вас поставена е ГОЛЕМА БЕЗДНА, така што ни оние кои би сакале да преминат оттука при вас - не можат; ниту пак да преминат оттаму при нас.’

ГОЛЕМА БЕЗДНА= БЕСКОНЕЧНО ДЛАБОКА ВЕЧНА .........НЕДОВЕРБА

како кога викаат и веруваат дека бог е еден.
ЕДЕ па шо

луѓето СИ ВЕРУВААТ на очите

така си пишува и во Библија и во Куран дека има еден бог ( нема тројца )

сеа тоа што ти-вие немате капацитет да си верувате на очите ..е ваш проблем
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ајде, конечно, да се вратиме на темата па би запрашал: кој од Вас, форумџиите, ќе го наведе магичниот рецепт, со кој уште сега, дур е жив, и тоа онака, огревовен, непокајан, острастен, похотен, горд, суетен ( и тн...), а сеуште присутен во отпаднатиов материјален Свет, веќе успеал да се спаси!???
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
?????????????????????????

глупости невидени .
атеист неверува во нешто што е недокажано .
додека како што пишува во библија ЃАВОЛ САТАНА е ВЕРНИК ..нели се знаат со бог

хаха Значи ѓаволот или Сатана е верник? хаха ова прв пат слушам се гледа дека си изгубен. Самиот збор не-верник се кажува што има да ти објаснувам повеќе. Затоа и живеат надвор од словото божје и од нивните заповеди. Затоа ти не - веруваш за да си речеш не постои господ бог ќе си правам што сакам и како сакам ќе живам и нема да има казна затоа што така живеам. Епе еден ден твоето безаконие ќе те стигне и ќе се сопнеш од аголот што го отфрли.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom