Дали секогаш победува љубовта?

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Неможе секогаш да победи,тоа е апсурд...понекогаш колку и да се бориш секогаш излегуваш поразен,така е и со љубовта...ако победуваше сите ќе беа заљубени и среќни но за жал не е така,некои луѓе си викаат доколку не ја имам љубовта ќе ја заменам со друга но колку е тоа достојна замена?:toe:

Болдираново,апсолутно воопшто не е точно и не се согласувам со тоа.
Секој пат во животот,доколку нешто силно сакаш и си спремен да се бориш до крај - ќе го добиеш и ќе победиш.

Ако човек се борел,а изгубил,тоа значи дека не се борел доволно за тоа што му значело.

Доколку пожртвувано и без страв се бориш - победата е загарантирана.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Неможе секогаш да победи,тоа е апсурд...понекогаш колку и да се бориш секогаш излегуваш поразен,така е и со љубовта...ако победуваше сите ќе беа заљубени и среќни но за жал не е така,некои луѓе си викаат доколку не ја имам љубовта ќе ја заменам со друга но колку е тоа достојна замена?:toe:
Никој неможе да биде замена на никого. Сите сме различни на свој начин со свое однесување. Не излегуваш секогаш поразен, поразен си кога не е само љубовта во прашање, значи има нешто трето.:helou:
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.926
Поени од реакции
23.971
Победува Во светот на бајките само чудесно тајно веруваат децата што мечтаат децата што сонуваат. Врска нема колку и да се трудиш што и да правиш колку и да ги редиш коцките на успехот има нешто што се вика виша сила наречете го Господ, судбина, природата, случајност или што и да е што "ако не ти било пишано" нема ни да биде. Нормално твое е да вложиш затоа што така шансите се поголеми ама се друго е среќа.

А за моќните и срцепарателни изрази на Коелјо "Ако нешто сакаш целата вселена ќе направи заговор да се оствари тоа" не сум сретнал некое стручно лице од таа бранша



за да ми потврди.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Болдираново,апсолутно воопшто не е точно и не се согласувам со тоа.
Секој пат во животот,доколку нешто силно сакаш и си спремен да се бориш до крај - ќе го добиеш и ќе победиш.

Ако човек се борел,а изгубил,тоа значи дека не се борел доволно за тоа што му значело.

Доколку пожртвувано и без страв се бориш - победата е загарантирана.
Во ред е нашто силно да посакуваш но едноставно има работи кои колку и да ги посакуваш неможеш да ги добиеш,едноставно не е до тебе,така е и со љубовта,кажав доколку беше така сите ќе беа среќни и заљубени и ќе живеевме во рајот и се ќе беше прекрасноно за жал не е така :smir:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Во ред е нашто силно да посакуваш но едноставно има работи кои колку и да ги посакуваш неможеш да ги добиеш,едноставно не е до тебе,така е и со љубовта,кажав доколку беше така сите ќе беа среќни и заљубени и ќе живеевме во рајот и се ќе беше прекрасноно за жал не е така :smir:
Има огромна разлика од тоа само да посакуваш нешто и до тоа да посакуваш и да се бориш до последен здив.

Најбитно нешто е човек да се бори,не само да посакува.
Ако посакува нешто и не мрдне за да му се оствари тоа,нормално дека нема да му паднат сами работите од небо.

Реков,тешко е да победи љубовта - потребни се неколку услови за да таа победи,ако се исполнат сите тие услови,ќе победи.А сите услови кои ги наброив во првиот мој пост,зависат само и само од самиот човек.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Da da Krejzi...
Vazno e da se boris...ama ima edna pesna, vika..."there are wars that can't be won"...istata pesna, nosi edna poraka...

 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
Не баш. Победува ако се бориш ако не се бориш не очекувај дека некој ке ти пружи рака и ке ти признае победа кога не си се борел.
Љубовта си го бара тоа.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Не баш. Победува ако се бориш ако не се бориш не очекувај дека некој ке ти пружи рака и ке ти признае победа кога не си се борел.
Љубовта си го бара тоа.
Hehe...
Mislam deka znam podobro od tebe...ne rekov da ne se boris, bori se, za ako ne uspees, da ne ti bide krivo deka ne si probal da napravis da uspee...NO...
"there are wars that can't be won"!
Mozebi togas najhrabro i najpametno nesto e da go srusis vo sebe toa sto te progonuva, za da mozes da pocnes da gradis nesto novo i pocisto...
Pametnite mu stojat vo precek na vremeto...budalite trcaat da go stignat.
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
338
Поени од реакции
16
аууу колку само не победува љубовта до пред 4 години се сакав со едно дете добро еве тогаш сум била дете во паметот уште не сум размислувала но сепак го сакав иако викав не и он мене ме сакаше и моравме да се разделиме(од некои бед причини ) а тоа мене до ден денеска ме боли не многу сепак има некоја трага во мене која секогаш ќе се сеќавам на некои работи кога ќе го видам и него му е тешко сигурна сум во тоа ама тој ми е сега невозможна љубов забранета да кажам е подобро ама тоа е животот иде понатаму поздрав
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
За оние кои ке направат СЕ за неа,за оние кои и да биле повекепати повредени сепак сметаат дека љубовта ке ги спаси,оние кои ке ги остават на страна гордоста инатот и другите недостатоци што го спречуваат текот на врската и развивањето на љубовта,ДА.Тие ке успеат да докажат дека љубовта победува,не секогаш но победува.Повекето се откажуваат уште на самиот почеток од разни х причини,без надеж дека некогаш љубовта ке успее да ги понесе и нив на нејзините криља и да се уверат дека може да победи покрај се.Штета што тие луге кои веруваат во љубовта и нејзината победа се многу ретки..затоа и всушност останатите,од постапките на неуспешните веруваат дека љубовта не секогаш победува дури и без да го пробаат тоа..е тоа е стварно разочарувачки,али тоа е реалноста:toe:
 
Член од
26 август 2008
Мислења
88
Поени од реакции
3
И покрај сите пречки,,доколку ги има,,без разлика за што станува збор,,дали мислите дека во животот секогаш победува љубовта и дека ако двајцата навистина се сакаат ќе преминат преку сите пречки и ќе бидат заедно? Или можеби има случаи кога поради некоја причина иако се сакаат ќе останат разделени? Мислите ли дека постои причина која е оправдана за да не бидат заедно иако се сакаат вистински,,и поради која вреди да ја жртвуваат својата љубов? Можеби имате некој пример,,некое искуство,,па можете и да наведете некоја таква причина???
Искрено јас немам такво искуство,,но инспирација добив од секојдневието,,зошто многу се поретки луѓето кои се во врска и се сакаат,,а многу се помногубројни оние кои страдаат поради неостварената љубов...
повелете:smir:
И најмногу на свет да се сакаат, пак се случува да не можат или да не смеат да бидат заедно... Сепак не треба да живееме во бајки, и да мислиме дека доброто(или на пример љубовта) СЕКОГАШ го победува злото, бидејки секојдневно сме сведоци на обратното...
Според мене, бајките се само лажни надежи, и никогаш не сум верувала во нив...
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
I posle tolku usponi i padovi mozam da kazam sepak deka VISTINSKATA LJUBOV pobeduva. :smir:

Samo treba da se pazi covek da ne se ufilma sam , pa da ja najde i tamu kade sto ja nema pa posle ogorcen da kolne kako zivotot ne cini , nema ljubov nema sreka.

Nema pogolema sila od taa koga dvajca navistina se sakaat ama tie ljubovi se edna u miljon . I bas poradi taa retkost se tolku ubavi i cisti i stanuvaat mit koj frla somnez na osvojuvackiot talas koj go dava vistinskata ljubov.

Da, veruvale ili ne taa pobeduva , koga ke vidite par penzioneri koi pijat kafe i se drzat

za raka na plaza i posle tolku godini toa e toa, taa nivna ljubov pobeduva. Koga ke

vidite ... ma kurac mala kriza i odma kenjam :wink:

Love sucks :) Al ipak nema da se otkazam od nadezta taa posledna umira :smir:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Не победува секогаш љубовта... ама не е битно што зборам јас...

Иначем победува во некоја шпанска серија или во некој убав роман ма да и тука зависи кој го пишува романот...ја да би пишувала нема да победи љубовта бидете сигурни во тоа...ама тоа сум јас...

Во реалноста дури и да се изборите и да ги преминете сите пречки од секаков тип на крај ќе се појави некоја трета особа и се ќе се заврши "среќно и весело"...
Ебаго можда бладам ама ова се примери од реалноста околу мене а јас ја слушам баба ми кој оговара па информирана сум... :)))
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Секако дека не секогаш,победува,ама ептен ретко,толку ретко што споредено со неуспешните љубови,е како никогаш.

За да победи треба партнерите да се сакаат,ама сакање филмско,и ептен обострано,и најважно,да се спремни на секаков ризик,да не се откажуваат при првиот,вториот...дваесеттиот пораз,да се спремни да ја водат војната додека не ја победат,да не прифаќаат ништо друго освен победата.

Ама секако,уште не сум сретнала некој до толку храбар,што би ризикувал се за да биде со љубовта на својот живот,а камо ли двајца што толку се сакаат, гледам само луѓе што се помируваат со “дај шта даш“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom