Дали ова лето кај нас беше потопло од ланското ?

Член од
20 март 2022
Мислења
1.385
Поени од реакции
3.513
Топ тема, мора да се признае. Секоја чест на креативноста.
Следни теми кои ги очекувам: дали претходната зима беше поладна од оваа, дали претходната година беше поплодна од оваа, дали оваа година си го истинкавте повеќепати од претходната и т.н.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Чисто за пример, пред 5 години, температура од 30 степени во Лондон беше означувана со жолта боја, а сега со темно црвена.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Чисто за пример, пред 5 години, температура од 30 степени во Лондон беше означувана со жолта боја, а сега со темно црвена.
УК е островска држава, целата во море... а ја по мое на места поред вода му додавам 5степени за компарација со Скопје... па и Охрид
ако Лондон и УК имале летово долг период 40, тоа навистина била голема топлина, значи ефектот на глобаално затоплување е во полна сила....
А приметив јас годинава и други НЕприродни работи, ладен ветер од ЈУГ....
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ова лето и не видов баш лето...
Ова лето беше посвежо од минативе неколку лета, со неколку повеќе дневни дождовни периоди, имавме дождовен период во јуни месец баш кога беше задушница се отепа од врнење, потоа имаше дождовен неколку дневен период и на самиот почеток како и на самиот крај од јули, а имаме и континуиран дождовен период последниве 2-3 недели...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
кој го интересира и има време еве едно доста интересно гледање на ситуацијата со глобалното затоплување линк кон видеото
да, има таква работа ама не поради кравите кој прдат, сега во Холандија што се води борба на полицијата со селаните...
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Имало пожешки лета од ова.
Не ми се виде нешто особено жешко, сум пешачел на 42*C и повеќе, сега беше 37-39*C максимум (на Макпетрол мерачот кај мене го гледам). Дома клима прилично малку користев.
Нормално дека EVN ми наплати повеќе од било кое лето, 4500, 4700МКД.
А зимоска за греење, како и секој горд Северјанин планирам секој Петок урда да јадам, и така.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Kакво бе лето, април и мај беа доста сушни и сончеви, но јуни, јули и август имаше неколку дождливи периоди... Ова лето макс. беше во Скопјево 30 и некој степен, над 40ка јок !
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.184
Летата во Скопје стануваат се пократки, а зимите се поблаги и се подолги. Чисто за пример дома се грееме (најчесто) од средина на Октомври па се до крајот на Март.

Друга пак работа што имам приметено во просек во Скопје ,,јака'' зима фаќа еднаш во 5-6 години, последна така беше зимата 2016-2017. Е сега како што сме најголеми баксузи баш се совпаѓа оваа зима да биде таква...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
U princip vo Skopje i esenta i zimata se vsušnost spoeni vo edno i celata ovaa sezona trae prilično dolgo, započnuva ušte od septemvri/oktomvri i trae do april, pa duri i delumno go zafaka i maj.
Автоматски споено мислење:

Što se odnesuva do letata, vo Skopje letata možat da bidat i izgor topli, sekoj den nad 40ka, da ne kapne kapka dožd celo leto, no eve imame i kusi i posveži vrnežlivi leta kako ova leto 2022, a prethodno imaše vo 2014 isto taka mnogu vrnežlivo leto, mnogu povrnežlivo i od ova leto !
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom