Дали може да се сокрие дефект од компјутер?

Член од
14 мај 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
i uste nesto ne mi odi poveke od 4 000 obrati taka e na site sprinteri cdi? znae nekoj?
vo prva davam gas doaga do 4 000 obr. i kako presaltuvano da e kombeto? od koga go kupuv se e taka . jas mislam deka na site sprinteri cdi e do 4 000 i koga e u ler pak odi do 4 000 obr. ne ide poveke. ? ako znae nekoj i ako ima sprinter cdi neka pise pozz
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
zdravo na site sakam da prasam dali nekoj se razbira.
imam sprinter 313 cdi 2002god. go zemav pred nekoj mesec. pa mi sveti sialicata EDC ? znae nekoj sto e problemot?
ЕДЦ е скратеница од electronic diesel control.

Е сега, можи да имаш неколку извори на проблем....
1. Филтерот за гориво е затнат, и треба да го замениш
2. Од некаде влегува воздух во системот за гориво (тешко ќе ти пали)
3. Несакаш да ти се случи... најверојатно некоја дизна е умрена или пред умирање.

i uste nesto ne mi odi poveke od 4 000 obrati taka e na site sprinteri cdi? znae nekoj?
Дури ти свети EDC моторот е во некој "safe mode" и не ти дава да го малтретираш максимално. Инаку, 5000 и нешто е црвеното на Мерцедес cdi моторите...

toa e problem vo pumpata za gor.. bar jas taka znam . prasaj pak nekoj po iskusen
Не е пумпата сигурно... ако умри таја, моторот воопшто нема да стартува.
 
Член од
14 мај 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
znaci vaka ne mi rabotat odnosno se izgoreni site greaci(4) a kombeto bez nikakov problem pali za sekunda pali. no neznam zosto ne kacuva poveke od 4000 ponekogas i 4.500 obrt.. se prasuvam dali e i na druzite komb. cdi taka? posto vo 1va odi maks do 4000 obr. vtora ja pominuva linijata 4000 obrt. ne sum go vozel po avto pat za da vidam vo pogolemi brzini .dali ke mine preku 4.500 obr.. inaku kombeto odi kako ludo iako e 2.200cc mnogu odi i nema nikakov problem do sega samo mi sveti sialicata EDC! toa me zacuduva.
--- надополнето: 14 мај 2013 во 23:55 ---
pa mozno e da ima voda vnatre odnesi go na servis ke ti kazat vo sto e prob. ako e do dizna. ke ti gasne vo vozna. moze bi i instalacijata ne e vo red nesto .
nedaj boze da e dizna posto diznite se dosta skapi moze i 1000e. da dades i pak da ne e kako sto treba.
--- надополнето: 15 мај 2013 во 00:17 ---
mi pisa eden poraka dali e mozni da e do ova?
 
Член од
8 јуни 2006
Мислења
18
Поени од реакции
6
Мислам дека можи и од тоа да е проблемот, пробај смени ги не би требало да се скапи.
Ако и понатаму ти свети, однеси го на дијгностика инаку само ќе нагаѓаш, бидејќи може да има многу повеќе извори на проблемот од набројаните погоре.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Имам правено дијагностика (lexia3 & PP2000) PSA возила,кај повеќето понови модели ја покажува комплетната работа на моторот исто така можеш да прегледаш поправиш,ресетираш исклучиш или вклучиш преку програмот се што е поврзано со електрика се разбира доколку ги имаш сите потребни кабли и сите цедиња (околу 40 тина)
Ако може кај PSA,сигурно може и казј другите производители.
btv
Имами и дијагностика за Lancia,FIAT & Alfa,ама уште не сум стигнал дотаму,до сега поправам само ситни грешки.
Ми фали уште за BMW и нема да морам да одам вом сервис за менување масло во мотор
имаш ли правено дијагностика на ланчија до сега?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom