Дали можете да издржите 2 дена без благо?

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од Мари, 1 јануари 2006.

 1. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.814
  Допаѓања:
  4.227
  ... мислиш дека е поздраво такво чоколадо? иако пишуваат различни портали дека е, еве јас ќе ти кажам и против аргументи дека не е покорисно, дури и погрешно го пишуваат „малтиол, малтилол“ ! :facepalm:
   
  На _just_now му/ѝ се допаѓа ова.
 2. _just_now

  _just_now

  Член од:
  21 април 2019
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  47
  Какво чоколадо да конзумирам а да внесам минимум штетни состојки?
   
 3. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.159
  Допаѓања:
  9.184
  земи црна чоколада, тоа е поздрава варијанта.
   
  На _just_now му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Riken

  Riken Stuck in reverse.

  Член од:
  9 декември 2008
  Мислења:
  7.364
  Допаѓања:
  9.145
  Чуј, 2 дена...ја со месеци некогаш не јадам благо.
   
  На Tutor му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.814
  Допаѓања:
  4.227
  ... лично јас користам „чисто“ чоколадо, како прво тоа е најквалитетно затоа што нема во состав лешници, кикирики, карамел или нешто друго што би го прикривал вистинскиот вкус на доброто чоколадо како е изработено, ...какаовиот путер во чоколадата заедно со какао во прав за вкус и шеќер за сладост се најважни компонети, какаовиот путер го создава квалитетот на топење на чоколадото, млекото може да се користи во мешавината за да направи млечно чоколадо, во бело чоколадо се користи само какао путер без какао во прав!
  ... некои чоколади, содржат емулгатор -лецитин кој ја намалува вискозноста на чоколадото, па не ставаат доволно какао путер во такво чоколадо така да јас го избегнувам тој емулгатор или стабилизато што се наоѓа во состав на чоколадото!
  ...растителни масла НЕ, само какао путер!
  ...% на какао влијае на вкусот (посебно црна чоколада, што не значи дека е поквалитетна со повеќе какао) затоа што повисок % на какао не значи и квалитет иако се смета дека има највише флавоноиди и некои други здравствени бенефити како потенцијално го намалува крвниот притисок, намалува лош ЛДЛ холестерол, го намалува ризикот од згрутчување на крвта, го зголемува протокот на крв низ телото, го зголемува расположението благодарение на зголемените нивоа на серотонин и ендорфин, обезбедува одредени минерали како магнезиум и калиум кои се од витално значење за функционирањето на телото ...итн
  ...инаку самата дегустација на чоколадото ќе знаеш дека е добро чоколадо, мирис на чоколадо, вкус кој се топи и чувство на какао...а не таму некои ванили, лешници или све нешто додадено! :)
   
  На _just_now му/ѝ се допаѓа ова.
 6. _just_now

  _just_now

  Член од:
  21 април 2019
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  47
  whoa, ова беше стручно мислење хехе. Фала :)
   
  На bijons му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Tutor

  Tutor

  Член од:
  15 март 2010
  Мислења:
  4.781
  Допаѓања:
  3.860
  Јас цел живот можам без благо... бљак.
   

Сподели преку: