Дали луѓето се ценат според она што се или според она што го прават?

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Според мене човекот се цени според делата што ги прави....бидејќи човекот по карактер целосно се знае само самиот и неговите родители...а неговите другари/пријатели(безразлика колку време се заедно) неможат целосно да знаат тој на што е способен односно и да е добар пак другите можат да го сметаат за клошар и недоквакан бидејќи така се поставил како личност..па и колку сака нека е паметен и успешен (освен ако има пари).....е сега такви времиња стигнаа секаде низ светот па секоја личност ја окарактеризирваат според состојбата во која се наоѓа...ако неговиот татко има успешна фирма и тој автоматски излегува на виделина како ценет бидејќи има тон пари и можи да прави што сака и да оди каде сака...!
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Искрена да бидам го ценам човек како се поставува според мене а не според жената и останатите други во неговиот или нејзиниот живот..Јас да тргнам прво од мене, не се однесувам и не постапувам исто со секого,затоа што секој различно се поставил со мене а со тоа различно и заслужува..Мораме да правиме разлика измеѓу професионалниот и приватниот живот...Ако една другарка не учи на школо пример или не е вработена тоа не значи дека јас нема да ја дружам или слично,едноставно ја ценам како таа спрема мене се однесува ..Не ме интересира дали се разведува или нешто слично тој е нејзин проблем..Јас ако сметам дека сум цврст карактер не гледам причина да влијаа таа на мене.всушност да не бегам од темата би рекла дека ја ценам она како се однесуваат спрема мене ...
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Пример број 1: Ја изневери својата жена по што набргу следуваше и разводот.По пет години се ожени со бившата жена на својот најдобар пријател!
Но тој е толку љубезен човек и навистина задоволство е да се зборува со него.Се чини како за секое прашање да го има вистинскиот одговор,неговите совети се бесценети и секогаш е тука кога ми е потребна било каква помош.

Пример број 2: Вчера бев на кафе со Бојан.Беше пресреќен-за една недела ќе почне да живее со својот дечко!ДА,ЗНАМ!
Но само тој знае навистина да ме сослуша и да ме разбере и тој е единствениот што беше покрај мене кога ми беше најтешко.Знам дека би направил се за мене како и јас за него.

Пример број 3: Ете!Уште еден од “оние“ муабети дека Соња повторно е видена со нов тип,а баш завчера бевме заедно на дипломска и јас навистина не можам да кажам ниту еден лош збор за девојката.За оваа година колку што ја познавам знам дека има либерално мислење за машко-женските односи и дека на прво место и е забавата,но мене на некој начин ми годи нејзиното друштво,токму поради тоа што секогаш е расположена,насмеана и никогаш не сум ја слушнала да ми се жали поради некој дечко.Таа е личноста на која сигурно би и се јавила кога сум нерасположена затоа што знам дека веднаш ќе ми ги оттргне мислите и ќе направи се за да се чувствувам подобро.


Нормално,има уште многу вакви примери,но со овие три се надевам дека би можеле да одговориме дали ги цениме луѓето според тоа што се или според тоа што го прават и зошто е тоа така?
Дали е поважно како се однесуваат спрема другите луѓе или е поважно како се однесуваат спрема нас? :smir:
Јас не гледам разлика помеѓу тоа што СЕ луѓето и она што го прават. Делата се тие кои зборуваат за човекот, а не зборовите. Според тоа, за првиот пример јас би била претпазлива кога станува збор за човек кој можел такво нешто да му направи на најдпбриот пријател. Тој факт веројатно нема да биде причина јас да го мразам тој човек или нешто слично, но сепак би го имала предвид тоа негово дело' и не би му верувала многу. Знаејќи го тоа сигурно би се подзамислила дека можеби некогаш и мене може да ме стави во некоја слична ситуација. Доколку не се обрне внимание на овој настан иако тоа не е наша работа, сепак тоа би било малку пристрасно или пак површно, затоа што секој човек си има и добри и лоши страни, веројатно многумина како личнмоста во примерот му ја знаат само добрата и не сакаат да прифатат дека тој би можел да направи такво нешто , а направил. Тој човек најверојатно е лицемерен и дволичен, водел двоен живот додека не се дознала вистината. Јас мислам дека секогаш треба да се земат предвид двете страни, и начинот на кој личноста се однесува спрема нас и начинот на кој се однесува спрема другите. Само на тој начин ќе дојдеме до вистината, ќе можеме најдобро да оцениме и да формираме свое мислење. Не е правилно секогаш ако од првпат незнаејќи ги причините само го осудиме човека, но ако не постои оправдана причина за некое такво дело (ако воопшто може да постои) или пак не ги знаеме причините тогаш како што кажав треба да бидеме претпазливи, бидејќи сепак делата зборуваат многу, и добрите и лошите и не треба да бидат занемарени. :smir:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
~

Луѓето се она што го прават. Нашиот карактер ги детерминира нашите постапки, само што очите кои ги судат тие постапки се субјективни и тоа прилично ги релативизира работите. :)
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
71
Поени од реакции
28
Едно време ја ценев исклучиво личноста без оглед како се однесува, сега гледам дека сум грешел. Такви ликови на кои се може да им се прости има само во филмови. А којзнае... :)
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Пример број 1: Ја изневери својата жена по што набргу следуваше и разводот.По пет години се ожени со бившата жена на својот најдобар пријател!
Но тој е толку љубезен човек и навистина задоволство е да се зборува со него.Се чини како за секое прашање да го има вистинскиот одговор,неговите совети се бесценети и секогаш е тука кога ми е потребна било каква помош.

Пример број 2: Вчера бев на кафе со Бојан.Беше пресреќен-за една недела ќе почне да живее со својот дечко!ДА,ЗНАМ!
Но само тој знае навистина да ме сослуша и да ме разбере и тој е единствениот што беше покрај мене кога ми беше најтешко.Знам дека би направил се за мене како и јас за него.

Пример број 3: Ете!Уште еден од “оние“ муабети дека Соња повторно е видена со нов тип,а баш завчера бевме заедно на дипломска и јас навистина не можам да кажам ниту еден лош збор за девојката.За оваа година колку што ја познавам знам дека има либерално мислење за машко-женските односи и дека на прво место и е забавата,но мене на некој начин ми годи нејзиното друштво,токму поради тоа што секогаш е расположена,насмеана и никогаш не сум ја слушнала да ми се жали поради некој дечко.Таа е личноста на која сигурно би и се јавила кога сум нерасположена затоа што знам дека веднаш ќе ми ги оттргне мислите и ќе направи се за да се чувствувам подобро.

Нормално,има уште многу вакви примери,но со овие три се надевам дека би можеле да одговориме дали ги цениме луѓето според тоа што се или според тоа што го прават и зошто е тоа така?
Дали е поважно како се однесуваат спрема другите луѓе или е поважно како се однесуваат спрема нас? :smir:
Примериве имаат врска со конзервативност и либералност. За секој пример може да се даде рационално објаснување. За првиот, на пример, никој не вика дека најдобриот пријател на типот има проблем со тоа што овој се оженил со бившата жена негова... Иако океј, тапа е, ама ако им се десило љубов, нивна работа.
Вториот, шо ако типот е геј? Ја лично неам ништо против хомосексуалците.
Третиот. Ти не мораш да бидеш најдобра другарка со девојката што секоја вечер е со различен тип, али ако е фина и океј за забава, зашто да не се дружиш... Ако си и најдобра другарка, значи мора да имате многу заеднички работи, а тоа, љубовта барем на наши години е една од најактуелните теми на секој од нас, и ако со неа не можеш да збориш за љубов значи најдобра другарка во буквална смисла на зборот не може да ти биде. А и не само за тоа, па и ако не ти пречи шо е секој ден со различен тип, не мора да значи дека секој што е фин и расположен поголемиот дел од времето мора да ти е најдобар пријател.

Према тоа, според мене, темава поише се однесува на конзервативност и либералност, колку си ти спремен да ги прифатиш постапките што од општеството се оценети како 'грев', и да си го живееш животот не замарајќи се со тие работи, туку едноставно барајќи го најдоброто во луѓето. Јеби га, сите правиме грешки. Се трача, се дешава да не оцрнат поради нешто што некој си не мисли дека е во ред, ама тоа е живот во општество, не може да се избегнат тие работи. Значи, мојот дефинитивен одговор: јас не ги бирам луѓето според тоа што го направиле, туку според тоа што се.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Па штознам тешко размислување :D Многу девојки знам што се убави,учат,имаат убаво тело.. Ама со какви одат е тоа не е добро.. Да ја гледаш како ја драпаат пред сите а знаеш дека е добро девојче неиде.. Имаш лошо размислување за неа.. Според мене работите што ги прави
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
474
Поени од реакции
152
Колку повеќе им пружаш задоволство и позитивна енергија на луѓето толку повеќе ќе те ценат, значи според она што луѓето го прават, но од друга страна "it's only the giving that makes you what you are".
 
С

Сатори

Гостин
Луѓето во принцип не се едноклеточни организми, напротив, делуваат и дејствуваат поттикнати од мотиви, желби, каприци, принципи, се мотивираат од моменти или после длабински анализи, но секогаш имаат причина да се однесуваат на определен начин, се додека не се сфати тоа не може да се сака друго човечко суштество, а да не се сака никој, тоа е трагедија сама по себе.Сите ние имаме потреба од позитивни емоции за да можеме да живееме исполнет живот, колку и да е концептот за позитивност индивидуален.
Така што луѓето ги ценам исклучиво според односот кој што со нив го развивам, не верувам дека постои објективност, така што секогаш се држам до моето субјективно доживување со нивната персона.Мразам да судам и пресудувам, не се гледам во таа улога во приватниот живот, со што секое мислење се обидувам да го изградам за некој само после лична интеракција, начинот на кој што таа личност живее е само нејзин.Ниту сакам да дискриминирам, ниту сакам да бидам дискриминирана, не се чувствувам како слабак за да се хранам себе со туѓите грешки или подвизи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom