Дали грицкате нокти?

Грицкате ли нокти?

  • Да

    Гласови: 43 50,6%
  • Не

    Гласови: 42 49,4%

  • Вкупно гласачи
    85
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Додека ги грицкав ноктите, им бев проблем на сите. Дома ме караа, во школо, па дури и професорите:kesa:. Е кога престанав, пак проблем. Не сакав да ги сечам ноктите. Ајде повторно кавги :pos2::pos2::pos2:

Инаку рекорд ми е 1.5цм израснаст нокт, и тоа на сите прсти истовремено
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.270
Поени од реакции
5.381
Здраво
Еве јас го имам истиот тој проблем веќе 3-4 години ако веќе почнеш there's no goin back навистина е многу тешко човек да се одвикне од грицкањето на нокти еве јас вчера се одлучив морам да ставам крај :icon_mrgr:
Знам дека постои слична тема на оваа но во оваа сакам да си пишуваме совети да се одвикнеме :D барав не интернет и ќе набројам неколку совети
1.Намачкајте ги ноктите со сок од лимон и оставете ги да се исушат потоа кога ќе се обидете да ги грицните вашите нокти ќе почустувате кисел вкус
1а.Можете да купите како една течност во аптека против грицкање на нокти но ве предупредувам ќе неможете да јадете без да осетите многу јак горчлив вкус :sick:
2.Секој пат кога ќе се обидите да ги грицкате ноктите удрете си шамар (сериозен сум)или ќе заврезете некое ластиче на зглобот и кога ќе се обидете да грицкате со ластикот знаете што да направите ;)
3.Нека ви биде устата зафатена со мастика бонбона наместо да ви биде зафатена со грицкање на нокти (внимавајте на часови)
4.Ако ништо не ви помага носете ракавици секаде или со фластер залепете ги ноктите
Се надевам дека сум ви помогнал на некој начин :D
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.270
Поени од реакции
5.381
Јас најчесто ги грицкам на часови додека предаваат наставниците ја грицкам :(
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Ја ги грицкам цел живот и не планирам да престанам. :D
Не знам како да сечам нокти со ноктарица, никад неам пробано.:icon_mrgr:
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
142
Поени од реакции
23
Уф, не ги грицкам, партал ги правам ноктите од кога памтам за мене... :pos:

Братучед ми, брат ми и 2ца другари се научија од мене да гризаат. Сакаа да пробаат, еднаш-двапати и им остана навика :tapp:
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.298
Поени од реакции
5.873
Многу долг период грицкам нокти неколку пати успешно се имам откажувано али ми се случува несвесно да се заборавам и да почнам пак од ново да грицкам.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Во основно на една од одделение од дома и беа ставиле фластери на сите прсти (нокти), за да не ги грицка. Не мислам дека беше нешто успешно.
Јас не грицкам нокти, никогаш не ја фатив таа навика.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.298
Поени од реакции
5.873
Во основно на една од одделение од дома и беа ставиле фластери на сите прсти (нокти), за да не ги грицка. Не мислам дека беше нешто успешно.
Јас не грицкам нокти, никогаш не ја фатив таа навика.
Мислам дека некој период и во аптекиве се продаваа специјални напрстоци против јадење нокти што се ставале само на ноктите.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Преку зима грицкам нокти, преку лето ги пуштам да растат. Еве сега пред малце грицкав нокти. И многу ми е криво што имам почнато да грицкам нокти, зошто и кога ќе нараснат не е тоа тоа, не личат на нормален здрав нокт.

:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom