Дали бог е совршен? Зошто?

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
значи според вас подобро е да не се верува во бог? ок..и тоа би се прифатило..но зошто тогаш со години луѓето му се чудат на пирамидите..како биле направени..денес не можат исто да се изградат..а тоа не е надприродна моќ? има мн луѓе со надприродна моќ..но како ја добиваат ..СЛУЧАЈНО!?
Ајдеееее,бог им дал мускули на луѓето да градат пирамиди,така? :tv: За кој .l. му биле пирамидите на богот лебати?Како ти е арно така верувај си. :salut:
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
65
Поени од реакции
9
Ајдеееее,бог им дал мускули на луѓето да градат пирамиди,така? :tv: За кој .l. му биле пирамидите на богот лебати?Како ти е арно така верувај си. :salut:
Да ти објаснам нешто пред да се устрамиш пред други..пирамидите биле составени од антички египјани..најважното е тоа што тие се составени на некој начин кој не го објаснува физиката и денес не е остварлив...теоретичарите велеле дека некој морал да ја запостави гравитацијата за да го направи тоа нешто..е сега каши ми ти дали е можно да се изгради пирамида која е милиони тони тешка , и составена на некој чуден начин без технологија..тука нема бог замешано прсти така?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
зарем мора да се појави? зошто на телефон кога ке зборуваш веруваш дека има некој од другата страна? иако не го гледаш и ти е непознат можеби? :P
Мене не ме познаваш и не знаеш кој сум од другата страна (на мрежата). Дали ти веруваш дека стварно ме има или не?
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
65
Поени од реакции
9
Мене не ме познаваш и не знаеш кој сум од другата страна (на мрежата). Дали ти веруваш дека стварно ме има или не?
па сигурно дека верувам..ама на другиве таа веровна конективност не му е јасна :P Дај објасни му :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Да ти објаснам нешто пред да се устрамиш пред други..пирамидите биле составени од антички египјани..најважното е тоа што тие се составени на некој начин кој не го објаснува физиката и денес не е остварлив...теоретичарите велеле дека некој морал да ја запостави гравитацијата за да го направи тоа нешто..е сега каши ми ти дали е можно да се изгради пирамида која е милиони тони тешка , и составена на некој чуден начин без технологија..тука нема бог замешано прсти така?
А кој тебе те лажеше дека се градени без технологија? Ти веруваш во прикаските дека ги граделе робови со тркалање на камења по дрвени балвани?
Епа како сакаш тогаш јас да верувам дека госпо ме создал за шес дена?!
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
65
Поени од реакции
9
А кој тебе те лажеше дека се градени без технологија? Ти веруваш во прикаските дека ги граделе робови со тркалање на камења по дрвени балвани?
Епа како сакаш тогаш јас да верувам дека госпо ме создал за шес дена?!
пирамидите и библијата се сосема други ствари..не мешај баби и жаби..библијата што мислиш...кој ја напишал? јас мислам дека сигурно господ не ја напишал..туку луѓе кои биле мудри...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Јас барам ваше мислење..дали мислиш дека господ е совршен на секое поле? и ве молам објаснете ЗОШТО мислите така...Јас на пример не мислам дека тој е совршен..тргнувајки од фактот дека нас не направил несовршени..да се бориме кон совршенство :)

--- надополнето ---



Бог е замислен на многу начини..некои веруваат дека е човек , некои дека е чиста енергија..сепак што и да е..дали е совршен на секое поле?
Кога некој го гледа бог како енергија, чисто сумњам дека го делат погледот дека лично таа енергија ги створила луѓето. И ако е енергија, тогаш нема никакви карактеристики - едноставно Е.

Thats said, не мислам дека луѓето се несовршени. Ништо на оваа планета не е несовршено нити пак совршено. Такви сме како што сме и има причина зошто - живееме во предаторски свет и мора да преживееме.

Стремење кон совршенство кажува на потсвеста дека нешто не е ред со нас. Со самото тоа, малери ќе не бијат.

--- надополнето ---

Да ти објаснам нешто пред да се устрамиш пред други..пирамидите биле составени од антички египјани..најважното е тоа што тие се составени на некој начин кој не го објаснува физиката и денес не е остварлив...теоретичарите велеле дека некој морал да ја запостави гравитацијата за да го направи тоа нешто..е сега каши ми ти дали е можно да се изгради пирамида која е милиони тони тешка , и составена на некој чуден начин без технологија..тука нема бог замешано прсти така?
Болдираното - така е, бог нема замешано прсти.

И да ги мешаш еѓипќаните со ваква слика на бог е навредливо за нив.
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
65
Поени од реакции
9
Кога некој го гледа бог како енергија, чисто сумњам дека го делат погледот дека лично таа енергија ги створила луѓето. И ако е енергија, тогаш нема никакви карактеристики - едноставно Е.

Thats said, не мислам дека луѓето се несовршени. Ништо на оваа планета не е несовршено нити пак совршено. Такви сме како што сме и има причина зошто - живееме во предаторски свет и мора да преживееме.

Стремење кон совршенство кажува на потсвеста дека нешто не е ред со нас. Со самото тоа, малери ќе не бијат.

--- надополнето ---

Да ти објаснам нешто пред да се устрамиш пред други..пирамидите биле составени од антички египјани..најважното е тоа што тие се составени на некој начин кој не го објаснува физиката и денес не е остварлив...теоретичарите велеле дека некој морал да ја запостави гравитацијата за да го направи тоа нешто..е сега каши ми ти дали е можно да се изгради пирамида која е милиони тони тешка , и составена на некој чуден начин без технологија..тука нема бог замешано прсти така?[/QUOTE]

Болдираното - така е, бог нема замешано прсти.

И да ги мешаш еѓипќаните со ваква слика на бог е навредливо за нив.
Фала ти за мислењето..конечно нормален одговор :)
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Да ти објаснам нешто пред да се устрамиш пред други..пирамидите биле составени од антички египјани..најважното е тоа што тие се составени на некој начин кој не го објаснува физиката и денес не е остварлив...теоретичарите велеле дека некој морал да ја запостави гравитацијата за да го направи тоа нешто..е сега каши ми ти дали е можно да се изгради пирамида која е милиони тони тешка , и составена на некој чуден начин без технологија..тука нема бог замешано прсти така?
Хахах,мн. си ми интересна. :) Јас па се мислев биле составени од мариовци :( Убо ми викаа да продолжам после четврто одд. :/ За нешто ако се нема објаснување не значи дека некој бог е замешан во тоа.Одамна е откриено дека кога грми дедо боже не тркала камења,сваќаш? :back:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Да ти објаснам нешто пред да се устрамиш пред други..пирамидите биле составени од антички египјани..најважното е тоа што тие се составени на некој начин кој не го објаснува физиката и денес не е остварлив...теоретичарите велеле дека некој морал да ја запостави гравитацијата за да го направи тоа нешто..е сега каши ми ти дали е можно да се изгради пирамида која е милиони тони тешка , и составена на некој чуден начин без технологија..тука нема бог замешано прсти така?
пирамидите и библијата се сосема други ствари..не мешај баби и жаби..библијата што мислиш...кој ја напишал? јас мислам дека сигурно господ не ја напишал..туку луѓе кои биле мудри...
Сега еднаш викаш дека мора госпо да замешал прсти во градењето на пирамидите, па после за Библијата вртиш нешто... дај кажи си јасно кој ти е ставот! Ти мислиш дека не ја напишал госпо Библијата, јас сум убеден дека не ја напишал, туку ја составувале чичковци кои „дишеле лепак“ во текот на многу столетија за да, на нивна жал, денес многумина тие скаски буквално ги сфаќаат и целиот живот си го ориентираат према нив.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.843
Поени од реакции
5.121
Уште има луѓе кои веруваат дека денешниот човек неможе да ги изгради пирамидите?

burj_khalifa_.jpg

BTW, Кинескиот Ѕид е пограндиозен од пирамидите.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Уште има луѓе кои веруваат дека денешниот човек неможе да ги изгради пирамидите?

Прегледај го приврзокот 42407

BTW, Кинескиот Ѕид е пограндиозен од пирамидите.
Оки, ама ги нема тие математики што се дел од градење на една пирамида....тотално различни градби.

пирамидите и библијата се сосема други ствари..не мешај баби и жаби..библијата што мислиш...кој ја напишал? јас мислам дека сигурно господ не ја напишал..туку луѓе кои биле мудри...
Чекај сега...во каков бог ти веруваш и за каков бог збориш? Како што почна да раскажуваш ми заличе на христијанство, ама сега баш не сум сигурна.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Јас барам ваше мислење..дали мислиш дека господ е совршен на секое поле? и ве молам објаснете ЗОШТО мислите така...Јас на пример не мислам дека тој е совршен..тргнувајки од фактот дека нас не направил несовршени..да се бориме кон совршенство :)
Да јас сметам дека Бог е совршен на секое поле. Тој не направил совршени, но нашите прародители ја злоупотребиле совршената слободна воља и паднале од совршенството во гревот, заради кој пак сме осудени на совршена смрт - и телесна и духовна.
Но Бог како наш совршен Создател, бидејќи совршено не љуби, обезбеди совршено решение за нашиот проблем. Тој го прати Својот Совршен Син Исус Христос да ја плати казната за нашиот грев со тоа што се жртвуваше за нашите гревови. Секој што ќе поверува во Исус и ќе го признае за совршен Господар на својот живот и совршен Спасител од гревот, ќе биде совршено спасен и наследник на совршениот вечен живот, во совршеното Божјо царство :)
Поздрав Сара.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Да јас сметам дека Бог е совршен на секое поле. Тој не направил совршени, но нашите прародители ја злоупотребиле совршената слободна воља и паднале од совршенството во гревот, заради кој пак сме осудени на совршена смрт - и телесна и духовна.
Но Бог како наш совршен Создател, бидејќи совршено не љуби, обезбеди совршено решение за нашиот проблем. Тој го прати Својот Совршен Син Исус Христос да ја плати казната за нашиот грев со тоа што се жртвуваше за нашите гревови. Секој што ќе поверува во Исус и ќе го признае за совршен Господар на својот живот и совршен Спасител од гревот, ќе биде совршено спасен и наследник на совршениот вечен живот, во совршеното Божјо царство :)
Поздрав Сара.
Совршениот бог на Чорбаџија:
Бог ги направил Адам и Ева совршени, ама тие заебале работа?! Па нели се совршени?:toe: Одиме понатаму!
Бог како совршен создател...(кој се покајал па морал да го уништува создаденото со потоп), кој совршено не љуби и ни дал совршена слободна воља.....(но ни спремил пекол каде вечно ќе не мачи, ако не правиме како што тој сака), се праќа самиот себе на совршена самоубиствена мисија, за совршено да не спаси од самиот себе, така што совршено ќе го прифатиме како единствена вистина и пат!
Честитам Чорбаџија за оваа совршена глупост! :salut:
 
S

Sagan

Гостин
Се' што е создадено од човекот, не е совршено. Ама се повеќе се усовршува и усовршува.

Инаку Тор е совршен :bip:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom