Дали би стапиле во брак со партнер кој има вонбрачно дете?

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Значи сте запознале девојка,ви се допаѓа,сакате да сте со неа,се сложувате,се од убо поубо,едноставно се заљубувате.Но,таа има вонбрачно детенце.Дали тоа детенце би ви било пречка да стапите во брак и покрај сета таа хармонија меѓу вас двајца ?

Истово прашање важи и за девојките.Дали би се омажиле со некој кој има вонбрачно дете ?
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Да не би правел предрасуди но законски мислам дека мажот односно таткото на тоа дете би требало да се грижи финансиски.позз
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.109
Поени од реакции
3.962
Да не би правел предрасуди но законски мислам дека мажот односно таткото на тоа дете би требало да се грижи финансиски.позз
Каква врска има ова со прашањето? Не беше работава за парите.....
 
S

Shellshock nam67

Гостин
ti
Значи сте запознале девојка,ви се допаѓа,сакате да сте со неа,се сложувате,се од убо поубо,едноставно се заљубувате.Но,таа има вонбрачно детенце.Дали тоа детенце би ви било пречка да стапите во брак и покрај сета таа хармонија меѓу вас двајца ?

Истово прашање важи и за девојките.Дали би се омажиле со некој кој има вонбрачно дете ?

ti so bi naprail ??

so znam ako mnogu mi e uba da zs da ne
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Сакав да кажам љубов си е љубов но обврски си се обврски закон си е закон ферштеен.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Море да не ти се навее такво нешто....инаку ако ти е зорт,зимај ја.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.570
Поени од реакции
34.960
Дете во никој случај не би требало да биде пречка за вистинска љубов.
Кога сакаме некого, тогаш треба да прифатиме се што е негово и тој другиот да прифати се што е наше,
Доколку се заљубам во некој што има вонбрачно детенце, тоа дете би го прифатила како дел од него, предрасудите треба да се надминат во секој случај.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Значи сте запознале девојка,ви се допаѓа,сакате да сте со неа,се сложувате,се од убо поубо,едноставно се заљубувате.Но,таа има вонбрачно детенце.Дали тоа детенце би ви било пречка да стапите во брак и покрај сета таа хармонија меѓу вас двајца ?

Истово прашање важи и за девојките.Дали би се омажиле со некој кој има вонбрачно дете ?
Ја преместив темата во Дом и семејство. Мислам дека е посоодветен подфорум отколку Љубов и секс.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ako go sakam deckoto mora da go sakam i deteto,zatoa sto e del od nego. edno bez drugo ne odi. ne mi smeta ako ima dete, vonbracno ili ne, bi mi smetalo samo vo slucaj da kaze deka edno dete mu e dosta i drugi ne saka da ima.
Слично размислувам и јас. Не би имала воопшто проблем со тоа дека има дете, напротив, би го прифатила и сакала како свое, но проблем би искрснал доколку ми каже дека не сака да има повеќе деца. Не знам како би изреагирала на тоа, во секој случај би било тешко, со оглед дека највеќе на светов сакам да имам деца и не знам колку би можела да се откажам од тој сон. Многу работи би преминала за љубов, сметам дека би жртвувала доста и би се борела за вистинската љубов, но не би можела да се откажам од помислата да имам свои деца, само затоа што он не сака да има други деца. Инаку, фактот дека има дете, не би претставувал проблем, би се трудела и би му помогнала во воспитувањето на детето без никаков проблем.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Јас не би прифатил никогаш од причина што мислам дека некогаш ќе ескалира прашањето "Што ако беше детето и твое" или пак "Што ако ми беше вистински татко" и тоа би значело крај на таа врска или брак. Затоа чисто да не си отворам големи емотивни рани ниту мене, ниту пак на останати ги заобиколувам оддалеку ваквите врски. Немам никаков проблем да влезам ви нешто во случај ако детето го одгледува таткото или некој друг и не е дел од таа врска.
 
Член од
26 јануари 2012
Мислења
172
Поени од реакции
430
Многу деликатна ситуација за која што погрешно се зборува се додека не се почувствува на сопствена кожа.
Мене конкретно поделено ми е мислењето на оваа тема, но искрено повеќе ме влече за не.
Да ги занемариме сите фактори кои влијаат на оваа одлука, колку и да сакаме да не признаеме, тука спаѓа и медиокретното општество, и по претпоставка дека се друго е повеќе од совршено, и конкретно идеално за таа одлука, сепак тука големо влијание има и психичката подготвеност за такво нешто.
Велам не, бидејки многу подалеку размислувам за иднината. Што ако јас го посветам цел живот на тоа детенце, воспитувајќи го, учејќи го, давајќи му можност да се образува, и кога во најмала рака, сакам да го скарам заради тоа што сметам дека е неправилно, ми префрли за тоа дека јас не сум му вистинска мајка. Тоа психички не би го поднела.
Премногу ми значи љубовта и почитта на семејството, и скроз би ме уништило.
Секако, не велам дека тоа ќе се случи, но би можело, пубертетот секое дете различно го доживува.
А велам да, од причина што детенцето не е најмалку виновно за судбината на сопствените родители и заслужува да расте со двајца. Не треба да е пречка за вистинска љубов (блазе на тој што ја доживеал).
Некој ден, здравје Боже, сакам големо семејство, и сите деца би третирала исто, но се додека не ми се случи (иако искрено не посакувам) вакво нешто, не би знаела кое е моето вистинско мислење конкретно на оваа тема.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
titi so bi naprail ??

so znam ako mnogu mi e uba da zs da ne
Јас?Па штознам да ти кажам...доколку ми одговара како личност,се вљубам и се тоа,на почеток би бил шокиран и еден период можи би имал внатрешен конфликт и отпор за да стапам во брак но на крај би прифатил.Зошто? Мислам дека тоа дете не треба да биде пречка за брак со личност во која што си вљубен,а и таа истото ти го возвраќа.Не ми се верува дека некој би останал рамнодушен и би ја ’’испуштил’’ од својот живот личноста која стварно ја сака,поради нејзиното дете кое и тоа е дел од неа...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.745
како мислиш вонбрачно??
не била во брак па има дете или била мажена па сега нее ,а детето и остана во делбата???
мислам дека тука побитно прашање би било зошто таа или тој не се во брак повеќе.
вдовица е, се развеле, зошто се развеле и кој бил причината за разводот????
тоа види си ти, тоа е битно.
детето е само нуспојава тука( да не се сватиме погрешно).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom