Дали би војувале за нашата земја ?

Би отишле ли во војна за нашата земја ?

  • Да

    Гласови: 57 19,4%
  • Не

    Гласови: 172 58,5%
  • Само во одредени услови

    Гласови: 65 22,1%

  • Вкупно гласачи
    294
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Onaka uspat ti imas sluzeno ?
Да бе мило! Чапљина и околина:D
12 месеци културно и кој го знае какво издигнувсње.
Ипе Ивандиќ ни беше соармиец, го отераа во свињарската фарма на превоспитување.
На Баждаревич и Чапљич им држев испит по СПП.
Јадевме грашок и ослиќ по 3 пати неделно, ги имам пројдено со ТАМ 4500 сите вуко* ебини во Херцеговина.
Има многу да се збори околу целисходноста на служењето војска.
Фактот што некому му се допаѓале банкетите и државата си имаше постојан и легален начин за силување на буџетот, не го оправдува одењето во војска.
ЈНА тоа го докажа при распадот на Југа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.610
Поени од реакции
26.119
Да бе мило! Чапљина и околина:D
12 месеци културно и кој го знае какво издигнувсње.
Ипе Ивандиќ ни беше соармиец, го отераа во свињарската фарма на превоспитување.
На Баждаревич и Чапљич им држев испит по СПП.
Јадевме грашок и ослиќ по 3 пати неделно, ги имам пројдено со ТАМ 4500 сите вуко* ебини во Херцеговина.
Има многу да се збори околу целисходноста на служењето војска.
Фактот што некому му се допаѓале банкетите и државата си имаше постојан и легален начин за силување на буџетот, не го оправдува одењето во војска.
ЈНА тоа го докажа при распадот на Југа.
А што докажува што на пример САД, Израел, Британија, Кина, Русија ги имаат најсилните армии во светот?
 
B

Bafra

Гостин
А што докажува што на пример САД, Израел, Британија, Кина, Русија ги имаат најсилните армии во светот?
Па докажува дека ако не ја користиш војската за профит, нема потреба да имаш војска. Само ТРОШОК ти е. Посебно за земји ко нас. 100 милиони евра се трошат, а корист ???

Подобро во полиција стави ги, дел од парите таму а дел за здравство или слично.
Еве ти кажи што корист имаме од АРМ ... по мене здраво, цврсто/силно машко население а најнепродуктивна задача има. Да бидат слепи послушници, паразити.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.610
Поени од реакции
26.119
Па докажува дека ако не ја користиш војската за профит, нема потреба да имаш војска. Само ТРОШОК ти е. Посебно за земји ко нас. 100 милиони евра се трошат, а корист ???

Подобро во полиција стави ги, дел од парите таму а дел за здравство или слично.
Еве ти кажи што корист имаме од АРМ ... по мене здраво, цврсто/силно машко население а најнепродуктивна задача има. Да бидат слепи послушници, паразити.
Што профит има Израел од војската?
 
Член од
24 август 2015
Мислења
241
Поени од реакции
346
Јас ќе одам во војна да Но само под еден услов прво да почниме од политичарите па после се друго шо треба да се ликвидира во ова наша банана држава :)
 
B

Bafra

Гостин
Што профит има Израел од војската?
Па си обезбедија територија, која на друг начин не можеше да ја добијат. Ја користат за разузнавање низ светот, имаше пред некој ден, дека најверојатно се одговорни за тестирање на атомска бомба во регионот меѓу Јужна Африка и Јужна Америка итн итн
Плус најважното, им служат на САД како копнена воена база за целиот тој регион.

Каква корист имаме ние, што трошиме 100 милиони годишно ... било кој од соседите (освен Косово) без проблем може да не освои за 3 дена. Војска за земји како нас е перење мозок и трошење пари.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Kaj glup i tup pa uste i se kurcis.
Ti rekov jas te izmoca koj stigna a ti uste si mislis deka vrni :facepalm:
Добро бе Владе, човекот бил во војска и тоа во ЈНА и си кажа што мисли.

Кој дел од неговото излагање, тебе со сиот потенцијал кој го имаш, ти личи на некој кој е затупен?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Добро бе Владе, човекот бил во војска и тоа во ЈНА и си кажа што мисли.

Кој дел од неговото излагање, тебе со сиот потенцијал кој го имаш, ти личи на некој кој е затупен?
Сиот потенцијал:pos:, на дотичниот е да си толкува како му падне на ум, не вреди да го прекрстуваш!
Soznam, ne mi deluvas za zatupen ili mozda gresam :cautious:
Што направи ти бе друже, вака просветлен, за време на твоето битисување во армија? Ќато беше, па све ти изгледаше розево?
Јас ти лафам за општата тенденција на тренирање на послушност и затупување( губење време) во армијата. Е сега ништо не е со 100% успешност, па и армискиот тренинг:toe:.
П.С. Не се р'чкај со мене за служење војска( барем на овие простори), имам јас материјал од таму роман да напишам, колку глупости имам видено таму, ни на половина немам видено во остатокот на животот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.199
Добро бе Владе, човекот бил во војска и тоа во ЈНА и си кажа што мисли.

Кој дел од неговото излагање, тебе со сиот потенцијал кој го имаш, ти личи на некој кој е затупен?
Tocno taka, sluzel vojska i voopsto ne zatupil. Neznam sto ne e jasno tuka.[DOUBLEPOST=1537277819][/DOUBLEPOST]
Сиот потенцијал:pos:, на дотичниот е да си толкува како му падне на ум, не вреди да го прекрстуваш!

Што направи ти бе друже, вака просветлен, за време на твоето битисување во армија? Ќато беше, па све ти изгледаше розево?
Јас ти лафам за општата тенденција на тренирање на послушност и затупување( губење време) во армијата. Е сега ништо не е со 100% успешност, па и армискиот тренинг:toe:.
П.С. Не се р'чкај со мене за служење војска( барем на овие простори), имам јас материјал од таму роман да напишам, колку глупости имам видено таму, ни на половина немам видено во остатокот на животот.
I za tebe istoto. Ete si sluzel vojska pa ne si zatupil. Kako i mnogu drugi pred i posle tebe.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.610
Поени од реакции
26.119
Па си обезбедија територија, која на друг начин не можеше да ја добијат. Ја користат за разузнавање низ светот, имаше пред некој ден, дека најверојатно се одговорни за тестирање на атомска бомба во регионот меѓу Јужна Африка и Јужна Америка итн итн
Плус најважното, им служат на САД како копнена воена база за целиот тој регион.

Каква корист имаме ние, што трошиме 100 милиони годишно ... било кој од соседите (освен Косово) без проблем може да не освои за 3 дена. Војска за земји како нас е перење мозок и трошење пари.
Ако гледаш така на работите, ние немаме никаков бенефит ни од имање влада, па сепак трошиме пари на нив, многу повеќе одколку на армијата...
 
B

Bafra

Гостин
Ако гледаш така на работите, ние немаме никаков бенефит ни од имање влада, па сепак трошиме пари на нив, многу повеќе одколку на армијата...
Не личи ова на тебе да одбегнуваш одговори. Кај беше на одмор :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom