Дали Скопје треба да биде главен град на Р.Македонија?

Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Со кои села е споено Скопје ? Скопје без селата официјално во 2002 имаше 500 000 жители.
е ај од населбиве , не сум баш упатен колкава далечина има ? Сигурно има по 10-15км?
А кај нас селава т.е. во Прилеп околните села некој немаат ни упола од тие километри..
 
П

Паспарту

Гостин
Скопје најголем со околните села, и Прилеп да е со Лажани , Дебреште и уште неколку околни села.. Секако би бил еден од најголемите градови во државата, и треба да е главен град?
Според мене би било идеално да биде главен град Охрид ...
Кои се тие села што го прават Скопје најголем град ќе образложиш? Деца, не лупајте глупости безврска...
--- надополнето: Oct 20, 2011 5:48 PM ---
е ај од населбиве , не сум баш упатен колкава далечина има ? Сигурно има по 10-15км?
А кај нас селава т.е. во Прилеп околните села некој немаат ни упола од тие километри..
Па уклучи малце мозокот, како ќе сместиш 700 000 луѓе на 3 км квадратни? Знаеш колкава е оддалеченоста од еден до друг крај на Истанбул, или и тој не би бил најголем град во Турција ако не се селата :pos:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
е ај од населбиве , не сум баш упатен колкава далечина има ? Сигурно има по 10-15км?
А кај нас селава т.е. во Прилеп околните села некој немаат ни упола од тие километри..
Ај ако сакаш појасно што сакаш да ми кажеш, не можам да разберам :D
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Ај ако сакаш појасно што сакаш да ми кажеш, не можам да разберам :D
Отприлика една населба во Скопје , за да стаса до центарот колку е оддалечена? Сигурно има преку 10-20 км нели?
--- надополнето: Oct 20, 2011 5:51 PM ---
Кои се тие села што го прават Скопје најголем град ќе образложиш? Деца, не лупајте глупости безврска...
--- надополнето: Oct 20, 2011 5:48 PM ---

Па уклучи малце мозокот, како ќе сместиш 700 000 луѓе на 3 км квадратни? Знаеш колкава е оддалеченоста од еден до друг крај на Истанбул, или и тој не би бил најголем град во Турција ако не се селата :pos:
Друго е Турција друго е Македонија , не ми прави споредби ..
 
П

Паспарту

Гостин
Отприлика една населба во Скопје , за да стаса до центарот колку е оддалечена? Сигурно има преку 10-20 км нели?
--- надополнето: Oct 20, 2011 5:51 PM ---

Друго е Турција друго е Македонија , не ми прави споредби ..
Па друго е Прилеп, друго е Скопје. Ако одиш во Крива Паланка ќе видиш дека од еден до друг крај има 2км бидејќи тука живеат 15 000 луѓе. Ако одиш во Битола од еден до друг крај ќе видиш дека градот е широк 10км (онака лупнав) бидејќи е поголем и во него живеат 80 000 луѓе. Ако одиш во Атина ќе видиш дека од еден до друг крај на градот има 40км, а во него живеат 4милиони луѓе. Што не ти е јасно за Скопје? Одговори ми, како ќе сместиш 700 000 народ на 2км оддалеченост?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Отприлика една населба во Скопје , за да стаса до центарот колку е оддалечена? Сигурно има преку 10-20 км нели?
--- надополнето: Oct 20, 2011 5:51 PM ---

Друго е Турција друго е Македонија , не ми прави споредби ..
Па како која, најодалечените да. Ама повеќето се блиску до Центар, со исклучок можеби на Бутел(не до толку),Радишани, Драчево... И ете Ѓорче.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Па друго е Прилеп, друго е Скопје. Ако одиш во Крива Паланка ќе видиш дека од еден до друг крај има 2км бидејќи тука живеат 15 000 луѓе. Ако одиш во Битола од еден до друг крај ќе видиш дека градот е широк 10км (онака лупнав) бидејќи е поголем и во него живеат 80 000 луѓе. Ако одиш во Атина ќе видиш дека од еден до друг крај на градот има 40км, а во него живеат 4милиони луѓе. Што не ти е јасно за Скопје? Одговори ми, како ќе сместиш 700 000 народ на 2км оддалеченост?
Џабе ќе се инаетиме , кога јас ќе си стом на моето ти на твоето .....
 
П

Паспарту

Гостин
Џабе ќе се инаетиме , кога јас ќе си стом на моето ти на твоето .....
Па убаво те прашав, како ќе сместиш 700 000 народ на толку мал простор? Никој не се инаети, не сфаќаш очигледни и прости работи... Ти не знаеш ни сам што сакаш да кажеш и што сакаш да прашаш, тука лежи проблемот, а не во инаетење и стоење на свое/мое.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Па убаво те прашав, како ќе сместиш 700 000 народ на толку мал простор? Никој не се инаети, не сфаќаш очигледни и прости работи... Ти не знаеш ни сам што сакаш да кажеш и што сакаш да прашаш, тука лежи проблемот, а не во инаетење и стоење на свое/мое.
Од каде па сеа тие 700 000 народ? o_O
Населби се друже , а одалечени по 20 км , е сеа ако и Прилеп така ги зема околниве села по 20 км радиус , и да се припојат ете ти бе еден ГОЛЕЕЕЕММ град ...
 
П

Паспарту

Гостин
Од каде па сеа тие 700 000 народ? o_O
Населби се друже , а одалечени по 20 км , е сеа ако и Прилеп така ги зема околниве села по 20 км радиус , и да се припојат ете ти бе еден ГОЛЕЕЕЕММ град ...
Другар, ти со постовиве озбилен си или се зезаш? Секоја чест ако си озбилен...
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
човече....големината на градот не значи дека тој по default треба да биде главен град.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom