Дали Македонија ќе се избори за сопствената историја од пропагандите на соседите?

Член од
1 август 2006
Мислења
91
Поени од реакции
1
Еј Аджи бев и во Охрид, ама зашто тако - во дискотеката шиптарете тепаха двајца македонци, сите гледали, а много више беха македонците. Недејте се дава толку лесно, то не прилјага на лавови као тебе. И сега нали знате, веке подршка со нашата држава нема да биде ако поново они ви јурнат, аз така сметам дека е по-добре, инак пак ке кежуват дека сме ви дали стари тенкови и топове (а топовете су уште во вашите касарни, дали знаете, ипак су стари и лоши).
Еј слушај сеа.. тоа двајца Албанци што тепаха македонец е ВАКА
ДВАЈЦА ОХРИГАНИ тапаха су швеѓанин.. а имаше много швеѓани..
РАЗБИРАШ:vozbud:

Второ ти си роден 1976 година така.. Се сеќаваш кога немеше леб да јадеш 1991-92-93-94.. кога ви дадовме 100.000 тони жито и 1400 комбајни..Така да вие дадохте тоа губрето т-55 кое пола е модернизирано по нато стандарди(ДЕМЕК) а пола е стопено и остаено на полигони за гаѓање..
Така да тенкове да не спомнуваш веќе, затоа што 3 червени не беа дамнешни времиња.

ПС.. ти охрид од слики си го видел само.. а кам у такси да си се качил не си толко богат :vozbud::vozbud::vozbud::uvo::uvo:
 
Член од
18 јули 2007
Мислења
107
Поени од реакции
0
ок

Ок ти беше тамо, па аз не. 100.000 тона, при 3,2 млн производ на Б'лгарија са мноооогу, ама фала. Тогава и америчка царевица јадохме и штрауси от Австралија. За тенковете - като не са убави, зашто ги узевте? е, море, па и во бој сте јурили со нив. А за Охрид - прав си, ама нап'лно. Ти ми го кажувај дека е Каролина отпевала задниот пат, а аз ке ти пратим посебна улазница от кафаната (охридската де.)
Не сам богат, ама со такси од Скопие до Охрид путовах, ако желиш и тлф на тксиста ке ти пратим, кажувал ми - стигнеш ли Шкупи (а албанец беше), барај тоја број, секаде ке те одведем. Богатите возјат со хеликоптери, сите други, дури и со Мерцедеси су обични луге, то е...
 
Член од
1 август 2006
Мислења
91
Поени од реакции
1
Ок ти беше тамо, па аз не. 100.000 тона, при 3,2 млн производ на Б'лгарија са мноооогу, ама фала. Тогава и америчка царевица јадохме и штрауси от Австралија. За тенковете - като не са убави, зашто ги узевте? е, море, па и во бој сте јурили со нив. А за Охрид - прав си, ама нап'лно. Ти ми го кажувај дека е Каролина отпевала задниот пат, а аз ке ти пратим посебна улазница от кафаната (охридската де.)
Не сам богат, ама со такси од Скопие до Охрид путовах, ако желиш и тлф на тксиста ке ти пратим, кажувал ми - стигнеш ли Шкупи (а албанец беше), барај тоја број, секаде ке те одведем. Богатите возјат со хеликоптери, сите други, дури и со Мерцедеси су обични луге, то е...
Ништо ти се дете недоквакано..
Не ни памтиш кога немавте леб..
мисли си мисли.. а албанец се мисли на натурализиран македонец од косово,,
така да ниту у една варијанта не викаат шкуп.. освен али ахмети.. кој би го сместил у интелегенција со тебе и твоите шопски браќа..
 
Член од
18 јули 2007
Мислења
107
Поени од реакции
0
ама чекај

Чекај сега, пишувам - фала. Ама србите кажуват, дека нихово жито сме поели, румуните - исто, американци и украинци - и те. Е смани мало, никога не е било да немаме леб, имаше големо чекане, ама преход е тоа, шверц и паре неки направиха. А ако тоа дека го кажуваш е верно, лошо, ако обичните луге као тексиста го менјат Скопие со Шкупи, то означава вистина лошо. А док е причал по тлф на албански неколко пута кажувал Шкупи, е какво е то Шкупи тогаз.
 
Член од
9 август 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
Да има други два народа којшто се идентични помеѓу себе а не само слични

Србија и Хрватска се идентични помегу себе. Го зборуваат истиот јазик, ги имаат истите обичаи и го имаат истиот менталитет, традиции и обичаи, единствената разлика е што Хрватска е поробена од Австро-Унгарија и ја прима католичката религија, а Србија е поробена од Турција и не ја менува својата христијанска религија. По таа иста твоја логика би требало Србите да си ги чуствуваат Хрватите за еден исти народ или пак Хрватите да ги имаат Србите за свој луѓе соодветно. Но дали тоа е така на практика ке оставам сам да си одговориш. Иначе има нешто коешто навистина не прави едно исто, не е тоа религијата или јазикот или традицијата или обичаите, а тоа што ние сме јужни словени и ние Македонците и Вие Бугарите, ама ако одиме по таа логика тогаш ке треба да се обединиме и ние и Србите и Босанците и Хрватите и Црногорците и Вие Бугарите и да направиме една голема држава наречена ... како и да е, крсти си ја како што сакаш ти.
Всичко нај!


Каква пропаганда човече! Аз признавам и д'ржавата и хората живеешти в неја. Не карам никој да се чувтва, так'в как'вто не е. А това кои са нај-близките народи на Балканите не го казвам аз. това го казват - език, вјара, традиции, обичаи. Ник'де не с'м се опитал и да тв'рдја, че б'лгарска истина за света е нај-истинска и меродавна. ама е нај-либерална по отношение на всички наши с'седни д'ржави, което е оценка на изследванија на ЕП в'рху учебниците по историја на всички д'ржави в региона. Познај ти в која д'ржава (пак според ЕП) има нај-много идеологеми и неистини?
 

jutel

"убавите работи доаѓаат на крај"
Член од
25 март 2007
Мислења
952
Поени од реакции
2
Ok primerno kade sa artefaktite i izvorite deto Samuil e narecen makedonski car?Nema takiva.Za kakvo govorim togava
a kade si se odbatil pa za da vidis dali ima nekakvi artefakti??
ako sakas da vidis za Car Samuil idi vo Ohrid i tamu ke najdis se sto te interesita
:pos2:
 
Член од
18 јули 2007
Мислења
107
Поени од реакции
0
Е нее

"Србија и Хрватска се идентични помегу себе. Го зборуваат истиот јазик, ги имаат истите обичаи и го имаат истиот менталитет, традиции и обичаи, единствената разлика е што Хрватска е поробена од Австро-Унгарија и ја прима католичката религија...."

Не е баш тако. Срби и хрвати се тепали уште от време оно, босанците - исто. Аз не сакам обединение со никој на Балканот, видохме Србославија шо напраи... Сакам само добар сосед о добар однос, по-малко лаги и лупане против сите... Кај нас сме сопрели со тоа, даже веке против турците на лупаме, ако они не створјат глупост. А за вразките - как да објасниш, дека имаш рода во Софија, Пловдив или Варна, а си от Битолја. Или обрнато... ајде со здраве, ама за нас нај-добре е да си седим поделени мај...
Да ни лупат по-добре от сите страни кој ни хване...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
"Србија и Хрватска се идентични помегу себе. Го зборуваат истиот јазик, ги имаат истите обичаи и го имаат истиот менталитет, традиции и обичаи, единствената разлика е што Хрватска е поробена од Австро-Унгарија и ја прима католичката религија...."

Не е баш тако. Срби и хрвати се тепали уште от време оно, босанците - исто. Аз не сакам обединение со никој на Балканот, видохме Србославија шо напраи... Сакам само добар сосед о добар однос, по-малко лаги и лупане против сите... Кај нас сме сопрели со тоа, даже веке против турците на лупаме, ако они не створјат глупост. А за вразките - как да објасниш, дека имаш рода во Софија, Пловдив или Варна, а си от Битолја. Или обрнато... ајде со здраве, ама за нас нај-добре е да си седим поделени мај...
Да ни лупат по-добре от сите страни кој ни хване...

Абе смешен пријателу.. преку наводно “добрососедски“ постови каде што ти длабоко ја изразуваш својата загриженост што нашите два “братски“ народа се разделени и дека вие бугарчета сте толку мирољубиви и сакате да чувате гулабчиња по дома нема да пројде... ти пак наметнуваш една типична бугарска пропаганда... завиткана во “емоции“ :helou: можеби сепак ќе допреш до срцата на некои македонци и ќе се смилуваат спрема тебе и ќе се наричат б’лгарчета в папирите им.. МОЖЕБИ :vozbud:

:salut:
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
70
Поени од реакции
0
a kade si se odbatil pa za da vidis dali ima nekakvi artefakti??
ako sakas da vidis za Car Samuil idi vo Ohrid i tamu ke najdis se sto te interesita
:pos2:
E kazi de dai nekoi link kam srednovekoven izvor deto Samuik i drzavata mu se naricat makedonski.Nali vo Ohrid ima internet ili ne?:)Naprotiv v povece ot 20 zapazeni srednovekovni izvori drzavata na Samuil se narica Bulgarska.Tocno zatova nasekade bez Srbia i makedonia toi e priznat za bulgarski vladetel.:)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
E kazi de dai nekoi link kam srednovekoven izvor deto Samuik i drzavata mu se naricat makedonski.Nali vo Ohrid ima internet ili ne?:)Naprotiv v povece ot 20 zapazeni srednovekovni izvori drzavata na Samuil se narica Bulgarska.Tocno zatova nasekade bez Srbia i makedonia toi e priznat za bulgarski vladetel.:)
Како прво...веќе е отворена тема за ова и затоа не развлекувај по сите можни теми!
Второ не е Самуик:helou:
И трето ајде дај ги барем тие 20 ЗАПАЗЕНИ СРЕДНОВЕКОВНИ ИЗВОРИ... за другите покасно...Самуил никаде не се истакнал како бугарски владетел ниту својата држава ја нарекол бугарија и ниту престолнина била Софија или па Варна,ниту пак градел тврдини по бугарија јасно?..НЕМА АМА!?
 
Член од
18 јули 2007
Мислења
107
Поени од реакции
0
хе хе

"Абе смешен пријателу.. преку наводно “добрососедски“ постови каде што ти длабоко ја изразуваш својата загриженост што нашите два “братски“ народа се разделени и дека вие бугарчета сте толку мирољубиви и сакате да чувате гулабчиња по дома нема да пројде... ти пак наметнуваш една типична бугарска пропаганда... завиткана во “емоции“ :helou: можеби сепак ќе допреш до срцата на некои македонци и ќе се смилуваат спрема тебе и ќе се наричат б’лгарчета в папирите им.. МОЖЕБИ :vozbud:"

... Постовите ми кажуват, дека сакам тоа, ама уопште не сакам да се пишуват македонци као бугари и да земат пасоши. ама на - под строј со пушка ги терат нашите луге от амбасадата... Смешен си ти и сите дека лупате за Александ'р Македонски и осталите луге да су ваши праоци. Па как един американец, русин, немец, француз и секи друг добар историчар не го потврди тоа. Не причам за бугарски или грчки историчари. Смешен, па добро, смешен за тебе, а ви сте смешни за цела Европа, е така да биде... ха-ха-ха (смеја се от смешното ми иде).
е тоа не беше баш добрососедски однос, ама вистината треба да се казва овреме. Со лагата тешко се живее.
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
70
Поени од реакции
0
Византијски:хроники на Скилица-Кедрин
доп'лнение к'м Скилицовата хроника от епископ Михаил Деволски
јоан Зонара
Михаил Глика
Михаил Аталиат
Кекавмен и Иоан Ставракиј
Арменски:
Аристакес Ластиверци (Повествувание)
Матеус Урхаеци (Хронографија)
Самуел Анеци (Историја)
Арабски:
јах'ја Антиохијски и Ал Макин
Латински:Адемар де Шабан

Vsi4ki sa dostapni po internet vaprosat e dali iskate da znaete i da naucite.As misla che ne sakate neli?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
"Абе смешен пријателу.. преку наводно “добрососедски“ постови каде што ти длабоко ја изразуваш својата загриженост што нашите два “братски“ народа се разделени и дека вие бугарчета сте толку мирољубиви и сакате да чувате гулабчиња по дома нема да пројде... ти пак наметнуваш една типична бугарска пропаганда... завиткана во “емоции“ :helou: можеби сепак ќе допреш до срцата на некои македонци и ќе се смилуваат спрема тебе и ќе се наричат б’лгарчета в папирите им.. МОЖЕБИ :vozbud:"

... Постовите ми кажуват, дека сакам тоа, ама уопште не сакам да се пишуват македонци као бугари и да земат пасоши. ама на - под строј со пушка ги терат нашите луге от амбасадата... Смешен си ти и сите дека лупате за Александ'р Македонски и осталите луге да су ваши праоци. Па как един американец, русин, немец, француз и секи друг добар историчар не го потврди тоа. Не причам за бугарски или грчки историчари. Смешен, па добро, смешен за тебе, а ви сте смешни за цела Европа, е така да биде... ха-ха-ха (смеја се от смешното ми иде).
е тоа не беше баш добрососедски однос, ама вистината треба да се казва овреме. Со лагата тешко се живее.
Епа кога би читал нешто повеќе освен бугарски автори би ЗНАЕЛ дека и американски и руски историчари го потврдуваат тоа!
Дали според тебе “вистината“ треба да е веќе укоричена за да биде прифатена или може да се прифати и ново укоричена вистина...иако е спротивна на оваа првата?

Ти најдобро знаеш како се живее со лагата...:wink:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Византијски:хроники на Скилица-Кедрин
доп'лнение к'м Скилицовата хроника от епископ Михаил Деволски
јоан Зонара
Михаил Глика
Михаил Аталиат
Кекавмен и Иоан Ставракиј
Арменски:
Аристакес Ластиверци (Повествувание)
Матеус Урхаеци (Хронографија)
Самуел Анеци (Историја)
Арабски:
јах'ја Антиохијски и Ал Макин
Латински:Адемар де Шабан

Vsi4ki sa dostapni po internet vaprosat e dali iskate da znaete i da naucite.As misla che ne sakate neli?
хехе..и што ми даде сега...?Ова според тебе се извори? Или треба да баратам по целето нивно авторско творештво?
Дај ми цитат братко..и нивни референци..
Затоа што со оваа листа што ја подаде не можеме ни газот да си го избришиме..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom