Дали ДПА се распаѓа?

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
извор http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=F2D02FE867442246AC5B11110F2C2437

НА ПОВИДОК РАСЦЕП ВО ДПА
Селмани се дели од Тачи
Нема излез за партијата кога по секој изборен пораз вината се бара во другите, ова е концепциски судир и најверојатно ќе формираме нова партија, изјави вчера член на Централното партиско претседателство

Тачи сака да се пресмета и со потпретседателот Селмани
Наместо консолидација по изборниот пораз, можен е расцеп во ДПА и формирање нова политичка партија, дознава „Дневник“ од партиски извори. Според нив, нетрпението помеѓу лидерот Мендух Тачи и потпретседателот Имер Селмани кулминирало завчера, на седница на Централното партиско претседателство, бидејќи двете струи различно ја лоцирале одговорноста за поразот. Официјално вчера никој не сакаше да зборува за состојбите во партијата. Но, и двете струи се единствени дека набрзо ќе се расчистат состојбите, по што ќе се знае дали опозициската партија ќе се консолидира или од неа ќе произлезе нова партија. Дознаваме дека на средбата најмногу се дискутирало за одговорноста за изборниот пораз, но оти не се барало конкретен виновник во врвот на партијата. Сепак, поводот за конфронтациите беше констатацијата дека по изборниот пораз „треба да се преземат мерки во Првата и во Втората изборна единица, бидејќи на изборите таму претрпеле најголем пораз“. Таков заклучок најверојатно ќе води и кон смени на претседателите на скопскиот и на кумановскиот разгранок на партијата. Иако Имер Селмани, кој беше носител на изборната листа во Првата изборна единица директно не бил посочен за одговорен, неговиот табор смета дека со тоа Тачи сака да се пресмета и со потпретседателот. Неговите приврзаници велат дека тешко ќе се надмине внатрепартиската криза.

- Нема излез за партијата, кога по секој изборен пораз вината се бара во другите. Петпати губиме избори, а четирипати се менувани само претседателите на разграноците и подразграноците. ДПА не е приватна фирма или кралство за да се наследува. Судирот е концепциски и најверојатно ќе формираме нова партија - изјави вчера член на Централното претседателство.Приврзаниците на лидерот Тачи, меѓутоа, веруваат дека не постои криза во ДПА која би кулминирала со расцеп и велат дека тоа е „само пуста желба на ВМРО-ДПМНЕ“. Според нив, единствена цел е консолидација на ДПА за подготвени да ги дочекаат локалните избори. Немаше жестоки расправи, ниту драматика. Се анализираше изборниот пораз, без намера да се направи некаква чистка. Сите кадри ни се потребни за да ја консолидираме партијата пред локалните избори. ДПА е демократска партија и сите имаат право на свое мислење. Релативно е дали некој ќе се отцепи од ДПА и ќе формира нова партија. Но, сигурен сум тоа нема да и' наштети на партијата оти тие немаат многу приврзаници. Во крајна линија, не верувам дека ќе дојде до тоа оти и тие не се наивни за пред избори да формираат нова партија - вели висок партиски функционер. Инаку, ДПА одлучила нејзините пратеници да се вратат во собраниските клупи тогаш кога нивниот предлог-закон за употреба на јазиците ќе биде на дневен ред во парламентот. Овие денови пратеничката група и експерти од партијата го подготвуваат предлогот на тој закон и декларацијата за признавање на независност на Косово. Лидерот Тачи завчера изјави дека е загрижен од политиката на Владата, бидејќи смета дека земјава оди во изолација. Многу ме загрижува ноншалантното блокирање на интеграциските процеси и некоректното спроведување на Охридскиот договор, што не не' води на добар пат и немаме добра иднина. Бедна е позицијата што ДУИ ја има во Владата и тие многу бргу самите ќе сфатат дека оваа срамна позиција е многу лоша за нив.






Живо ме занима дали ``омилениот``, албански политичар и бивш министер, кај македонците Имер Селмани може да се откине од Мендух и да формира партија која би имала влијание во ``албанскиот`` блок?

Дали Мендух се соочува со промени во својата партија и дали тоа е по заслуга што самата партија надвор од собрание почнува да се маргинализира на политичкава сцена?

Едина активност од ДПА после изборите што ја забележав е состанокот со црвенковски кога требеја ``наводно`` да се вратат во собрание и еден прес врзан за вардар-ренова...башка тоа ПДП Вејсели го прогласи за еретик и пробува пак да оживее како партија што јас го протолкувам како дистанцирање од помоќниот брат ДПА.

Што мислите вие за иднината на ДПА како парија и за нејзиното делување???
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Како што разбрав новата партија на Имер Селмани ќе се одалечи од националистичката реторика која ја практукуваат сите албански политички субјекти, и ќе делува во насока на решавање на реалните проблеми на граѓаните.

Доколку е така, голема подршка.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Како што разбрав новата партија на Имер Селмани ќе се одалечи од националистичката реторика која ја практукуваат сите албански политички субјекти, и ќе делува во насока на решавање на реалните проблеми на граѓаните.

Доколку е така, голема подршка.
pa zatoa i prasav dali vo ovoj moment ako novata partija bide formirana se nasoci vo toj pravec dali bi imala podrska od albancite vo makedonija, mene poveke mi lici ova na formirawe instant partija vo segasni uslovi da se zemat 2-3 pratenici od postoeckite na dpa i da se vleze vo vlada kade bi dobile nesto od 2-3 esalon...moram da prinam deka bi sakal nekoj od albancive na forumov podobro da ni analizira
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Како што разбрав новата партија на Имер Селмани ќе се одалечи од националистичката реторика која ја практукуваат сите албански политички субјекти, и ќе делува во насока на решавање на реалните проблеми на граѓаните.

Доколку е така, голема подршка.
А можеби во неа ќе се најде и едно место за г-дин Руфи Османи ?
Инаку Селмани како умерен политичар, мене лично ми остави добар впечаток.
Мислам дека албанците во Македонија заслужуваат една подобра опција, отколку досегашната црна или бела.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
323
Поени од реакции
21
ДПА веќе долго време не им нуди на албанците ништо добро, потребна е нова партија која ќе ги штити албанците од злонамерниците кои сакаат сето зло да им го препишат на целата нација кое е направено.

Јас мислам дека партијата на Селмани ќе се роди како нов европски фактор во Македонија кој ќе им биде опонент на ДУИ, а се надевам и дека на наредните избори заедно со СДСМ ќе формираат влада на единство без лицемерие и злоба, која ќе работи штитејќи ги националните интереси на земјата.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
323
Поени од реакции
21
pa zatoa i prasav dali vo ovoj moment ako novata partija bide formirana se nasoci vo toj pravec dali bi imala podrska od albancite vo makedonija, mene poveke mi lici ova na formirawe instant partija vo segasni uslovi da se zemat 2-3 pratenici od postoeckite na dpa i da se vleze vo vlada kade bi dobile nesto od 2-3 esalon...moram da prinam deka bi sakal nekoj od albancive na forumov podobro da ni analizira
Нема шанси оваа партија да коалицира со ВМРО ДПМНЕ, бидејќи е создадена како партија која ќе си ги одмери силите на избори
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
е тоа ти е... ќе изгубиш на избори и ќе почнат да се јавуваат триста фракции... као што е случајот со сдс... мислам дека Селмани има далеку поголем потенцијал од Тачи и Ахмети заедно така да може нешто да се деси... сеа само као трета албанска опција треба да привлече барем дел од албанското гласачко тело и доколку привлече тоа ќе биде албанската интелегенција те високообразовани кадри додека другава раја најверојатно ќе остане кај Ахмети чекајќи уште алија да ги лаже за некои ’права’... мое мислење
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Нема шанси оваа партија да коалицира со ВМРО ДПМНЕ, бидејќи е создадена како партија која ќе си ги одмери силите на избори
vidi uste ne e sozdadena partijata, a mislam i vo tekstot od dnevnik ima dobra analiza deka to sigurno nema da go napravat pred lokalni izbori zasto tajmingot e knap do nivnoto odrzuvanje. zatoa mislam deka e mozno scenario da selmani formira so novata partija pratenicka grupa od 2-3 pratenici od postojnite na dpa koja bi se zamesala vo delenje na kolacot
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Јас мислам дека партијата на Селмани ќе се роди како нов европски фактор во Македонија кој ќе им биде опонент на ДУИ, а се надевам и дека на наредните избори заедно со СДСМ ќе формираат влада на единство без лицемерие и злоба, која ќе работи штитејќи ги националните интереси на земјата.
:pos2::pos2::pos2:

Ова Новогодишна желба да не е...хехех колку невино, ссввцеенце :kesa:


Ај цакам да има мил во цетот, да нема вони и убиване, да нема гуадни децина, сите да сме суекни и да се цакаме суозно, да си игламе помагаме и да ноѕиме петки од тцкољо...
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
А можеби во неа ќе се најде и едно место за г-дин Руфи Османи ?
Инаку Селмани како умерен политичар, мене лично ми остави добар впечаток.
Мислам дека албанците во Македонија заслужуваат една подобра опција, отколку досегашната црна или бела.
Па тоа е и моето милсење.
Ми се чини дека не е он капацитет што ќе се потроши на дневно политички игри.
А целната група на албанците на кои веќе преку глава им е национализмот, од ден на ден е се поголема.
Па би можел за некоја година да стане озбилен политички фактор кај албанците, а можеби и кај други етникуми....кој знае.
Се разбира дека како нов субјект, најдобро може да се промовира од позиција на опозиција.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
0
Селмани е политичар за кого имам високо мислење уште од почетокот кога се појави на политичката сцена. Тоа е политичар кој ќе биде еден од оние кои во македонското општество ќе внесе нова практика а тоа е гласањето на етничките група да не биде во рамките на "своите" партии. ќе биде еден од оние кои ќе стават крај на праксата македонците да гласаат за македонски, а албанците за албански партии. Такуѓере со останатите етнички заедници. Се надевам граќаните ќе почнат да гласаат според политичкиот предзнак, а не етничкиот предзнак!!!
 
H

HITCH

Гостин
Ееееееејјјјјјј таман се споија со ПДП :pos2::pos2::pos2: а од ДУИ че им бега некој или Али че го пука?
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
селмани е единстев политичар албанец кој го почитувам! голема подршка до новата албанска паритија!
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Живо ме занима дали ``омилениот``, албански политичар и бивш министер, кај македонците Имер Селмани може да се откине од Мендух и да формира партија која би имала влијание во ``албанскиот`` блок?
Nikogas.
Od covek koj sto e skaran so svoite soselani, i ne uziva ni gram pocit kaj niv, ne moze da se ocekuva deka moze da napravi nesto poveke vo celiot albanski politicki blok. Selmani ako e pameten ke se povlece od politikata i ke si go tera biznisot so maslo, negovata politicka kariera e zavrsena.

А можеби во неа ќе се најде и едно место за г-дин Руфи Османи ?
Sveti nikad, a mozebi i podocna.
Rufi Osmani e intelektualec koj sto uziva ogrooomna podrska kaj albanskoto naselenie, i sigurno deka togas koga ke resi da se vkluci vo politikata ke pridobie golem del od naselenieto, ama veruvam deka ne e do tolku kreten da vleze vo partija na kompleksirani beznadeznјaci koi go sitkaat gzot za kozna fotelja.

Мислам дека албанците во Македонија заслужуваат една подобра опција, отколку досегашната црна или бела.
Da zasluzuvaat, no toa nikako ne moze da bide Selmani.


Ima edna vistina za DPA koja sto treba site da ja znaeme. DPA e privatna sopstvenost na taci, taka da toj dise, toj prde, toj igra, toj..... samo toj i nikoj drug. Bez nego ne e mozno da postoi taa partija. Taka bese od samiot pocetok, i koga go imase Dzaferi i sega koga go nema. So ogled na negativniot imidz koj go ima taci , loso i se pisuva na DPA.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Дефинитивно најдобриот досегашен Министер за Здравство кој го имала Македонија од 90 па наваму..Дефинитивно, мислам дека тој видно ќе придонесе за развиток како на демократијата така и за меѓуетничкиот соживот..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom