Дали Господ казнува?

  • Креатор на темата Cool Hand Luke
  • Време на започнување

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Кажав јасно дека мислам дека Господ не казнува..Дека самите ние си го правиме тоа....
Те сфачам, порано, и јас така мислев, се додека не сфатив што се` се смета за казнување од страна на господ, посебно кога ги вклучив и природните непогоди ( земјотреси, поплави, урагани... )...
Нормално дека тие не се предизвикани од страна на човекот, но ни од страна на господ, поради нешто што е мн едноставно, а тоа е дека тој не постои.
Хипотетички, ако постои, и ако казнува, тогаш тоа нема никаква логика...зошто од грешките да учиме преку казната? Зошто господ да ни кажува што треба да правиме а што нетреба? Ако постоел, тогаш ни тој незнаел како да го направи човекот совршен, а ако неможел, тогаш зошто воопшто почнал да го прави?
...Господ не постои, барем не оној во кој веруваат дека постои повеќето, речиси сите, верници...
Ај размисли, и кажими дали си во право...
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Ne mozi gospod da kaznuva, vcovekot sam si se kaznuva sebesi zatoa so tuka mu e sovesta i ako napravi nesto loso togas samiot se maci sebesi nikoj drug
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ne mozi gospod da kaznuva, vcovekot sam si se kaznuva sebesi zatoa so tuka mu e sovesta i ako napravi nesto loso togas samiot se maci sebesi nikoj drug
Точно е тоа дека господ неможе да постои, но не поради тоа, туку поради тоа што тој не постои.
Нели постојат луѓе без совест?
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Те сфачам, порано, и јас така мислев, се додека не сфатив што се` се смета за казнување од страна на господ, посебно кога ги вклучив и природните непогоди ( земјотреси, поплави, урагани... )...
Нормално дека тие не се предизвикани од страна на човекот, но ни од страна на господ, поради нешто што е мн едноставно, а тоа е дека тој не постои.
Хипотетички, ако постои, и ако казнува, тогаш тоа нема никаква логика...зошто од грешките да учиме преку казната? Зошто господ да ни кажува што треба да правиме а што нетреба? Ако постоел, тогаш ни тој незнаел како да го направи човекот совршен, а ако неможел, тогаш зошто воопшто почнал да го прави?
...Господ не постои, барем не оној во кој веруваат дека постои повеќето, речиси сите, верници...
Ај размисли, и кажими дали си во право...
а кој рече дека земјотресите и природните непогоди се дело на Господ односно негова казна..Тоа е веќе работа на природата:)И напротив јас кажав дека Господ неказнува па така не можам да гледам од тој аспект дека тие природни непогоди се неговата казна,а совршенството човекот си го губи самиот со потпаѓање на сите тие искушенија...
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Точно е тоа дека господ неможе да постои, но не поради тоа, туку поради тоа што тој не постои.
Нели постојат луѓе без совест?
ne nema luge bez sovest samo ima luge na koj so ne mu e dovolno razviena sovesta. Od se ima isklucoci na nisto ne mozis da mu naprajs tolku gruba podelba posebno koga se raboti za covekot
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Господ не казнува, не казнува само кармата..што секој ја има,....
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
а кој рече дека земјотресите и природните непогоди се дело на Господ односно негова казна..Тоа е веќе работа на природата:)И напротив јас кажав дека Господ неказнува па така не можам да гледам од тој аспект дека тие природни непогоди се неговата казна,а совршенството човекот си го губи самиот со потпаѓање на сите тие искушенија...
Верниците ( православните христијани, и други ) верувале, и/или веруваат во тоа дека природните катастрофи се предизвикани од господ..
Ти си православен христијанин, или атеист...?
Нека ме поправи некој ако во христијанството не се верува дека природните катастрофи се предизвикани од господ, и дека господ казнува...

ne nema luge bez sovest samo ima luge na koj so ne mu e dovolno razviena sovesta. Od se ima isklucoci na nisto ne mozis da mu naprajs tolku gruba podelba posebno koga se raboti za covekot
Недоволно развиена свест, не е свест, затоа што не е доволно развиена, или не е ич развиена за да биде свест.
Значи. постојат луѓе без свест.
Ако некој може да прави поделби помеѓу луѓето според расата, нацијата, општествениот статус и т н, зошто да не можам јас да правам такви поделби? Овие да не не се груби? Да, цело време за човекот зборуваме.
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
agore* ne ti drzi ova sto go pisuvas na sekoja tema toa pa toa istoto bog ne postoi ta ne postoi si slusnal nesto ne si docul,napisi nesto od tvoe iskustvo a ne sto si procital u vesnik ili na tv
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Господ не казнува, не казнува само кармата..што секој ја има,....
Toчно ..
Верувам дека Господ постои . Но кармата е главната причина поради „казните“ што ги добиваме.. What Goes Around Comes Around .. :)
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Добар пример е со кармата, од друг форум - кармата зависи од длабочинските потсвесни емоции а не од мислите и делата. Кога некого осудуваме најпрво се јавува емоционална осуда а дури потоа разумно образложување во вид на мисли. Кога е човек исполнет со љубов тој нема потреба да осудува со мислите бидејќи одвнатре е чист. После можеме да патиме поради тоа а ни на крај памет да не знаеме зошто. А Господ само се труди тој закон на карма совршено да функционира.
Во врска со примерот во првиот пост, изгледа дека Бог лично не го ожесточил фараонот, туку начинот на кој фараонот гледал кон Бога. :icon_bigg
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Верниците ( православните христијани, и други ) верувале, и/или веруваат во тоа дека природните катастрофи се предизвикани од господ..
Ти си православен христијанин, или атеист...?
Нека ме поправи некој ако во христијанството не се верува дека природните катастрофи се предизвикани од господ, и дека господ казнува...quote]



Јас сум христијанка но не верувам во тоа...па и порано во христијаниството се верувало дека планетите се вртат околу Земјата и новото откритие било потресно за црквата и религијата..Зарем за да бидеме христијани се уште треба да веруваме во тоа?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Верниците ( православните христијани, и други ) верувале, и/или веруваат во тоа дека природните катастрофи се предизвикани од господ..
Ти си православен христијанин, или атеист...?
Нека ме поправи некој ако во христијанството не се верува дека природните катастрофи се предизвикани од господ, и дека господ казнува...

.
Нема потреба од поправки, за тоа е веќе пишувано на форумов. И природните катастрофи, како колективна казна и болестите, како поединечна казна, се од Бога дадени.
 

trickster

Remember the name …
Член од
19 август 2007
Мислења
452
Поени од реакции
14
Ја глеам вчера нешто грми и си викам гарант ова што пишував на форум па микица му кажал на неговиот господ па сака да ме предупреди.
Абе прријател ти кажи ми си настинал некогаш, си имал некоја друга несакана болест или од кога си верник до тебе ништо не допира, има потреба од поправки ама не кон постот него кон твоето размислување.Ја разбирам да си верник и да си веруваш у нешто замислено тоа е индивидиално право во што ке веруваш ама на вакви радикални глупости дури и верниците кога ке ти го читаат постот ке ги болат абдоменалните мускули....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ја глеам вчера нешто грми и си викам гарант ова што пишував на форум па микица му кажал на неговиот господ па сака да ме предупреди.
Абе прријател ти кажи ми си настинал некогаш, си имал некоја друга несакана болест или од кога си верник до тебе ништо не допира, има потреба од поправки ама не кон постот него кон твоето размислување.Ја разбирам да си верник и да си веруваш у нешто замислено тоа е индивидиално право во што ке веруваш ама на вакви радикални глупости дури и верниците кога ке ти го читаат постот ке ги болат абдоменалните мускули....
Трикстер, ако „тераш„ само по твојот ум, тогаш ќе бидеш во апсолутно право. Она кое јас го пишувам на форумов, повели, пренеси го и кај други православни верници, ако лично ги имаш такви како познаници, послушај го нивниот коментар и пренеси ни го на форумов. Може така?
Што се однесува до болестите, и за нив имам пишувано. Болестите не се ексклузивитен за атеистите, туку напротив: кој верува, ќе си ги навлече уште повеќе, а јас, лично и персолнално, сум сведок на таа појава, оти и самиот имам здравствени бељи, ама барем знам со што ги заслужувам. Болестите Бог ги допушта на оние кои ги сака, оти на тој начин, ги спречува да им нанесат беља на другите луѓе (меѓу другото).
 

trickster

Remember the name …
Член од
19 август 2007
Мислења
452
Поени од реакции
14
Ајдееее до сеа збореше дека тоа е божја казна сега ги допушта на оние што ги сака ..... крај на муабетот треба да ти кажам дека си шизофреничар( а тоа е навреда не би сакал да те навредам) така да добро беше доддека траеше ке се воздржам додека можам и нема да ги коментирам твоите постови поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom