Гушење и болка во сон?

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Не знаев каде да ја ставам темата а не знаев ни каков наслов да и дадам....
Често пати кога гледам некој филм и ако некој во филмот се гуши или чувствува болка истото го доживувам и јас....болката не толку ама ако некој тешко дише почнува и мене да ме гуши. Ви се случува ли вакво нешто и може ли да ми го објасните ова? Благодарам.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Mene mi se ima sluceno istoto,nekogas placam zaedno so glumcite,se raduvam.se lutam zavisi od momentot.Jebi ga mnogu se sozivuvam.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Влагање у филм и емпатија. Ништо необично. глупо е шо се помалку и помалку филмови го имаат тој ефект. Ако филмот има такво дејство, значи режисерот стварно се потрудил за филмот и умее да допре до срцата на гледачите.
 
Член од
14 декември 2005
Мислења
130
Поени од реакции
2
VMRO напиша:
Не знаев каде да ја ставам темата а не знаев ни каков наслов да и дадам....
Често пати кога гледам некој филм и ако некој во филмот се гуши или чувствува болка истото го доживувам и јас....болката не толку ама ако некој тешко дише почнува и мене да ме гуши. Ви се случува ли вакво нешто и може ли да ми го објасните ова? Благодарам.
Да, ми се има случено. Зборуваш за болка, гушење и слично. Дали тоа ти се случува кога гледаш работи од кои што во реалниот свет барем малку се плашиш? На пример мене ми се има случено, кога некој тоне длабоко и бара спас да почувствувам некој немир во мене и ме гуши тоа. Или сум гледал филмови со дрогирање и после како дрогата дејствува на истиот човек и некако ептен тешко и неубаво ми делува и мене.Се слушува се случува, обично така кога гледам некои неубави работи. Затворен, тесен простор, нема можност за излез, длабочина, давење, тонење, дрогирање и слично.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Iskreno nikogas ne mi se slucilo da se gusam ili nesto taka ama mi doagalo da zaplacam(a ne sum tazen,nego mi doagaat solzi a se smeam)ama ne mnogu cesto.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
galaxy2027 напиша:
Да, ми се има случено. Зборуваш за болка, гушење и слично. Дали тоа ти се случува кога гледаш работи од кои што во реалниот свет барем малку се плашиш? На пример мене ми се има случено, кога некој тоне длабоко и бара спас да почувствувам некој немир во мене и ме гуши тоа. Или сум гледал филмови со дрогирање и после како дрогата дејствува на истиот човек и некако ептен тешко и неубаво ми делува и мене.Се слушува се случува, обично така кога гледам некои неубави работи. Затворен, тесен простор, нема можност за излез, длабочина, давење, тонење, дрогирање и слично.

Bas taka :)
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Болка не, али се душам пошто заборавам да дишам. Си викам ако тие се под вода и јас ако земам воздух ке се удавам :) Aли сето тоа ми е од презанесеност не некоа натприродна телепатска конекција со актерите или било какви глупости
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Да ми се има десено и знај дека тоа е резултат на визуелните ефекти во филмот како и музиката и битовите .. и заедно измиксано тоа придонесува до гледачот да се соживее со филмот и да се чуствува така .. и кога ке се чуствува така гледачот тоа е резултат на добриот режисер и успех се разбира .. а другото е се во потсвеста !

[admin]На форумов сите пишуваме со црни букви. Не е прв пат да ти сменам боја, затоа во иднина сам прави си го тоа.
-Fortune [/admin]
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Мене ова увек ми се дешава.На пример некој ако се дави у вода почнувам и јас.И не само коа глеам филмови туку и кога ке си замислам нешо како тонам или паѓам некаде,се гушам.:toe:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Тоа се вика емпатија. Соживување со болката на другиот. И мене ми се има случено така кога гледам некој предобар филм.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Да да емпатија. Сум слушнал и често доживувам кога гледам филмови. Се соживувам со филмот и често немам воздух или ако се одвива дејството во вода неможам да соберам плунка да голтнам едноставно ми се суши устата.
Рили фрики тинг
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Crazy in Love напиша:
Тоа се вика емпатија.Соживување со болката на другиот.И мене ми се има случено така кога гледам некој предобар филм.
И мене ме фаќа емпатија, ама само после гледање еротска тематика. Тогаш обавезно сочуствувам во сон.
 

^Cutie^

*Charming Princess*
Член од
22 март 2007
Мислења
869
Поени од реакции
1
И на мене исто...И јас премногу се соживувам со филмовите...Ми се има случено сето тоа, ама не во сон...Туку во моментот кога се случува тоа на филмот...
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Имаше еден филм,мислам беше Да се биде Џон Малкович,имаше една сцена ,сите работаат во канцеларии со ниски ѕидови и цело време се движат со искривен врат,толку ми беше незгодно да ги гледам,цело време си го масирав вратот дур ги гледав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom