Гурмански списанија

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.221
Поени од реакции
4.511
Дали купувате гурмански списанија т.е списанија во кој има рецепти и се поврзано со храната?

Jaс иако не сум некој љубител на готвење сепак сакам храна, пред се месо и тестенини (пасти и разни други пити, буреци, пици, пастрмајлии...) па се случува да купам некогаш некое интересно списание од оние кој имаат убави фотографии, патеписни текстови за градови и храна од кој ти буквално додека ги гледаш фотографиите огладнуваш :)

Деновиве гледам србите на нивни јазик почнале да го печатат италијанското списание La Cucina Italiana
1565385052346.png

Го видов во една трафика 50 денари е и нешто имаше подарок но бидејќи беше запакувано не можев да видам што е подарокот. Би сакал да го купам бидејќи Италија има супер храна.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
23.082
Поени од реакции
14.504
,,,bi go kupil zaradi podarokot ili spisanieto,,
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
23.082
Поени од реакции
14.504
,,,obichno takvite spisanija gi kupuvam zaradi receptite i nachinot na priprema obichno za poegzotichni jadenja,oti normalno za nashite nema potreba,
,,,inaku podarokot e nebiten vo sluchajot,,,barem za mene,,
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.114
Поени од реакции
2.845
Порано ги купував Храна и Вино, но сега има на интернет се. Така да, не се потребни веќе.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
23.082
Поени од реакции
14.504
Порано ги купував Храна и Вино, но сега има на интернет се. Така да, не се потребни веќе.
,,,ne e toa toa vistinskoto,,,i so copmpot vo kujna pa spremaj po receptura,,,vaka zimash spisanieto pa na masa stavash okalkite i lezetski prochitaj stokmi,pak prochitaj pa stavaj toa zarzavatot pa zachinite,,,na vakov nachin preku spisanie i hranata e povkusna,,,
,,,a da ne zboruvam za onie tomovi od kuvari so mal milion recepti,,,pa koricite kade maslosani,kade ocetosani,,,itn,,))),,,
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.114
Поени од реакции
2.845
,,,ne e toa toa vistinskoto,,,i so copmpot vo kujna pa spremaj po receptura,,,vaka zimash spisanieto pa na masa stavash okalkite i lezetski prochitaj stokmi,pak prochitaj pa stavaj toa zarzavatot pa zachinite,,,na vakov nachin preku spisanie i hranata e povkusna,,,
,,,a da ne zboruvam za onie tomovi od kuvari so mal milion recepti,,,pa koricite kade maslosani,kade ocetosani,,,itn,,))),,,
За секое јадење има рецепт на интернет и јутјуб. Списанијата веќе не важат.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
23.082
Поени од реакции
14.504
За секое јадење има рецепт на интернет и јутјуб. Списанијата веќе не важат.
,,,toa e tvoe lichno gledanje na rabotite i nachin na funkcioniranje,,,,ti prodolzhi taka so laptopot ili ekranot vo kujna a jas onaka tradicoonalno so recepti od spisanija ili zapishani vo tetratka,,
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.221
Поени од реакции
4.511
Списание е супер и во моменти кога не си во можност да користиш интернет. Исто така во списание ќе најде рецепти кој можеби и не ти текнало дека постојат или да ги бараш на интернет.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
1.818
Поени од реакции
1.365
На интернет има разни и нови варијации на јадењата што е многу корисно,но не треба да се отфрлаат списанијата со традиционални рецепти.
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
269
Поени од реакции
54
Дечки, кнгига со рецепти да ми препорачате? Фала ви многу...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.470
Поени од реакции
10.438
Некоја ако знаете со италијанска кујна, нешто во тој стил? Фала за ова
бате отвори јутуб, пиши што сакаш да зготвиш имаш милион рецепти со видеа, не да бараш готвачи и други глупости.
 
На врв Bottom