Гурмански списанија

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
9.993
Поени од реакции
4.390
Дали купувате гурмански списанија т.е списанија во кој има рецепти и се поврзано со храната?

Jaс иако не сум некој љубител на готвење сепак сакам храна, пред се месо и тестенини (пасти и разни други пити, буреци, пици, пастрмајлии...) па се случува да купам некогаш некое интересно списание од оние кој имаат убави фотографии, патеписни текстови за градови и храна од кој ти буквално додека ги гледаш фотографиите огладнуваш :)

Деновиве гледам србите на нивни јазик почнале да го печатат италијанското списание La Cucina Italiana
1565385052346.png

Го видов во една трафика 50 денари е и нешто имаше подарок но бидејќи беше запакувано не можев да видам што е подарокот. Би сакал да го купам бидејќи Италија има супер храна.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
21.052
Поени од реакции
13.878
,,,bi go kupil zaradi podarokot ili spisanieto,,
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
21.052
Поени од реакции
13.878
,,,obichno takvite spisanija gi kupuvam zaradi receptite i nachinot na priprema obichno za poegzotichni jadenja,oti normalno za nashite nema potreba,
,,,inaku podarokot e nebiten vo sluchajot,,,barem za mene,,
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.435
Поени од реакции
2.508
Порано ги купував Храна и Вино, но сега има на интернет се. Така да, не се потребни веќе.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
21.052
Поени од реакции
13.878
Порано ги купував Храна и Вино, но сега има на интернет се. Така да, не се потребни веќе.
,,,ne e toa toa vistinskoto,,,i so copmpot vo kujna pa spremaj po receptura,,,vaka zimash spisanieto pa na masa stavash okalkite i lezetski prochitaj stokmi,pak prochitaj pa stavaj toa zarzavatot pa zachinite,,,na vakov nachin preku spisanie i hranata e povkusna,,,
,,,a da ne zboruvam za onie tomovi od kuvari so mal milion recepti,,,pa koricite kade maslosani,kade ocetosani,,,itn,,))),,,
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.435
Поени од реакции
2.508
,,,ne e toa toa vistinskoto,,,i so copmpot vo kujna pa spremaj po receptura,,,vaka zimash spisanieto pa na masa stavash okalkite i lezetski prochitaj stokmi,pak prochitaj pa stavaj toa zarzavatot pa zachinite,,,na vakov nachin preku spisanie i hranata e povkusna,,,
,,,a da ne zboruvam za onie tomovi od kuvari so mal milion recepti,,,pa koricite kade maslosani,kade ocetosani,,,itn,,))),,,
За секое јадење има рецепт на интернет и јутјуб. Списанијата веќе не важат.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
21.052
Поени од реакции
13.878
За секое јадење има рецепт на интернет и јутјуб. Списанијата веќе не важат.
,,,toa e tvoe lichno gledanje na rabotite i nachin na funkcioniranje,,,,ti prodolzhi taka so laptopot ili ekranot vo kujna a jas onaka tradicoonalno so recepti od spisanija ili zapishani vo tetratka,,
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
9.993
Поени од реакции
4.390
Списание е супер и во моменти кога не си во можност да користиш интернет. Исто така во списание ќе најде рецепти кој можеби и не ти текнало дека постојат или да ги бараш на интернет.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
1.753
Поени од реакции
1.229
На интернет има разни и нови варијации на јадењата што е многу корисно,но не треба да се отфрлаат списанијата со традиционални рецепти.
 
На врв Bottom