Грција ги укина визите за пограничните места во Македонија, меѓу кои и Преспа

Член од
25 јануари 2005
Мислења
165
Поени од реакции
3
Слободно и без пасош наскоро во Грција ќе може да влегуваат граѓаните на Македонија кои живеат на оддалеченост до 50 километри од границата, тврди грчкиот печат.

Олеснувањата за влез во Грција ќе се однесуваат и на пограничните реони од Бугарија, Албанија и Турција, пишува денеска атинскиот весник “Елефтеротипија“

Согласно неодамна усвоената европска директива, сите жители на соседните земји на Грција, кои најмалку една година живеат во пограничните реони, грчката граница ќе можат да ја минуваат само со пропусница и со исполнување на повеќе други услови.
Безвизниот реон ја покрива и целата Преспа, што значи дека и сите граѓани на Ресен и Преспа ќе можат да влегуваат во Грција исто како да патуваат во некој македонски град.

Наскоро се најавува отворање на новиот граничен премин "Маркова нога" кој се наоѓа на исто имената локација на границата со Грција кај село Долно Дупени, со што ќе им биде олеснето патувањето на граѓаните од овој регион.

:blabla:
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
За поздравување ваквиот гест во секој случај. Само тешко е за верување дека ќе биде баш така „лесно„ :) . Токму тие „повеќе други услови„ даваат огромен простор за манипулација, лична проценка на граничната полиција од грчка страна а со тоа и преголема селективност во пропуштањето и проток на патници со малогранични пропусници. Не е толку наивно колку што изгледа на прв поглед:wink:
 
B

BushMan

Гостин
TrOtOaRka напиша:
Слободно и без пасош наскоро во Грција ќе може да влегуваат граѓаните на Македонија кои живеат на оддалеченост до 50 километри од границата, тврди грчкиот печат.

Олеснувањата за влез во Грција ќе се однесуваат и на пограничните реони од Бугарија, Албанија и Турција, пишува денеска атинскиот весник “Елефтеротипија“

Согласно неодамна усвоената европска директива, сите жители на соседните земји на Грција, кои најмалку една година живеат во пограничните реони, грчката граница ќе можат да ја минуваат само со пропусница и со исполнување на повеќе други услови.
Безвизниот реон ја покрива и целата Преспа, што значи дека и сите граѓани на Ресен и Преспа ќе можат да влегуваат во Грција исто како да патуваат во некој македонски град.

Наскоро се најавува отворање на новиот граничен премин "Маркова нога" кој се наоѓа на исто имената локација на границата со Грција кај село Долно Дупени, со што ќе им биде олеснето патувањето на граѓаните од овој регион.

:blabla:

Ауу како тоа Грците да го направат, тоа е нешто неочекувано, но сепак е за поздрав.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
TrOtOaRka напиша:
Слободно и без пасош наскоро во Грција ќе може да влегуваат граѓаните на Македонија кои живеат на оддалеченост до 50 километри од границата, тврди грчкиот печат.

Олеснувањата за влез во Грција ќе се однесуваат и на пограничните реони од Бугарија, Албанија и Турција, пишува денеска атинскиот весник ”Елефтеротипија”

Согласно неодамна усвоената европска директива, сите жители на соседните земји на Грција, кои најмалку една година живеат во пограничните реони, грчката граница ќе можат да ја минуваат само со пропусница и со исполнување на повеќе други услови.
Безвизниот реон ја покрива и целата Преспа, што значи дека и сите граѓани на Ресен и Преспа ќе можат да влегуваат во Грција исто како да патуваат во некој македонски град.

Наскоро се најавува отворање на новиот граничен премин "Маркова нога" кој се наоѓа на исто имената локација на границата со Грција кај село Долно Дупени, со што ќе им биде олеснето патувањето на граѓаните од овој регион.

:blabla:
Ne badijala si sum Resencanka hihihiih , taman ke e za letovo ako e dosadno na domasen teren edna vecer na bouziki :))
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.604
Поени од реакции
7.890
Тротоарке, кај го прочита ова? Дај ставајте линк до статијата, јас можам состави и приказни до утре вакви да ви пишувам.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ова ми се чини многу неверојатно. Скоро СФ филм...
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.604
Поени од реакции
7.890
Па и јас тоа кажувам, закаснија, 1ви Април помина.
 
Член од
4 јануари 2006
Мислења
129
Поени од реакции
0
Ne gi zimajte "na lesno" informaciite.razmislete malku.
Inaku e tochna novosta koja vi ja predstavi Trotoarka.Pobarajte malku ako ne veruvate, ne tuku vikajte deka ne e tochno.
Imate internet,imate gugle...
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
165
Поени од реакции
3
Грција делумно ќе ја отвора границата со Македонија
Атина /15/05/ 17:20
Слободно и без пасош наскоро во Грција ќе може да влегуваат граѓаните на Македонија кои живеат на оддалеченост до 50 километри од границата, тврди грчкиот печат.

Олеснувањата за влез во Грција ќе се однесуваат и на пограничните реони од Бугарија, Албанија и Турција, пишува денеска атинскиот весник ”Елефтеротипија”

Согласно неодамна усвоената европска директивата, сите жители на соседните земји на Грција, кои најмалку една година живеат во пограничните реони, грчката граница ќе можат да ја минуваат само со пропусница и со исполнување на повеќе други услови.

http://www.makfax.com.mk/look/novina/article.tpl?IdLanguage=10&IdPublication=2&NrArticle=22262&NrIssue=20&NrSection=20
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.604
Поени од реакции
7.890
Е ова е веќе друго.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
165
Поени од реакции
3
Andronik

ne zaklucuvaj i premestuvaj temi sto ne si zapocnal tuku diskutiraj ako ti se diskutira.I ti mi se gledas kako "vladata" ADMINISTRATOR
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Шучур им текна и то чудо да го напрает
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.604
Поени од реакции
7.890
TrOtOaRka напиша:
Andronik

ne zaklucuvaj i premestuvaj temi sto ne si zapocnal tuku diskutiraj ako ti se diskutira.I ti mi se gledas kako "vladata" ADMINISTRATOR
Тротоарке, ти затворив една тема бидејќи 2 пати ја имаше истата отворено. А други теми не ти имам префрлано. Ако неможиш да запамтиш шо каде си постирала, ставај стикерс и пиши си.
 

baltazar

ТАРЗАН НА ЏУНГЛАТА
Член од
22 март 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
a da ne spomnaa slu4ajno do kade vo GR ke pustaat.jas slusnav deka do more tesko da stignes bez viza.oni da, ke pustaat bez viza ama so ogranicuvanje.na pr. odi bez viza ama 50 km od granica i tolku.a i od kaj da trgnes od MKD granica do more ne stigas.
i to4nost vo ova sto go kazuvam???ima nekoj slusnato takva rabota???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom