Грција: Дали Скопје (Македонија) ќе се распадне?

Член од
14 ноември 2008
Мислења
151
Поени од реакции
12
Оваа изјава воопшто нетреба да се спомене,од едноставна причина што е нереална и проверуваат да видат дали сме изумиле некои работи.

Како прво територијалниот интегритет на Р.Македонија е гарантиран со договорот Милошовски-Рајс - Грција е членка на НАТО! :)

Во случај на бунт на Албанците(на кој и немаат веќе за што да се бунат) ке го јадат,а Американците сега само би можеле да бидат во улога на пискиперс,а не на писмејкерс затоа што и самите потпишаа за не чачкање на Македонија. -Немаат за што да се бунат? Ќе живеат во изолирана држава само затоа што македонскиот народ неможе да се избори за својот идентитет и име! И немаат за што да се бунат? Ај размисли пак!

Во случај на напад на Грција(што воопшто и несмеат да нападнат)Турција која и онака чека повод за напад би ја растргнала Грција,и во тој случај мислам дека и ке ќариме нешто - Од каде оваа глупава идеја дека Грција ќе не нападне нас? :tapp: Ако сакаат да не срушат има други методи, повеќето економски, не војна!

За бугарските пасоши и самите знаеме дека 1% од тие освестени бугари си земале пасош оти се бугарофилчиња,а останатите 99% земале од економски причини.Така да тие пасоши еден ден можат да ни бидат и добра карта(само кој би знаел да ја искористи) - е што да пишам на ова? Ај па од економски причини смени идентитет и име на државата! И да завршиме работа! :pos2:

А погледнете ја Грција сега во каква состојба е - Во Атина ли беше ти и во 2001, па не виде овде какви бевме?

Првин се скараа со Американците во Букурешт - Ние до вчера амбасадата им ја палевме па денес нели најдобри пријатели ни се!
Со Турците одамна си го имаат нати го дајми го со Авиончињата - Нас цело Тетово ќе ни го земеа 2001, ти за авиончињата си се фатил!
И мислиш Турција ќе војува со членка на НАТО??? :helou:

Имаат околу 2 милиони негрчко население - Од 2 000 000, 500 000 се албанци во мк

Македонската влада покрена тужба за прекршување на временската спогодба - Мислиш владата на светски непризнатата државичка ФИРОМ

Корупциски скандали на владата на Караманлис - Бирај влада од нашиве, дај пиво и цела ноќ е пред нас за дискусија!

Цела Грција гори од подивените студенти веќе неколку месеци - И што бараат? Поделба на државата или смена на власта??? Голема разлика има!

И сега што мислите кој попрво би се распаднал -И сега што мислите кој попрво би се распаднал
Поздрав, извини малце ти го изменив постот за појасно да ни биде на сите! :smir:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Поздрав, извини малце ти го изменив постот за појасно да ни биде на сите! :smir:
Изгледа самиот на себе си го објасни, на нас претходното на FilipMacedon ни беше сосема јасно,многу си се намачил.:toe:
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Ovco edna nepismena,nasata nezavisnot e zagarantirana od Soedinetite Amerikanski Drzavi i so toa i od nejzinite sojuznici,toa znaci,ako ne si dovolno pismen za da svatis deka,koj i da bilo na svetot da ne napadne,e AVTOMATSKI vo vojna so Soedinetite Amerikanski Drzavi.
Dole govedo edno,megunaroden dogovor ako saka neka e pomegu penisot moj i vaginata na majka ti,toj e megunaroden dogovor i obvrzuvacki za dvete strani.
Vo makedonija 500 000 albanci malo morgen.


Grcija e na rabot na propast i treba da si mentalno retardiran za da ne go zabelezis toa,grcija se davi vo problemi za koi nema permanento resenie.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
nema sansi grcija da ne napadne oti i grcite znaat deka bugarija golemi se sansite direktno...ako ne indirektno da se mesa(so davanje oruzje informacii)a srbija vednas bi izvrsila okupacija na kosovo...UPS se izvinuvam nema da izvrsi okupacija tuku ke go oslobodi a i ako grcija se zafati so nas toa sigurno ke i odzeme 20-30% od voeniot potencijal(iako imaat najjakaavijacija na svetot najmoderniot f-16c/d go imaat oni potoa tenkovi leopard ama sepak ne e dokazan precizen e i brz za smetka na oklopot sprotivnost na merkava mk4)znaci imame sansa 2-3meseci konvencionalno da se drzime a za toa vreme balkanot ke curi a nisto cudno i turcija da reagira....toa e chain reaction ZNAAT oni samo ligusi se plasat od tie manevri i specijalci ekonomskata blokada recisi i e onevozmozena se prasuvame zosto??? ednostavnokoridorot 8 delumno funkcionira a i sega brodskite nabavkike prestignuvaat od crna gora(pa zosto bese grujo-mesija tamu) a i so krizava se kako skrseno:jaj: taka da nie treba da ja iskoristime situacijava ako ne da go vratime sonceto kako zname...barem neka bide simbol na ARM a nie ne se raspagame tuku oni videte ja cemerija na pr ili bi se izrazil(izvinete)grcija ima golem k... ama e impotentna momentalno a vijagrata e skapa veke se prezadolzeni ke imaat teska kriza letovo zamislete pozari,nema da ima turisti i milo mi e sto konecno makedoskite gragani(i albanci turci i dr)veke ne odat tamu na odmor toa e dobro pa ne sme ovci kazav dodeka sveti sonceto nie postoime:vozbud:
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
151
Поени од реакции
12
Ovco edna nepismena,nasata nezavisnot e zagarantirana od Soedinetite Amerikanski Drzavi i so toa i od nejzinite sojuznici,toa znaci,ako ne si dovolno pismen za da svatis deka,koj i da bilo na svetot da ne napadne,e AVTOMATSKI vo vojna so Soedinetite Amerikanski Drzavi.
Dole govedo edno,megunaroden dogovor ako saka neka e pomegu penisot moj i vaginata na majka ti,toj e megunaroden dogovor i obvrzuvacki za dvete strani.
Vo makedonija 500 000 albanci malo morgen.


Grcija e na rabot na propast i treba da si mentalno retardiran za da ne go zabelezis toa,grcija se davi vo problemi za koi nema permanento resenie.
:pos::dudlac:

Каков тип си ти!!!! аааааа :vozbud:
Распадне и нападне има голема разлика! Смири хормони, се изнапиша глупости горе! :drk:
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.769
Поени од реакции
9.952
http://macedonia.do.am/news/2008-11-17-63

Грчко востание во Македонија 1878? :toe: Грци во Битола, Прилеп, Крушево? Знам дека ако почнеме да постираме линкови од сите нивни срања напишани на нет, ни форумов нема да ни биде доволен но...овој е сериозно болен :nesvest:
 
M

marsovka

Гостин
http://macedonia.do.am/news/2008-11-17-63

Грчко востание во Македонија 1878? :toe: Грци во Битола, Прилеп, Крушево? Знам дека ако почнеме да постираме линкови од сите нивни срања напишани на нет, ни форумов нема да ни биде доволен но...овој е сериозно болен :nesvest:
не знам дали тоа што го прочитав беше халуцинација или тој што го пишувал бил по тешки дроги

Студирам Економија, но не се чувствувам доволно подготвен да правам толку сериозни анализи и да предвидувам што ќе биде а што нема да биде.
Ќе пренесам само нешто што еден асистент ни го кажа на едно предавање (пред два месеци). Србија и Грција се толку задолжени во странство што доколку оваа економска криза продолжи уште 6 месеци нивните економии целосно ќе кракираат. Поминаа два месеци, според неговите прогнози остануваат уште 4 месеци за економски колапс за нашите северни и јужни соседи. А кога го прашавме што ќе биде со Македонија, тој кажа дека ние ќе ја пребродиме таа криза и нема да биде толку лоша како што кај нашите соседи.

ova go pastirav од еден форумџија кој го мнапишал на форум економија што мислитње вие дали е ова причината на грција што крева толкава бука
 
Член од
8 април 2008
Мислења
132
Поени од реакции
4
Некако се ми мириса на нови балкански војни... А кога има војни на вакво подрачје тогаш не се знае кој ќе ќари кој ќе изгуби, ама се ми се чини дека Грција повеќе би зијанела од нас иако реално моментално е каде каде појака од нас(воено, и по број на жители)
Сепак во такви времиња најбито е кој те поддржува но и кој те мрази :) а мислам дека Америка и некои други земји веќе не ги мирисаат грчињава многу многу.
 

f91

Член од
12 мај 2008
Мислења
338
Поени од реакции
27
Ministerot za kultura se bavi so geopoliticki prasanja(intervjuvo),ministerot za policija se bavi so obrazovni prasanja(demonstraciive),ministerot za odbrana se bavi so kulturno-istoriski prasanja(anticki skandiranja na vojskata) itn.
Adonis ja glumi Alisa a Grcija e zemja na cudata.
Karamanlis ja zavejuva po vtor pat Grcija i ova e znak za negoviot definitiven kraj.Ekonomskata kriza e vsusnost kontinuirana pojava vo Grcija koja e prikrivana so subvencii i kreditiranja i koja kriza e posledica i toa direktna od zatvorenosta na Grcija vo odnos na sosedstvoto.
Makedonija nema da se raspadne,no Grcija sigurno e pred golemi promeni.Samata pomisla za izbori go Grcija e daleku ponasilna od bilo kakvo nasilstvo na bilo koj izbori vo Makedonija od osamostojuvanjeto se do denes.
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
FOREVER MACEDONIA!!!
какво распагање бе .. си праат филмови у главата :)
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Зевсус мислам дека е партиски „злоупотребен“ :pos2:
Вака ова што гркчево го зборува таму, е негова теорија , како што и Зевсус има своја.Веродостојноста е на ниво. Туку има право човекот за Лубчета.Пуштете му го спотот сега да го види самиот, може и со грците да се спријатели сега. Од такви предавници ни пати државата. Како овие тројца горе споменати.
А владава сега е точно дека досега направи повеќе од било која пердходна, оние кои се жалите за даноците , навикнете се зашто во Европа сакаме, таму е скапо браќа и се се плаќа. А ќе заборавев, што јаде гркчево за Кипар дека било добро.Јас живеев таму малку и пола остров им го земаа турците, и тие сега се радуваат на тоа што им остана, а знаете како им го земале нели: сакале да ги исчистат сите кипарски турци од островот, за да биде етнички чист, па заради тоа го изгубија пола...ете ти ја нивната политика, мислете дека за со нас сакаат нешто поразлично од тоа ?
 
Член од
9 јануари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Самарас: Македонија ќе се распадне
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=102842

Македонија ќе се распадне, не затоа што така сака Грција, тука затоа што самата покажа на другите, а и на сопствениот народ дека нема државотворен капацитет.
Распадот на Македонија не го креира Атина, Софија, Тирана или Белград, туку немањето на ефективна државна елита во Скопје.
Неспособноста на таа елита да креира демократско општество, кое претходи, на функционална пазарна економија, ја доведе држава во позиција, не Дали ќе биде во ЕУ, туку дали ќе се распадне или не?
Така да, не се Грците, Бугарите, Албанците или Србите кои сега се прашуваат Дали Македонија нема да се распадне, туку се самите Македонци.
Довербата на самиот македонски народ во сопствената државна творба е сведена на минимум и само прашање на време е кога самиот ќе заклучи дека единственото решение што преостанува е мирен распад на Република Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom