Графички карти

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Игрите се така оптимизирани.еве на пример земи ја аркам асулум бетмен ке видиш како ке лизга :)
Сепак неможе на 1080p да играш со 3870, освен ако не играш на medium/low без AA/AF. А игрите имаат се помалку побарување бидејќи скоро и да не се прават ексклузиви за PC, а сите остали игри се console port-ови (чест на неколку исклучоци), и бидејќи конзолите имаат хардвер од пред 6 години, новите игри лизгаат на понов хардвер на PC.
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
На која резолуција ќе лизга? јас со 2x 5870 1920x1200 максимален сетинг вадев просек од 75/70 фрема на Batman AA, така да дека ќе лизга на 3870 мало морген...
Не ми беше зборот за 3870,ама нема везе :)

--- надополнето ---

http://www.geforce.com/#/Hardware/GPUs/geforce-gtx-460/performance
39 fps@ 1920x1080 со 8xAA на бетмен.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
mnogu navleguvate detalno na rabotite nikade ne pisav deka na 1920x1080 rezolucija gi igram site igri sosema normalno e da namalam rezolucija ne nekoi igri ama sepak na scoro full e, nemam tolku jak procesor ama grafikata i slikata sto ja gledam e so site detali osven AA/AF bez seckanje ili neznam sto. So 46fps na homefront i 32 fps na crysis 2 na advanced settings sto sakate vie poveke za graficka stara 4 godini bog da cuva ... NFS na full rezolucija ja pustam so full detali bez AA/AF Dirt2 na Full detali so AA/AF 50 FPS bez AA/AF 72fps NBA2k11 na full detali full rezoolucija Call od duty FULL Rez/detali ,Medal of honor se na full HAWX se na full druga nekoja igra ima li. Metro2033 nesaka da mi ja pusti i drugi so Radeon se zalat nesto zafrkava (exe stopped working) i ja bataliv inace nemase da ja igram samo mi intersirase kolku fps ke izvadi na nea. Jas ne se cepam kolku jaka graficka imam kazuvam samo deka dodeka ne ostetam deka apla secka i ne se igra veke ili kasni mnogu igrata uste vo menito ke ja smenam do togas ovaa graficka ke se gori vo mojot kompjuter. AMD overdrive GPU clock 885mhz/Mem Clock 955 mhz DD3. Site sto imate radeon graficka instalirajte Physx i ke dobiete nesto poveke performansi na grafickata, mene od 4887 na 5041 GPU score na 3D mark vantage.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
31
Поени од реакции
2
На која резолуција ќе лизга? јас со 2x 5870 1920x1200 максимален сетинг вадев просек од 75/70 фрема на Batman AA, така да дека ќе лизга на 3870 мало морген...
И јас тоа велам, јас со GTX460 nemozev na 1920x1080 на VeryHigh so 8xAA .А на пониска резолуција како на пример 1280x1024 do 1360x760 може.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Јас кога имав 150 евра и се мислев да ја мењам 3850ката, баталив тоа и си купив Xbox360.

Подобра одлука немам во живот донесено, што се однесува за компјутерските делови. И не се ни замарам, ако некоја игра не лизга на Medium/High, одма ја бапнувам и ја играм на конзолата и 40 инчен телевизор.
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Јас кога имав 150 евра и се мислев да ја мењам 3850ката, баталив тоа и си купив Xbox360.

Подобра одлука немам во живот донесено, што се однесува за компјутерските делови. И не се ни замарам, ако некоја игра не лизга на Medium/High, одма ја бапнувам и ја играм на конзолата и 40 инчен телевизор.
Кој си е паметен,ќе си остане заувек :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Незнам само како можете да играте FPS игри на конзола. Јес да autoaim-от помага, ама ипак чуството е тапа IMO :)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Незнам само како можете да играте FPS игри на конзола. Јес да autoaim-от помага, ама ипак чуството е тапа IMO :)
se znae za sto e konzola za igri so trki, 3to lice igrici i sport igrici odnoso poveketo od zarnovite :helou: no nikako FPS igrici :nenene: mada i za igri so trkanje bi razmilsil :vozbud:
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Sport igrici se toa i NBA2K10/11 na konzola e mnogu podobro za igranje po realno po tecno, i se razbira neznam vo koj zarn na igri spaga Tekken mnogu dobra igrica samo za konzola

--- надополнето ---

Јас кога имав 150 евра и се мислев да ја мењам 3850ката, баталив тоа и си купив Xbox360.

Подобра одлука немам во живот донесено, што се однесува за компјутерските делови. И не се ни замарам, ако некоја игра не лизга на Medium/High, одма ја бапнувам и ја играм на конзолата и 40 инчен телевизор.
DZVER :) xD pameten poteg
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Кои драјвери се најдобри за 4870 поточно за OpenGl? Моментално имам 11-3_vista64_win7_64_dd_ccc_ocl и ми прави проблем со OpenGL на Adobe CS5.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Кои драјвери се најдобри за 4870 поточно за OpenGl? Моментално имам 11-3_vista64_win7_64_dd_ccc_ocl и ми прави проблем со OpenGL на Adobe CS5.
Белешки за 11.3, Белешки за 11.4
И во двете кај Known Issues стои "OpenGL acceleration may not always function with Adobe Photoshop CS5".

Решение, или врати се на 11.2 или исклучи го opengl од фотошоп.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Белешки за 11.3, Белешки за 11.4
И во двете кај Known Issues стои "OpenGL acceleration may not always function with Adobe Photoshop CS5".

Решение, или врати се на 11.2 или исклучи го opengl од фотошоп.
Па да беше само фотошоп е ок но проблемот е со After effects, светла и дел од ефектите работат со OpenGl и многу е тапа без тоа.
Сепак ќе пробам со постарите верзии.Фала за одговорот.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
31
Поени од реакции
2
Па да беше само фотошоп е ок но проблемот е со After effects, светла и дел од ефектите работат со OpenGl и многу е тапа без тоа.
Сепак ќе пробам со постарите верзии.Фала за одговорот.
со 11.4 го средија багот 99%LOAD ,сега може до 100% да се оптерети графичката.Мислам дека прочитав дека и со OPEN GL e sredeno,за PCS5 i dr.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
со 11.4 го средија багот 99%LOAD ,сега може до 100% да се оптерети графичката.Мислам дека прочитав дека и со OPEN GL e sredeno,за PCS5 i dr.
Ај баш ќе пробам и со тоа. Дури симнав и 10.10 исто срање. Ако нејќе јбг ќе се вратам на CS4. Финтава е дека поради истиот проблем пред 2 недели форматирав и инсталирав 11.3 и се беше ок..но после некое време се расипа пак.
Моја предпоставка за проблемот е дека графичката е стара генерација или ати драјверите се за никаге...who knows.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom