Графички карти

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Ако имаш Radeon 9200,ќе ти бидат коцкасти.

АКо имаш нешто помоќно,ќе ја добиеш истата графика како Nvidia,со тоа што "можеби" ќе врти нешто поспоро,за некои 5 fps,ако збориме за еднакви модели.

Не паѓајте на маркетиншки трикови :)

Иначе,на сликата кај тебе,до филтерот е проблемот,и оптимизацијата која ја врши самата CoD4

Не е само до КоД ниту пак сум само јас... се прашував зошто но има и други т.е. на сите.

Знам дека е до начинот на кој КоД рендира сенки и јасно ми е, исто така убаво ти пишува каква ми е графичката и која е причината. Инаку сликата е се во на Хај... АА на 4х и ИФ на 16х... што повеќе сакаш.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Во Сет треба денес да стигнат, додека за Анхоч не сум сигурен. Јави се и прашај. Најди и некој дилер од Сет, ќе ја земеш поефтино.
Во понеделник. Барем така ми рекоа. Имале некои проблеми како и обично, на факинг царината.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ке закаснат малце во Сет, ке дојдат со наредната пратка за недела-две. Иначе во Анхоч ги има, 4850 10200денари, 4870 накај 14000.
 
Член од
23 февруари 2007
Мислења
191
Поени од реакции
8
Одлична вест! А и цениве мислам дека се на место...
 
Член од
11 јуни 2008
Мислења
54
Поени од реакции
0
Не е само до КоД ниту пак сум само јас... се прашував зошто но има и други т.е. на сите.

Знам дека е до начинот на кој КоД рендира сенки и јасно ми е, исто така убаво ти пишува каква ми е графичката и која е причината. Инаку сликата е се во на Хај... АА на 4х и ИФ на 16х... што повеќе сакаш.
Можеби е до твојата графичка, кај мене супер си работат и АА и AF. Навистина, ја немам CoD, ама на CoH и Crysis и Half-Life2 супер оди. Графиката ми е 3870. (И очигледно Crysis не може да ја врти баш најдобро на мојата резолуција, ама тоа е:smir:) А што се однесува до Assasins Creed, иако е TWITMTBP пред пачот 1.2 беше со DX 10.1 и подобро одеше на АТИ хардвер, ама тоа не им се допадна на тие од nVIDIA па ги натераа да ја тргнат поддршката за 10.1 :toe:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Можеби е до твојата графичка, кај мене супер си работат и АА и AF. Навистина, ја немам CoD, ама на CoH и Crysis и Half-Life2 супер оди. Графиката ми е 3870. (И очигледно Crysis не може да ја врти баш најдобро на мојата резолуција, ама тоа е:smir:) А што се однесува до Assasins Creed, иако е TWITMTBP пред пачот 1.2 беше со DX 10.1 и подобро одеше на АТИ хардвер, ама тоа не им се допадна на тие од nVIDIA па ги натераа да ја тргнат поддршката за 10.1 :toe:
Па за КоД и неколку други игри е... а по 100ти пат... НЕ СУМ САМО ЈАС СО ПРОБЛЕМОТ.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
По 101 пат,иди во Catalyst Control center,и намести си се да биде на High Quality,таму е проблемот.
Тоа е прво.

Второ,сенките на Nvidia таму добри се,имаш видено?
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
абе ај мала помош...

имам ati radeon xt 2600

Memory size: 256mb
Memory type: DDR4

Graphics processor status : 800mhz
Graphics memory status : 1100mhz


проблемот ми е што температурата на графичката не се спушта под 65 степени... и сеа летово можам само некој полесни игри да играм (би рекол) ... ако уклучам еве Crysis ми оди до 120 степени некаде и се гаси, што може да е проблемот?...

anyone? :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
абе ај мала помош...

имам ati radeon xt 2600

Memory size: 256mb
Memory type: DDR4

Graphics processor status : 800mhz
Graphics memory status : 1100mhz


проблемот ми е што температурата на графичката не се спушта под 65 степени... и сеа летово можам само некој полесни игри да играм (би рекол) ... ако уклучам еве Crysis ми оди до 120 степени некаде и се гаси, што може да е проблемот?...

anyone? :)
Температурата не ни може да се спушти под 65 степени (добто еве до 63 степени нека падне). А ако ти иде до 120, или отвори го куќиштето и нека стои отворено, или земи си уште еден кулер за графичката, или стави кулер плус на куќиштето или земи си графичка од NVIDIA :)
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Температурата не ни може да се спушти под 65 степени (добто еве до 63 степени нека падне). А ако ти иде до 120, или отвори го куќиштето и нека стои отворено, или земи си уште еден кулер за графичката, или стави кулер плус на куќиштето или земи си графичка од NVIDIA :)
аха... фала за советите ама сепак последниот нема да го послушам хехе... заеби нвидиа , задоволен сум сега засега од ати радеон:helou:
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Ке закаснат малце во Сет, ке дојдат со наредната пратка за недела-две. Иначе во Анхоч ги има, 4850 10200денари, 4870 накај 14000.
Таман е цената. И да увезаш од странство пак толку излева.
 
Член од
11 јуни 2008
Мислења
54
Поени од реакции
0
Ја земав 4870 денес од Анхоч, 14500 денари ( мислам дека беше последната). Само имам еден проблем, на 3D Mark06 вади само 10700, што е само 1000 повеќе од старата графичка (3870). Дали некој има искуство со 4870 и со амд 5600+( може да е до процесорот, може е преслаб за графичката) ? Ако не е до тоа, тогаш или примерокот што го имам не е во ред или напојувањето не ми е како што треба ( а во тоа се сомневам од поодамна). Напојувањето ако е исправно е сосема доволно ( CoolerMaster 520w). Инаку на систем со core2duo кај другар ми вади 13600( неговата картичка, и не можам да ја пробам кај него, во Женева е).
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Различни драјвери? Проби со Driver Sweeper да ги избришаш сите драјвери за претходната/ните графички и инсталири ги најновите.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
А колку треба да вади повеќе од старата графичка?

Мислам дека малце си се заебал,исто како да имаш 8800 GT и да трчаш по 9800 GT.
Што е најтрагично,ни појаки shaders и хардверски directX нема,не знам што си ја купил спрема старата...
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
А колку треба да вади повеќе од старата графичка?

Мислам дека малце си се заебал,исто како да имаш 8800 GT и да трчаш по 9800 GT.
Што е најтрагично,ни појаки shaders и хардверски directX нема,не знам што си ја купил спрема старата...
Ај види review-а па збори. 4870 е многу подобра во секоја смисла од 3870.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom