Графички карти

Член од
26 декември 2012
Мислења
229
Поени од реакции
158
http://www.amazon.com/dp/B00FIYI42Y/?tag=pcpapi-20

Имаш и Corsair TX, и SeaSonic SSP.
Инаку знам дека многу напојувања прават Seasonic и други си ги брендерираат.
Пријателче а да те прашам, ако се случи нешто со напојувањава купени преку амазон, кај ќе го носиш ти за да го искористиш гарантниот рок? Да не биде работава "Во Солуна грош сомуна, а до Солуна два сомуна" :)
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Пријателче а да те прашам, ако се случи нешто со напојувањава купени преку амазон, кај ќе го носиш ти за да го искористиш гарантниот рок? Да не биде работава "Во Солуна грош сомуна, а до Солуна два сомуна" :)
Во мојот пост кога спомнав за купување на напојување од над 70-80$, кажав во долари а не во денари затоа што општо зборев за западњаците. Нормално дека не се исплаќа од кај нас да нарачуваш. Поентата ми беше, кога они би давале толку пари за PSU, би иделе со попроверен бренд и кој нема скорешна традиција со ефтини напојувања.
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
229
Поени од реакции
158
Во мојот пост кога спомнав за купување на напојување од над 70-80$, кажав во долари а не во денари затоа што општо зборев за западњаците. Нормално дека не се исплаќа од кај нас да нарачуваш. Поентата ми беше, кога они би давале толку пари за PSU, би иделе со попроверен бренд и кој нема скорешна традиција со ефтини напојувања.
Јас мислам дека испод 5000 кај нас нема добро бренд напојување, башка што немаме OCZ, enermax, antec, XFX...Изгледа освен silent pro серијата, останатите напојувања на CM се шит :)
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Јас стварно не знам зошто не носат поквалитетни напојувања кај нас. Пример Corsair има буџет варијанти како VS, CX(M) серија. Enermax ги има Triathlor, Seasonic има по нешто. Не се тие 2.000 денари, но би биле помеѓу 3-5.000 денари што е океј цена за колку толку добро напојување со сертификат.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Јас мислам дека испод 5000 кај нас нема добро бренд напојување, башка што немаме OCZ, enermax, antec, XFX...Изгледа освен silent pro серијата, останатите напојувања на CM се шит :)
Во ddstore.mk квалитетните почнуваaт од над 4000, ама да, факт е дека ни фали поголем избор на PSU во државава, а со тоа претпоставувам и пониски цени.
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
229
Поени од реакции
158
Јас стварно не знам зошто не носат поквалитетни напојувања кај нас. Пример Corsair има буџет варијанти како VS, CX(M) серија. Enermax ги има Triathlor, Seasonic има по нешто. Не се тие 2.000 денари, но би биле помеѓу 3-5.000 денари што е океј цена за колку толку добро напојување со сертификат.
Се согласувам потполно...јас го барав CX 430 Corsair, го имаше во некои ценовници овде кај нас, но никогаш не го донесоа, па за тие пари земав CM M520 и не сум задоволен :mad:

Еве добра страница посветена на напојувања.
http://www.plugloadsolutions.com/80PlusPowerSupplies.aspx
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Се согласувам потполно...јас го барав CX 430 Corsair, го имаше во некои ценовници овде кај нас, но никогаш не го донесоа, па за тие пари земав CM M520 и не сум задоволен
А зошто не си задоволен?

Ако одиш до Солун понекогаш или некој близок, можеш да погледнеш во www.e-shop.gr. Плус ако собереш над 120 евра, ќе земеш ДДВ назад и ќе ти излезе поевтино. На крај краева, и за гаранција ако се деси нешто, за 800 денари имаш повратна автобуска до Солун.

Темава за графички, ама отидовме оф-топик....
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
229
Поени од реакции
158
А зошто не си задоволен?

Ако одиш до Солун понекогаш или некој близок, можеш да погледнеш во www.e-shop.gr. Плус ако собереш над 120 евра, ќе земеш ДДВ назад и ќе ти излезе поевтино. На крај краева, и за гаранција ако се деси нешто, за 800 денари имаш повратна автобуска до Солун.

Темава за графички, ама отидовме оф-топик....
Не сум задоволен бидејќи вентилаторот е многу гласен, целиот систем ми е тивок и се што слушам е напојувањето.
Во ајдл 5V напонот е 4.8 а 12V напонот е 11.7...епа јб за ново напојување тоа не ми иде во глава.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Колку пари планираш да трошиш, и која конфигурација ја имаш?
 
Член од
18 октомври 2009
Мислења
42
Поени од реакции
7
Што е подобро да ги користам драјверите од Асус или директно од АМД страницата. се работи за HD 7770
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
А оваа fan speed control и некој др поволности што ги нуди асус ќе бидат ли достапни со амд драјверите ?

Бриши све што си инсталирал од аспект на софтвер што дошoл со цд-то, ако сакаш фан контрола користи MSI Afterburner.
 

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208
Сакам да сменам графичка ама незнам која би била онака...соодветна за следнава конфигурација:
4 GB DDR3 ram 1333 mhz
HDD 500 GB
Radeon HD 4870 2gb DDR3 pci x16 256 bit
AMD Phenom 2 processor 4 јадрен na 2.8 GHz

Одприлика до кај 5-6 илјади можи да биди
 

Kajgana Shop

На врв Bottom