Граматички правила и правопис

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
И јас првпат го слушам. Зборот делува семи-ретардирано и сметам дека секој современ граѓанин на Скопје не треба да го има слушнато.
Вие таму по тоа небитните дијаспорите што сè нема да си смислите, нема потреба ние како граѓани од прв ред да ги знаеме тие ваши зборови.
На крај краева Google наоѓа само 370 резултати за зборов што реално и не се 370 затоа што којзнае колку се повторуваат и ти тука арогантно доаѓаш со „сериозно не знаеш???“. Се надевам дека беше саркастична ама не верувам...
,,,neznaesh shto znachi zborot , posnopica , chudno,,,
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
,,,neznaesh shto znachi zborot , posnopica , chudno,,,
Зборот делува семи-ретардирано и сметам дека секој современ граѓанин на Скопје не треба да го има слушнато.
Вие таму по тоа небитните дијаспорите што сè нема да си смислите, нема потреба ние како граѓани од прв ред да ги знаеме тие ваши зборови.
На крај краева Google наоѓа само 370 резултати за зборов што реално и не се 370 затоа што којзнае колку се повторуваат
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
Зборот делува семи-ретардирано и сметам дека секој современ граѓанин на Скопје не треба да го има слушнато.
Вие таму по тоа небитните дијаспорите што сè нема да си смислите, нема потреба ние како граѓани од прв ред да ги знаеме тие ваши зборови.
На крај краева Google наоѓа само 370 резултати за зборов што реално и не се 370 затоа што којзнае колку се повторуваат
,,,shto ti znachi da znaesh mnogu i da si tolku mnogu pismen,,,
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.625
Поени од реакции
34.813
...економски факултет, Стратегиски менаџмент,Стратегиски менаџмент на човечки ресурси наставна предметна програма,

... Министерство за одбрана, Стратегиски одбранбен преглед 2018 на Република Македонија


...Комерцијална банка, Скопје

Стратегиски маркетинг -Високошколски учебници


...и за крај една поезија од Блаже Конески во контекс на „Стратегиски“ :

ice_screenshot_20200815-192333.jpg
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Зборот делува семи-ретардирано и сметам дека секој современ граѓанин на Скопје не треба да го има слушнато.
Вие таму по тоа небитните дијаспорите што сè нема да си смислите, нема потреба ние како граѓани од прв ред да ги знаеме тие ваши зборови.
На крај краева Google наоѓа само 370 резултати за зборов што реално и не се 370 затоа што којзнае колку се повторуваат
Не врти лево десно, кажи дека не знаеш, вака изгледаш фул-ретардирано! Изем ти државата, во која си ти граЏанин од прв ред :(
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Не врти лево десно, кажи дека не знаеш, вака изгледаш фул-ретардирано! Изем ти државата, во која си ти граЏанин од прв ред :(
Не го знам зборот. Образложението ми е ептен на место, твојот искомплексиран провинцијалски дух не може да го согледа тоа.
Нарачувај дур има.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не го знам зборот. Образложението ми е ептен на место, твојот искомплексиран провинцијалски дух не може да го согледа тоа.
Нарачувај дур има.
А да си траеш и да не се мешаш, ко веќе не знаеш? Не мора да бидеш запршка во секоја манџа! Ааа не, чекај сега јас како граЏанин од прв ред ќе ги ставам у ред овие што знаат што е сноп!!! Ќутук еден :D :pos:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.960
Една слика, илјада збора.
или
Една слика, илјада зборови.

Еден лектор вика вака, друг онака.
Како треба?
Знам ја дека множина само ако е два, завршува на А, ама дали и овде е така?
Дали е ова некој исклучок, нешто што се вика избројана множина or something?

Ми треба мислење на некој кој е 100% сигурен како е правилно.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Една слика, илјада збора.
или
Една слика, илјада зборови.

Еден лектор вика вака, друг онака.
Како треба?
Знам ја дека множина само ако е два, завршува на А, ама дали и овде е така?
Дали е ова некој исклучок, нешто што се вика избројана множина or something?

Ми треба мислење на некој кој е 100% сигурен како е правилно.
Арно мислеш буразер. Два збора, а повеќе зборови.
Хиљаду посто 100 посто сигурен.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.960
Комплицирано било и двете биле правилни.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Комплицирано било и двете биле правилни.
Па нормално дека и свете се правилни. Не ми треба лектор да ми го потврде тоа.
Пред сто години немало лектори. Официјалното не значи и правилно. Јазикот природно си има дијалекти и сите тие се правилни. Јебеш летературен. Тоа е наметнато од опшетството.
Секој дијалект во секој град си е правилен.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Североисточна Македонија и Скопска Црна Гора ја употребуваат формата збора( сто збора да кажеш џабе ти е ;) ), останатиот дел на Источна и Југоисточна веќе имаат друга форма и кај нив е зборове( зборовето не са важни...:D), се’ останато обично за едноцифрените ја користат формата збора, а над 10 е веќе зборови. Арно ама бидејки јазикот е жива материја, под влијание на литературниот јазик и мнозинството, се’ повеќе преовладува формата зборови.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Мене ми е логично два збора, илјада зборови. Два дена, илјада денови...
Каде е границата меѓу нив, не знам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom