Горан Славковски?

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
МЛАДИОТ ТАЛЕНТ ОД ИНТЕР СE ПОБЛИЗУ ДО ЦРВЕНО-ЖОЛТИОТ ДРЕС

Славковски во Македонија

КОН КРАЈОТ НА МАЈ ГОРАН ТРЕБА ДА ДОПАТУВА ВО ЗЕМЈАТА, А ВЕЌЕ В ПОНЕДЕЛНИК ВО СКОПЈЕ ЌЕ ПРИСТИГНАТ НЕГОВИОТ ТАТКО И МЕНАЏЕРОТ, КОИ ЌЕ ИМААТ ПРИЕМ КАЈ ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ

Шансите фудбалскиот вундеркинд во редовите на италијанскиот гигант Интер, Горан Славковски да заигра во дресот на репрезентацијата на Македонија стануваат се пореални. Задачата од премиерот Владо Бучковски членовите на македонската амбасада во Шведска експересно ја завршија и веќе е воспоставен контакт со младиот талент. Вчера, веднаш по натпреварот од финалето на Купот на Италија, во кој Интер го освои пехарот, премиерот телефонски преку менаџерот на Славковски му го честитал големиот успех на неговиот тим. Во текот на разговорот, како што велат нашите извори, веќе е договорена и посета на Горан Славковски на Македонија. Неговиот татко и менаџерот Јозо Палац в понеделник треба да допатуваа во Скопје, а во вторник ќе имаат и прием кај Бучковски. Кон крајот на мај и самиот Славковски треба да дојде во земјата, бидејќи во моментов е спречен поради одигрување на плеј-оф натпревари со тимот на Интер. Притоа, секако ќе стане збор и за можноста Славковски да го носи дресот на репрезентацијата на Македонија. Интересот за Славковски во македонската јавност посебно стана голем откако тој дебитираше за Интер на првенствениот натпревар со Сиена во Серија А и со 17 години и еден месец стана најмлад играч во историјата на клубот, кој го облекол дресот на "нероазурите". Тој го надмина рекордот на големиот Џузепе Бергоми, кој во првиот сениорски настап бил постар за еден месец. Досегашните обиди на луѓето од Фудбалскиот сојуз на Македонија да стапат во контакт со Горан Славковски беа безуспешни, иако постоеше желба да го повикаат во младата репрезентација до 21 година. Корпулентниот 194 см висок Македонец, од подмладокот на шведскиот Малме, каде постигна над 200 гола, се пресели во Интер.

Превземено од Вечер http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=27770
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Sekoja cest na detevo samo sega da izdrzi pritisok vo Italija i ke imame nov top igrac :)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
ajde utre premierov so ce naprai da vidime
slavkovski den natprevar da igra za nas posle nas e lele mak na SP ili EP zakon sme be
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Од сигурни извори ви кажувам дека Горан Славковски нема да игра за македонската репрезентација затоа што тој одлучол да игра за Хрватска. Во неговата одлука големо влијание имал и хрватскиот менаџер на Горан Јозо Палац. Не сакав да ги коментирам постовите на некои членови на овој форумов но во нивните пораки јасно се насетуваше некаква љубомора ако Горан Славковски се одлучеше да го облече македонскиот дрес. Така да загубивме уште една битка и тоа за наш чистокрвен Македонец која како и неговите предци по мене ја продаде својата татковина за триесет сребреници. Нека му оди ова на душа и ќе се видиме на градски во Скопје но овој пат Горан ќе ни биде лут противник.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Не заборавајте дека фудбалот е колективна игра. Го имаме веќе Пандев којшто сам не може ништо. Ако машинеријата не ја бива, нека дојде и Свети Горан : пак ништо нема да биде.
 
Член од
18 ноември 2005
Мислења
271
Поени од реакции
4
ZOTE напиша:
Од сигурни извори ви кажувам дека Горан Славковски нема да игра за македонската репрезентација затоа што тој одлучол да игра за Хрватска. Во неговата одлука големо влијание имал и хрватскиот менаџер на Горан Јозо Палац. Не сакав да ги коментирам постовите на некои членови на овој форумов но во нивните пораки јасно се насетуваше некаква љубомора ако Горан Славковски се одлучеше да го облече македонскиот дрес. Така да загубивме уште една битка и тоа за наш чистокрвен Македонец која како и неговите предци по мене ја продаде својата татковина за триесет сребреници. Нека му оди ова на душа и ќе се видиме на градски во Скопје но овој пат Горан ќе ни биде лут противник.
ZOTE od kaj tie sigurni izvori?
Jas kako sto znam ke igra za nas. Jas mislam deka porealno e da igra za Svedska odkolku za Hrvatska!!!
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
georgi25 напиша:
ZOTE od kaj tie sigurni izvori?
Jas kako sto znam ke igra za nas. Jas mislam deka porealno e da igra za Svedska odkolku za Hrvatska!!!
ZOTE

Имам пријател која работеше во Време во спортска редакција. Он ми кажа дека Горан се одлучил да игра за Хрватска. И јас бев изненаден од таа одлука бидејќи бев убеден дека во прашање е репрезентација а не некој си фудбалски клуб. Затоа што за репрезентација се игра од национални чуства, значи не се игра за слава, пари и др. а на пример ти после можеш да играш за кој сакаш клуб кој ќе ти плати спрема твоите квалитети. Затоа верував дека Горан ќе ја одбере репрезентацијата затоа што крвта не е вода. Но што е тука не ни првпат а не знам дали ќе биде последен пат некој чистокрвен Македонец да и го врти грбот на Македонија кога на својата држава и е најботребен. Пријателот ми кажа дека во утрешните весници ќе пишува за оваа одлука на Горан Славковски.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
34
Поени од реакции
0
Sega samo so gledav na Televizija na kanal5 za detevo.
Nema sansi deteto da zaigra za Hrvacka da ne se lazeme tatkomu izjavi: citiram:Jas sum makedonec goran e po poteklo makedonec sega bevme razgovaravme so premierot na vladata na republika makedonija goran ima ogromna zelba da go oblece dresot na makedonskata reprezentacija megutoa ne deka ne sakame nie toj se uste e mal toj e dete ima samo 17 godini dokolku goran bi resil da igra za reprezentacija prvo ke go oblece dresot na makedonskata reprezentacija vistina e deka goran nema makedonsko drzavjanstvo se uste ima samo asos od svecka. E toa e a za hrvacka rece deka nema sansi da igra taka da on ne se znae dali ke prifati da igra za bilo koja reprezentacija ako se odluci veruvam deka ke bide maedonskata reprezentacija
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Шо се дешава со Ѓорѓи Христов, иначе? :raz:
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
Macedalien напиша:
Шо се дешава со Ѓорѓи Христов, иначе? :raz:
Назарет во аут, Христов си оди

Заврши престојот на Ѓорѓи Христов во израелскиот тим Хапоел Назарет Илит. Нашиот голгетер одигра 90 минути за својот тим во саботата кога им беше потребен само бод за опстанок но домаќините добија пораз од Бнеи Јехуда (0:1).

"Останувам уште 2-3 дена во Назарет каде треба да се средат некои работи. Сеуште е рано да зборвам каде ќе продолжам во следната сезона", се зборовите на Христов кој постигна 3 гола за 3 месеци.

Од Назарет си оди и Игор Јанчевски кој исто така во јануари направи трансфер во оваа екипа.
 
Член од
16 мај 2006
Мислења
36
Поени од реакции
0
-=}{VLATCHE}{=- напиша:
Vo vrska so eden post od pred malku deka slavkovski ke doagjal u Makedonija...
Vo Vest pisuva deka vo Makedonija ke dojde tatko mu na Goran i menadzerot, a na SAMIOT GORAN SLAVKOVSKI.
Taka da da ne gi izvrtuvame stvarive
да бе бучко го викна татко му за да преговараат за славкоски да игра за мак.репрезентација
 
J

Johnny Stulic

Гостин
ZOTE напиша:
ZOTE

Имам пријател која работеше во Време во спортска редакција. Он ми кажа дека Горан се одлучил да игра за Хрватска. И јас бев изненаден од таа одлука бидејќи бев убеден дека во прашање е репрезентација а не некој си фудбалски клуб. Затоа што за репрезентација се игра од национални чуства, значи не се игра за слава, пари и др. а на пример ти после можеш да играш за кој сакаш клуб кој ќе ти плати спрема твоите квалитети. Затоа верував дека Горан ќе ја одбере репрезентацијата затоа што крвта не е вода. Но што е тука не ни првпат а не знам дали ќе биде последен пат некој чистокрвен Македонец да и го врти грбот на Македонија кога на својата држава и е најботребен. Пријателот ми кажа дека во утрешните весници ќе пишува за оваа одлука на Горан Славковски.
Јас во ова не верувам од проста причина сите досегашни извори укажуваат дека неговиот избор се ограничува на Шведска и Македонија,а за пријателот од Време свака част меѓутоа не верувам дека е толкав авторитет се да земиме здраво за готово.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Порано се спомнуваше и Хрватска како опција, ама сега изборот е меѓу нас и Шведска. Мислам дека ке игра за Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom