Горан Пандев

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.533
Поени од реакции
1.515
ааа да, ама тоа беше порано, веќе неколку алмбуми по ред како имињата на државите да ги пишуваат само на англиски.

иначе Швајцарија порано ја пишуваа Helvetia, според латинското име.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Пандев 100 пати има кажано дека нема намера да работи во ФФМ од проста причина што не планира да доаѓа и да живее во Македонија туку ради децата останува во Џенова. и доста веќе со тоа дека Пандев ќе бил претседател на ФФМ или на било која друга функција, тоа едноставно не е точно. ко шо рече нсан погоре, Пандев само го користат како марионета за другите да влезат.
Не ми е јасно што сте толку батхрт околу шконтарот и баграта на ДПМНЕ околу него, кои 300.000 евра си поделија и немаат блага веза од фудбал, ниту љубов кон фудбалот, па уште ги претставувате како бранители на Македонија и овде по трет пат ми пишувате со зборови како доста и прекини. Извини вака, ама доста и прекини дома ќе си кажуваш. И ако немаш приметено никој не кажал дека Пандев ќе бил Претседател на ФФМ, а и ако останувал да живее во Италија, пак има тука клуб и пак планира веројатно да вложи и да формира некаква си мрежа за да пробива деца во странство. Мене ми е потполно јасно дека и другиве се багра, но повторно сметам дека од врските и клубот на Пандев ќе има многу поголем бенефит Македонскиот фудбал, за разлика од шконтарот на ДУИ и баграта на ДПМНЕ околу него.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.533
Поени од реакции
1.515
ептен ги мешаш брзините. јас ти кажувам за Пандев, ти за луѓето од Федерација верглаш. ај уште еднаш да повторам: Пандев НЕ САКА да биде дел од ФФМ. он и понатаму ќе вложува во Академијата ама без тој да ја раководи, туку како и досега, со свои луѓе во клубот. не знам што толку е нејасно. и ДОСТА со дезинформации!
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Среќа па ти ги имаш информациите што ќе правел Пандев и дека го манипулирале и го користеле.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.533
Поени од реакции
1.515
да, ги имам. а и ти ќе ги имаш истите ако малку внимателно го читаш и го слушаш самиот Пандев што пишува и кажува. човекот сто пати е прашан дали сака да биде претседател на ФФМ во иднина или на било која друга функција, а тој само повторува дена ем не сака да биде претседател, ем и да би сакал не би можел бидејќи ради децата ќе остане да живее во Италија. тој не сака ни во друг град во Италија да ги сели ради школо, не па во Македонија да ги носи. тоа е тоа. Пандев у ФФМ не го гледате.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Среќа па ти ги имаш информациите што ќе правел Пандев и дека го манипулирале и го користеле.
nekoi od ljugeto tuka na forumot se mnogu poblisku do slucuvanjata vo nasiot fudbal od sto mislis, ama ok, jasno mi e deka na forum sekoj moze se da tvrdi, pa razbiram deka voobicno se misli deka nekoj zboruva napamet. tie koi dobro gi pratat komentarite mozat da pretpostavat koj zboruva napamet, a koj eventualno zboruva za nesto za sto e dobro informiran.

Не ми е јасно што сте толку батхрт околу шконтарот и баграта на ДПМНЕ околу него, кои 300.000 евра си поделија и немаат блага веза од фудбал, ниту љубов кон фудбалот, па уште ги претставувате како бранители на Македонија и овде по трет пат ми пишувате со зборови како доста и прекини. Извини вака, ама доста и прекини дома ќе си кажуваш. И ако немаш приметено никој не кажал дека Пандев ќе бил Претседател на ФФМ, а и ако останувал да живее во Италија, пак има тука клуб и пак планира веројатно да вложи и да формира некаква си мрежа за да пробива деца во странство. Мене ми е потполно јасно дека и другиве се багра, но повторно сметам дека од врските и клубот на Пандев ќе има многу поголем бенефит Македонскиот фудбал, за разлика од шконтарот на ДУИ и баграта на ДПМНЕ околу него.
za FFM nemam poveke namera da diskutiram bidejki pocnavme da se povtoruvame. sekoj si go kaza svojot stav i toa e, we agree to disagree.

za drugoto ke ti kazam nesto:
za toa so pandev i negoviot klub akademija pandev si previse optimisticen. jas sum eden od pogolemite podrzuvaci na projektot akademija pandev bidejki ne sum fan na nitu eden klub i realno i nemam golem problem so "vestacki" klubovi nego sum sreken nekoj ako vlozuva vo nasiot fudbal, pa neka e i vo FK dolno dupenje ili whatever. sekoj sam neka odluci vo koj klub ke vlozi i spored mene e dobredojden duri i da mislam deka bi bilo poubavo da e klub so tradicija i navivaci. tie koi me pratat znam deka tuka na forumot prilicno cesto go branam klubot na pandev.

sepak mislam deka frla pari vo bunar i toa ne deka go koci FFM ili nekoj drug nego pred se deka ne znae kaj tera. frli eden kup pari vo klubot preku poslednite 10 godini i do sega vo vozvrat kikiriki dobi. ne mu e FFM kriv za toa, vinoven e on sto vo klubot gi postavil pogresnite ljuge. nekoi od decata koi igraat kaj niv odnosno se forsiraa(t) vo prviot tim se tamu preku vrski, a ne deka gi biva. brat mu sasko pandev uste pred 2 godini trebase da se penzionira bidejki veke ne e ni materijal za makedonski vtoroligas, ama deka e bato sasko sherifuva vo timot i dobiva minutaza. samo zaradi nego poslednite 1,5-2 godini imaat izubeno komotno 15 bodovi vo prvenstvoto.

drug problem im e menagiranjeto, totalno nerealno gledaat na nivnite moznosti. za nekolku fudbaleri imaa ponudi i gi odbivaa bidejki ozbilno mislea deka veke prilicno stari fudbaleri mozat da gi sitnat diretkno vo kvalitetna liga za dobra otsteta. rezultat bese sto nekoi ili padnaa ili posle zaminaa za positna suma ili gaga. uste eden problem im e sto ne sfatile deka nikoj ne ti kupuva mlad fudbaler koj vo 1. MFL ne igra standardno. jani atanasov na primer go sitnaa vo turski prvoligas bidejki deteto bese starter na sekoj natprevar i nabilda dobra statistika na mladi godini. taka rabotnicki gi sitka nivnite talenti, koga ke vidat deka nekoj go biva ednostavno go igraat duri i koga potfrla. kaj pandevci imaa nekoja strategija da gi rotiraat fudbalerite, pa mesto na edna pozicija da forsiraat eden fudbaler sakaa istovremeno 2-3 da forsiraat i gi rotiraa, a taka nitu eden od niv ne mozese da napreduva. demek nekoj ke ti plati pola milion ako vidat deka duri kaj akademija pandev pola sezona e rezervist :tapp: a da ne zborime za toa sto skautingot im e slab. rabotnicki na primer ima problem pri skaunting na povozrasni fudbaleri, ama mladite koi gi nosat vo mladinskite pogoni cesto im se na mesto. akademija pandev i kaj postarite i kaj pomladite ima slab skauting, nosat postojano eden kup drva za koi e jasno deka nemaat potencijal nekogas da donesat pari vo klubot.

prosto objasnato, no zborot mi e deka akademija pandev za sega ne mu funkcionira deka klubot slabo raboti. toa sto ja bara vinata kaj drugi pokazuva kolku slabo ja procenuva situacijata vo negoviot klub. ama go boli sto vlozi veke preku 5 milioni evra (toa i za nego se mnogu pari) i za sega nisto ne dobi, pa polesno mu e vinata da ja bara na drugo mesto.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Не сфаќам само една работа, зашто на 4 месеци од ЕП се дига ваква фама? Па да му ебам матер не можат да почекаат до Јули/Август?
Прв пат идеме на Европско Првенство, историски пласман. Кој може да знае дали пак повторно ќе избориме пласман? Наместо сите да се фокусираат на тоа на некој му текнало да се буни против сојуз.
Не памтам до сеа да сме имале подобар тимски дух, подобри резулати а и генерално гледано подобар тим. Срамота е да се прават глупости и да се прават билокакви обиди да се оцрнува некој, било кој.



Околу премиите не сфаќам, не сум баш упатен. Што е тука проблемот што ФФМ си поделило премии на свои вработени? Ќе сака некој да објасни? Не е хејт, туку стварно не сум запознаен со тоа, а баш ме интересира што е проблемот околу премиите.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.533
Поени од реакции
1.515
за премиите искрено не знам, ама на оние плати што ги земаат у ФФМ, уште па премииве, боли глава...

Не сфаќам само една работа, зашто на 4 месеци од ЕП се дига ваква фама? Па да му ебам матер не можат да почекаат до Јули/Август?
Прв пат идеме на Европско Првенство, историски пласман. Кој може да знае дали пак повторно ќе избориме пласман? Наместо сите да се фокусираат на тоа на некој му текнало да се буни против сојуз.
Не памтам до сеа да сме имале подобар тимски дух, подобри резулати а и генерално гледано подобар тим. Срамота е да се прават глупости и да се прават билокакви обиди да се оцрнува некој, било кој.
нема врска со ЕУРО туку се погоди изборна година во ФФМ. ЕУРО требаше да се одигра лани, а нов избор за претседател на ФФМ да биде годинава. ради пандемијата сеа двете се погодија иста година. и обично ФФМ секогаш тие собранија ги закажува за на пролет, иако нема правилник кој ги тера тоа да го направат. мислев ќе се паметни и годинава ќе го закажат на есен, после ЕУРО, баш за да се избегнат вакви превирања, ама тие тврдоглави го закажаа за во март.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
za tie sto ne veruvaat, eve vi primer sto se slucuva koga vo sportski sojuz ke stigne na vlast covek koj ima podrska od SDSM:

mu dadoa podrska na kurtonot pero antic i vo vozvrat sega ja shiri nivnata propaganda so toa sto na dresovite na seniorite pisuva severna (prethodno kako za naviknuvanje toa go pravea kaj mladinskite reprezentacii).

sto im falese da prodolzat samo so zname na dresovite? taka toa go pravevme so decenii. i posle nekoj saka da me ubedi deka ne gi postavuvaat od politicki pricini :tapp: ama ako, podobri ovci za strizenje od makedoncite nema, zaradi toa i ke ne snema.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.168
Поени од реакции
15.966
za tie sto ne veruvaat, eve vi primer sto se slucuva koga vo sportski sojuz ke stigne na vlast covek koj ima podrska od SDSM:

mu dadoa podrska na kurtonot pero antic i vo vozvrat sega ja shiri nivnata propaganda so toa sto na dresovite na seniorite pisuva severna (prethodno kako za naviknuvanje toa go pravea kaj mladinskite reprezentacii).

sto im falese da prodolzat samo so zname na dresovite? taka toa go pravevme so decenii. i posle nekoj saka da me ubedi deka ne gi postavuvaat od politicki pricini :tapp: ama ako, podobri ovci za strizenje od makedoncite nema, zaradi toa i ke ne snema.
Сеа ќе смеат да пеат Излези момче?
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Сеа ќе смеат да пеат Излези момче?
toa internacionalno skoro nikoj ne go razbira, taka sto sigurno ke im dozvolat da peat skokajki vo novite dresovi^^ mi se odmili, a sum golem fan na kosarkata. se nadevam deka nema da se kvalificiraat za EP za da ne ne brukaat pred pogolem broj na gledaci. pokraj nepismenine od juzen sudan verojatno sme edinstvenata drzava koja na dresot pisuva takva dodavka. razlikata e sto tie od juzen sudan verojanto nekogas ke se opametat i ke odberat drugo ime. dno na svetot sme stanale...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.516

Не дека изобилуваме со спортисти кои се на топ ниво, ама ова од АМС доаѓа така темпирано после статусите на Пандев да веќе не се ни сомневам во тоа дека целта на истите е носење на човек близок сдс на чело на ФФМ.
Бреј бреј апашишта.
Ако на Пинокио му растеше носот од лажење, на Наумче Мојсоски му се клемпават ушите...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.759
Поени од реакции
17.457
@nsan
Тешко дека Сејдини кој е шипо и човек на Дуи ќе се натега со СДС за вакво банално прашање за него, како името на државата. Ко што видовме прв ешалон вмровци се продадоа за ситен бизнис интерес а не па некој небитни фаци во ФФМ. Па човекот е таму ставен ради ДУИ, не ради другарите вмровци. Зарем мислиш дека е будала да ја изгуби функцијата ради името? Мене ми е поверојатно дека се тепаат за кој да ги лапа парите.
Во секој случај Пандев е корисен идиот, му го читав интервјуто и се глеа дека некој го весла.
Автоматски споено мислење:

А и се согласувам дека и другите се бунат за лешинарење, но некоја утеха ми е што Пандев ќе биде вклучен во сојузот поактивно, слично како и Кире сметам дека легендите треба да се на високи позиции во РФМ/ФФМ
Камо среќа да имавме повеќе легенди како Лазаров кој покрај тоа што е добар играч, интелектуално е неколку нивоа над останатите спортисти во државава. Ама останатите наши легенди ги видовме колку им е капацитет, сите добија шанса и сите се посраа. И од пандев не очекувам ништо поразлично.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
@nsan
Тешко дека Сејдини кој е шипо и човек на Дуи ќе се натега со СДС за вакво банално прашање за него, како името на државата. Ко што видовме прв ешалон вмровци се продадоа за ситен бизнис интерес а не па некој небитни фаци во ФФМ. Па човекот е таму ставен ради ДУИ, не ради другарите вмровци. Зарем мислиш дека е будала да ја изгуби функцијата ради името? Мене ми е поверојатно дека се тепаат за кој да ги лапа парите.
Во секој случај Пандев е корисен идиот, му го читав интервјуто и се глеа дека некој го весла.
Автоматски споено мислење:


Камо среќа да имавме повеќе легенди како Лазаров кој покрај тоа што е добар играч, интелектуално е неколку нивоа над останатите спортисти во државава. Ама останатите наши легенди ги видовме колку им е капацитет, сите добија шанса и сите се посраа. И од пандев не очекувам ништо поразлично.
ne ni kazuvam deka celiot pritisok e samo radi imeto, zborot mi e deka politikata i zaradi imeto dava tolku podrska vo celiot proces. jasno deka ima eden kup faci od fudbalskata "estrada" koi sakaat da vlezat za da lapaat od parite i da vlijaat vrz fudbalot, ama dodaten interes e toa so imeto.

sejdini e albanec, ama negovite bliski vo fudbalot se pretezno ljuge bliski do VMRO i so niv e vo dobri odnosi. meti ustvari bese covek na ilco i negov direkten naslednik od koga se povlece gjorgjioski. on znaese deka ako stavi covek od VMRO toj lesno ke go butnat, pa so meti najdoa resenie so covek koj potesko moze da se odstrani bidejki e blizok so DUI. isto jasno mi e deka ljugeto kaj nas cesto se prodavaat za kikiriki, ama za da stignes do vrvot na FFM i da ostanes potrebna ti e podrska od povise strani. na meti toa mu uspea deka e vo dobri odnosi so ljuge od VMRO i DUI i svesen e deka makedonskiot blok pre ke ostane na negova strana ako raboti i vo nivni interes. vo slucaj da go sitne imeto na sojuzot svesen e deka ke izgubi na popularnost i vo javnosta i kaj golem del od makedoncite vo fudbalot so koi so godini uspesno sorabotuva.

taka sto situacijata e takva sto imas dva golemi bloka. edniot saka da vlezi za parite i mokta, a drugiot od politicki pricini. i edni so drugi sorabotuvaat i si davaat podrska za na kraj i dvata bloka da bidat zadovolni. a dodatno imas nekoj kako goran pandev koj ne e ni svesen vo sto ucestvuva, kako sto primeti jasno e i po negovite izjavi. on misli deka se raboti za dobro na fudbalot, a na kraj verojatno bas on ke ostane vo prst so usta odnosno nema voopsto da mu se smeni situacijata. tolku da go sakaa i pocituvaa sto ne mu ja dadoa belasica nego mu ja ostavaat na pinda?

mnogu naivno e covek da misli deka ne e bitno kako se narekuva sojuzot i kako se prezentiraat reprezentaciite i sportistite. za perenje mozok sportot e biten faktor bidejki golema del od javnosta se interesira za sport, a sportistite se se pogolemi ambasadori koi vlijaat i vrz mislenjeto na narodot, posebno vrz mladiot del. zaradi toa segde na svetot politikata i golemi kompanii se mesaat vo sportot, bogatasi vlozuvaat vo klubovi ili indirektno duri drzavi (na primer arapskite investitori). ne se samo parite vo prasanje nego i vlijanieto vrz javnosta. koga drzis sportski sojuz imas vlijanie, ne samo vrz fanovite nego i vrz sportistite bidejki gi socijaliziras od mali noze i vlijaes posle kako ke funkcioniraat vo javnosta. edno e vo FFM da imas treneri, sportski direktori, sekretarki itn koi na 10-15 godisni deca ke im recat deka se makedonci i ke go ignoriraat zborot "severna" na spisoci i vo megusebni muabeti ili na pres konferencii, drugo e da postavat kurtoni kako pero antic vo kosarkata koi ke im nametnat dresovi na koi pisuva severna. taka od mali noze mladincite gi ucat deka se severnomakedonci, pa posle i kako vozrasni pomal otpor ke davaat protiv protivustavnoto ime.

politikata koga kreira nesto planira preku decenii i sportot vo takvi planovi e del od celokupniot projekt. mislam deka site se svesni sto sranje kaj nas se slucuva poslednite 30 godini i sto planiraat za ponatamu, pa glupavo e nekoj da pomisli deka pri tolku golem i dolgorocen plan nemaat nikakov interes politikata i perenjeto mozok da gi vodat i preku sportot. mene licno i ne mi e bitno sto sve veke upropastile i dali e zaminato vo nepovrat, toa za mene ne e izgovor koj pominuva za da se dozvoli uste pogolemo sranje. i 50 godini da pominat so ova sranje pak nema da go prifakam i kolku sto mozam ke rabotam protiv toa.
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
ФФМ ќе завршат како овие од УЕФА кога ги апсеа и ги покриваа со бели чаршафи да не ги сликаат папараци при приведување :))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom